Türkiye Tabipler Birliği’ne tokat gibi cevap! "Müslüman olmayana orucun faydası yok"

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım’ın, “Oruç, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozar. Oruç tutanlar sonuçlarına katlanır” şeklindeki küstahça sözlerine STK‘lardan tepki yağdı.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:12

Tartışılacak sözler sarf eden Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım’ın oruç tutmanın yararı olmadığını iddia etmesi tepkileri de beraberinde getirdi. İşte Yıldırım’ın açıklamasında yer alan ifadeler: “Benim açımdan hekimler, doğru bildikleri bilimsel bilgileri aktarmak dışında bir tutum almamalıdır. Orucun, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağı, ancak bunun kişilerin kendi tercihleri olacağı ve sonuçlarına katlanacakları vurgulanabilir.

“İslâm’a karşı alerjileri var”

Orucun Müslüman olmayana yararı yok” diyen Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “TTB ve özellikle bu tür kuruluşlar sanki kendi üzerine vazifeymiş gibi mübarek kutsal aylarda, günlerde hep böyle dini değerleri hafife almak onları küçümsemek için konuşuyorlar. Bu onların İslam dinine karşı olan bir alerjileridir. Dünya alem orucun hakikaten ilmin gerçeklerine inanan bilim adamları, orucun insana her açıdan faydası olduğunu ve vücudun bir dengeleme sistemi olduğunu söylerken, bu TTB üyesi doktorun bunu söylemesi ibret vericidir. Doğru, orucun Müslüman olmayana faydası yok. Müslüman olanlara faydası var. Bu tür açıklamalar, özellikle dini günlerde bunların hep yaptıkları provokasyon hareketleridir” ifadelerini kullandı.

-TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım

Dini emirler hafife alınmamalı!

Bayraktutar şöyle devam etti: “Bu tür açıklamalar pek dikkate alınmamalıdır ve gündeme getirilmemelidir. Bu tür adamların da reklam edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Mesela Kurban Bayramı gelince hayvan katliamından bahsederler. Edepsizliklerini, ahlaksızlıklarını kutlarken bile etle kutlarlar. Dini vecibe olan fakirlerin korunması gereken, sosyal dengelerin sağlanması gereken bu dini emirleri bu şekilde hafife almaları onların İslam’la bir alakaları olmadığını, özellikle İslam düşmanlığı yaptıklarını gösterir.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:12

YORUM YAZ

 • cihadcihad23 gün önce
  artık bi yasayla isteği dışında biryere üyelik meclek üyeliği kaldırılmalı bu nedir ya o kadar tabib var onlardan kesilsin bunlar yesin bence bütün meclek ve sendikalara yönelik böyle bir adım atılmalı kalmak isteyen kalsın kendi tırnağıyla yapabiliyosa yapsın kim kimi savunuyo bu ülkenin kaç tane bakanı var bunlar siyaset yapacağına aşı yapsalar hastalar için toplanan fonları değerlendirselerya hepsini yaptılar bi inanç kaldı oturunda bokunuzla oynayın diyesim geldi ahada demişim
 • M.E.M.E.24 gün önce
  Müslümanların ibadetini tartışmak size mi kaldı? Bu şahıs kanaatini kendine saklasın!!
 • ahmetahmet24 gün önce
  bu adamlara sorsan domuzun, alkolün yaralarını anlataanlata bitiremezler. bunlar öldürülen Müslümansa sesleri çıkmaz, teröristse kıyameti koparırlar. Müslüman ülkelerdeki çocuklar açlıktan ölüyorsa sesleri çıkmaz, bilmem nerede bir kuş yuvasından düşüp öldüyse ağıt yakarlar.
 • AyşeAyşe24 gün önce
  cihan, o doktor alanı olmayan bır konuda yorum yapıyor: DİN! o bır kere bundan cekınecek. oruc tutmanın kendı ıcınde toleransları vardır, guc yetıremeyen zaten tutmaz. o doktor bu konulara hakım mı de konusuyor? artı en onemlısı, one surdugu tez sankı evrensel olarak kabul edılen bır seymıs gıbı konusuyor. degıl. 2016 yılında Nobel Tıp odulunu Japon bılım adamı Dr. Yoshinorı Ohsumi neydı aldı. Konu neydı bılıyor musun bır gunluk ac kalmanın vucuda faydaları! Bu sayede hucre yenılenmesı hızlanıyor, yaslı olan hucreler yok edılıyor bu da otofaji dıye adlandırılıyor. Haberde bahsı gecen doktorun sankı mutlak bılımsel bır gercegı anlatıyor gıbı bır tavır takınması son derece yanlıs ve bu tutumu ona saygı duymamı engellıyor.
 • AycanAycan24 gün önce
  Iktıdarın ıhmal ettıgı ama bır an once yapması gereken bu meslek orgutlerını (tabıbler bırlıgı, muhendısler odası vs) sıfırlamak. Bunlar kapatılsın ve yenı odalar acılsın.Turkıyedekı butun muhendısler odalara uye olmak ve bu solak kafalara aıdat odemek zorunda. Odaları kapatın, yerıne yenılerı kurulsun ve ılla bır tane olmak zorunda olmasın. Farklı goruslerden bırden fazla muhendıs odası olabılsın, gerekırse bunlara bır akredıtasyon sıstemı getırılır ama bu sayede ıktıdara BENIM PARAMLA muhalefet yapılması engellenmıs olur.
 • ilkgun salihilkgun salih25 gün önce
  tabibler birligi kendi kanaatini kendisine saklasin ondan alacagimiz bilgi yok simdiye kadar neyi basarmishic .doktorlar su anda bir ust hemsiredir.baskada bir marifetleri yok.teknoloji ilerlerse o twknolojiyi alip kullanirlar okadar kendileri bir sey uretemezler
 • Turgut ÖzkerTurgut Özker25 gün önce
  O, geceyi sizin için bir elbise, uykuyu bir dinlenme ve gündüzü de yayılıp-çalışma (zamanı) kılandır. (Furkan Suresi, 47) O zaman ne gerek var uyumaya sürekli çalışalım vücut dinlenmesin.Yılın on bir ayı üç öğün dilediğini yiyip içiyorsun ne olacak tabiki vücut zamanla yorulacak,görevini zamanla yapamayacak hale gelecek ve hastalıklar baş gösterecek.Bu nedenle yılın bir ayıda vücudu dinlendirmek lazım.
 • yediemirleryediemirler25 gün önce
  Herifin İBLİS gibi bakışları var bakın dikkat edin hak vereceksiniz....ürkütücü TİP....
 • Kemal Kemal 25 gün önce
  Turk tabibler birligi degilde tabibler birligi deseniz daha Iyi olur Bu kani bozuklara Burasi Islam beldesi begenmeyen yunana gitsin
 • cihancihan25 gün önce
  yani, bir doktorun, kendi uzmanlık alanındaki bi konu ile ilgili açıklamasını, doktorlukla ilgili en ufak bi eğitimi olmayan bi din görevlisinin açıklaması ile çürütmüş mü oluyorsunuz şimdi?
 • ArnavutArnavut25 gün önce
  Orucu Allah emretti diye tutuyorum,dinsizlerin söz söylemeye hakkı yok.
 • SemaSema25 gün önce
  Oruç islamın şartıdır...tüm dini inanışlarda vardır.
 • SemaSema25 gün önce
  Açıkça ben müslüman değilim diyor....senin orucuna ALLAH c.c.nın ihtiyacı yok..dini ahkam kesme.......tabib isen tabibligini bil........
 • Misafir Misafir 25 gün önce
  Adam dr hadi dinden haberi yok bilimdende haberi yok 2016 yılında japon bilim insanı oruç ve otofaji konusunda yaptığı çalışmalarla nobel aldı her fırsatta gönderme yapmayı sevdikleri eski yunan filozoflarının oruç hakkındaki sözlerinde de haberleri yok
 • erol çelikerol çelik25 gün önce
  zavallı
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 25 gün önce
  orucu inkar eden hafife alan resmen KAFİR OLUR ORUÇ KURANDA GEÇTİĞİ İÇİN KURANIN EMİR VE YASAKLARINA KİM KARŞI GELİRSE GELSİN KAFİRDİR .ALLAHCC ÖZÜRÜ OLANLARA KOLAYLIĞI VAR EMİR VE YASAKLARINDA PEYGAMBERİ ARACILIĞI İLE BUNLARI BELİRTMİŞ DİYANET BUNLARA KARŞI MUTLAKA SESİNİ YÜKSELTMELİKİVE AÇIKLAMA YAPMALI DİNİN SORUMLULUĞUNDAN VE İNSANLARIN KAFASI KARIŞMASINDAN ALLAHCC HUZURUNDA HESABINI VEREBİLSİN ŞAHSIM DİYABET2 TİP ŞEKER HASTASIYIM İNANIN ALLAHCC HEM KOLAYLIĞINI VERİYOR HEM ŞİFASINI RAMAZANDA AÇ 110 TOK 140 GEÇMİYOR ŞİFA BULUYORUM ALLAHCC İZNİ İLE.
 • dumanlıdumanlı25 gün önce
  yanlış görüleneyanlışla cevap verilmez. edepsizlikleri,ahlaksızlıkları diyerek toplumu kutuplaştırma dili, üslübu başında diyanet olan sendika başkanına yakışmıyor.
 • Adem EvliyaAdem Evliya25 gün önce
  Oruç burhandır, herkesin eteğindeki taşları döktürür.
 • FATİHFATİH25 gün önce
  ALLAH HİDAYET VERSİN NE DİYEYİM BU TABİPLER ODASI YALNIŞ YÖNETİCİSİNE
 • Mahmut OzMahmut Oz25 gün önce
  Kendisi gibi ( Kurani kerimin tarifiyle kitap yuklu merkeplere ) olanlara orucun 1 faydasi olmayacagi dogrudur vesselam.
 • HasanHasan25 gün önce
  Söyleyecek çok sözümüz var amma bir lafa bakarım lafmı diye birde söyleyene bakarım adammı diye
 • kmlkml25 gün önce
  Allah emrettiği için oruç tutarız.önemli olan budur
 • ................25 gün önce
  Tamam Sayın ilim insanı Oruç biyoritmi bozabilir haklıda olabilirsin sonuçta bu konunun ehli sensin..Lakin biz Rabbimiz için ölümü göze alırız sağlımız bozulmuş ne ki.....
 • yazmıyorumyazmıyorum25 gün önce
  ne orucun nedenamaz ve zekatında kafirlere faydasıyoktur aklın almaz zırnakkadar okka bu iddia eder 1000 okka şerefsiz sanane oruçtatan cehennem odunu kuruları soysuz sizleremi soracağız oruç ve namazın yararını  geberin öfkenizle 
 • maraşlımaraşlı25 gün önce
  Su uyur kefere uyumaz , ulan zındık zaten milletin 4 / 3 oruç tutmuyor istediğinizde buydu. Bari tutana karışma sananse ulan embesil , orucu emredenden dahamı iyi bileceksin
 • hizipsavarhizipsavar25 gün önce
  NASIL BİR soydan geliyorsunuz merak ediyorum. tutmayacaksan tutma am kuş kadar beyninle akıl verme. sen en dini birlidersin nede bu konmuda açıklamaypacak bilgiye sahipsin. kaldı ki artık tıp ile hiç alakan olmadığı belli oldu. en salak tıpcı bile sağlık bir vücut için orucun faydalı olduğunu gayet açıık ve net bilir.
 • OsmanOsman25 gün önce
  Suratlarında meymenet yok gavur dönmelerinin.....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019