Türkiye ile Sudan'ın petrol anlaşması darbeci Sisi'yi kudurttu!

Türkiye'nin Sudan'daki varlığından dolayı rahatsız olan Sisi yönetimi, medyasıyla da ilişkileri hedef alır hale geldi.

12 Eylül 2018 Çarşamba 17:49
Türkiye ile Sudan'ın petrol anlaşması darbeci Sisi'yi kudurttu!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede Sevakin Adası'nın Türkiye'ye tahsisini istemiş ve bu istek kabul görmüştü.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir ile Başkan Erdoğan arasındaki pozitif ilişkiler, iki ülkenin petrol konusunda da anlaşma imzalamasına yol açtı.

TÜRKİYE SUDAN'DA PETROL ARAYACAK

Yapılan anlaşmaya göre; Türkiye, Sudan'da petrol arama çalışmaları yapabilecek.

Arama tarama faaliyetleri bizzat Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile ortaklaşa yürütülecek.

Türkiye'nin bölgedeki varlığı, Sudan'ın politikalarına etki etmeye çalışan Mısır yönetimini de rahatsız etti.

SİSİ RAHATSIZ

Sevakin Adası'nın Türkiye'ye tahsisi nedeniyle Sudan yönetimine tepkili olan Sisi yönetimi, petrol anlaşmasıyla daha da endişeli bir duruma geldi.

MISIR MEDYASININ HEDEFİ TÜRKİYE-SUDAN İLİŞKİLERİ

Mısır'da yayın yapan gazeteler de, darbeci Sisi yönetiminin sözcülüğünü yaparcasına Türkiye-Sudan ilişkilerini hedef tahtasına yerleştirdi.

100 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Türkiye ile Sudan arasında 100 milyon dolarlık petrol anlaşması imzalandığını büyük puntolarla sayfalarına taşıyan Mısır medyası, internet üzerinden de anlaşmayı okuyucularına duyurdu.

Mısır'daki politikacılar, Türkiye'nin Sudan'daki varlığından rahatsız olduğunu söylemekten kaçınmıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 17:49

YORUM YAZ

 • Meho agaMeho aga5 ay önce
  Sisi kendisini Ortadoğu ve Afrikanın patronu zannediyor. Bu ruhu abede onlara vermiş. Hüsnü zamanında da durum böyle idi. Suudi, BAE ve Bahreynle dün toplanmışlar ve Suriyede Ateşkes talebi ile neticelenen Tahran zirvesini protesto etmişler. Merak ediyorum bugünkü BM ateşkes oylamasındanasıl oy kullandılar. Bu arada şunu da öğrendim Sedat yanlısı Suriyeli zenginlerin tamamı BAE ve Bahreyne gitmişler. Arapların suriyeye olan ilgisi bundan ibaret.
 • bünyaminbünyamin5 ay önce
  yaşasın zalimler için cehennem sende dahilsin zalim sisi canın cehenneme seninde sonun enver sedat gibi olsun inşaallah amin
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
  pislik yahudi sisi
 • saddisaddi5 ay önce
  BU pi.i gebertecek mücahidler nerde?.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Şubat 2019