• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye Tabipler Birliği’ne tokat gibi cevap! "Müslüman olmayana orucun faydası yok"

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım’ın, “Oruç, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozar. Oruç tutanlar sonuçlarına katlanır” şeklindeki küstahça sözlerine STK‘lardan tepki yağdı.

Yeniakit Publisher
2019-05-22 09:12:00 - 2019-05-22 10:08:18

Tartışılacak sözler sarf eden Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım’ın oruç tutmanın yararı olmadığını iddia etmesi tepkileri de beraberinde getirdi. İşte Yıldırım’ın açıklamasında yer alan ifadeler: “Benim açımdan hekimler, doğru bildikleri bilimsel bilgileri aktarmak dışında bir tutum almamalıdır. Orucun, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağı, ancak bunun kişilerin kendi tercihleri olacağı ve sonuçlarına katlanacakları vurgulanabilir.

“İslâm’a karşı alerjileri var”

Orucun Müslüman olmayana yararı yok” diyen Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “TTB ve özellikle bu tür kuruluşlar sanki kendi üzerine vazifeymiş gibi mübarek kutsal aylarda, günlerde hep böyle dini değerleri hafife almak onları küçümsemek için konuşuyorlar. Bu onların İslam dinine karşı olan bir alerjileridir. Dünya alem orucun hakikaten ilmin gerçeklerine inanan bilim adamları, orucun insana her açıdan faydası olduğunu ve vücudun bir dengeleme sistemi olduğunu söylerken, bu TTB üyesi doktorun bunu söylemesi ibret vericidir. Doğru, orucun Müslüman olmayana faydası yok. Müslüman olanlara faydası var. Bu tür açıklamalar, özellikle dini günlerde bunların hep yaptıkları provokasyon hareketleridir” ifadelerini kullandı.

-TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım

Dini emirler hafife alınmamalı!

Bayraktutar şöyle devam etti: “Bu tür açıklamalar pek dikkate alınmamalıdır ve gündeme getirilmemelidir. Bu tür adamların da reklam edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Mesela Kurban Bayramı gelince hayvan katliamından bahsederler. Edepsizliklerini, ahlaksızlıklarını kutlarken bile etle kutlarlar. Dini vecibe olan fakirlerin korunması gereken, sosyal dengelerin sağlanması gereken bu dini emirleri bu şekilde hafife almaları onların İslam’la bir alakaları olmadığını, özellikle İslam düşmanlığı yaptıklarını gösterir.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı