• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'da seri üretim için geri sayım! Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımıyla açılacak

Yeniakit Publisher
2022-10-27 11:22:00 - 2022-10-27 11:28:56
Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'da seri üretim için geri sayım! Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımıyla açılacak

Türkiye'nin vizyon projeleri arasında yer alan Togg'un seri üretiminin yapılacağı Bursa'nın Gemlik ilçesinde açılış heyecanı yaşanıyor.

Togg'un Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi, 29 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyet'in 99. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak.

İlçeye bağlı Gençali Mahallesi'nde gerçekleştirilecek açılış öncesi tesise giden yollarda ve fabrika çevresinde hazırlıklar sürüyor.

Bursa-Yalova kara yolundan tesise ulaşım sağlanan kavşaklara Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerince "Togg" yazılı yön tabelaları yerleştirildi. Ayrıca, kara yolundan 5 kilometre uzaklıktaki tesisin yolları ve kavşaklarında peyzaj çalışmaları tamamlandı.

Gemlikliler ise bölge istihdamına büyük katkı sağlayacak fabrikanın açılmasını heyecanla bekliyor.

İlçe sakinlerinden Adem Salar, AA muhabirine, projenin ülke için çok önemli olduğunu söyledi. Salar, "Daha önce yabancılardan araba alıyorduk ama Togg üretime geçtiği zaman milletimiz bunu almak isteyecek. Binlerce kişi burada çalışarak çoluğuna çocuğuna ekmek götürecek. Fabrikanın açılmasını dört gözle bekliyorum. Şu an üretimde olan Bayraktar gibi hava araçları da çok önemli. Türk milleti olarak kalkıp da bunu inkar edemeyiz. Çünkü yapılan işler geleceğimiz için çocuklarımız, torunlarımız için yapılan başarılı işlerdir." dedi.

Fikret Kürşat da fabrikanın, 50 yıldır yaşadığı Gemlik'e ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Yerli otomobil üretimini "çok önemli bir başarı" olarak nitelendiren Kürşat, "Devrim arabasından sonra bunun yapılması apayrı bir olay. Milli ve yerli olması çok önemli. İstihdam artacak, çok güzel. Gemlikli olarak gurur duyuyoruz. İnşallah bizler de binebiliriz bu arabaya. Fiyatının makul seviyede olması önemli." diye konuştu.

"MAZOT, BENZİN İNŞALLAH SON ZAMANINI YAŞIYORDUR"

Ahmet Değer ise projede emeği geçenlere teşekkür ederek, yerli otomobilin çok daha önceki yıllarda üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Projeyi başarılı bulduğunu vurgulayan Değer, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı'mız cumartesi günü buranın açılışını yaptığında vatandaşın bu arabayı alması için güzel, müjdeli haber verir diye bekliyoruz. Türk insanının çoğunun bunu merak ettiğine, sevindiğine, çok da gurur duyduğuna inanıyorum. Çünkü bu gerçek yerli bir proje. Gerçekten Türk arabasına bineceğimizin gururunu, sevincini yaşıyoruz. Gemlik'e hakikaten de güzel şeyler katacak çünkü iş sahası büyüyecek."

Değer, Togg'un elektrikli olmasının önemine işaret ederek, "Mazot, benzin inşallah son zamanını yaşıyordur. Artık dünya elektriğe dönmek üzere. İnşallah bizim otomobilimiz de buna örnek olur. Elektrikli arabalar büyük rağbet görür diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir → Endüstri bölgeleri kanunda değişiklik! Endüstri bölgeleri kuruluşuna Cumhurbaşkanı izin verebilecek → TIKLAYINIZ

İlginizi çekebilir → Avustralyalı milli futbolcular, Katar'ın insan hakları sicilini eleştirdi! Dünya Kupası’nda protesto edecekler → TIKLAYINIZ

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İşçi

Kendi ülkesinin devletinin ürettiği yerli otoyu yine kendi insanı satın alma gücü yoksa ona milli ve yerli denemez.

Chpli

Chpli olarak utanıyorum. Chp 80 senesini, heykellerle, halkın dini, başörtüsü, ezanı, namazı ile uğraşırken böyle bir fabrika kurmaya vakitleri yoktu. Kurulan araba, uçak, lastik, tank fabrikaları bile övüne övüne kapattılar. Bir daha chp iktidar olamaz. Bay k. Mal ile hiç olamaz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23