• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Türkiye bu hatada ısrar ediyor” deyip uyardı: Genç neslin yeteneği bu sistemle sıfırlanıyor

Eğitimci Yazar Adnan Kalkan, eğitimdeki sorunlarla ilgili yeniakit.com.tr’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-06-30 17:14:00 -
“Türkiye bu hatada ısrar ediyor” deyip uyardı: Genç neslin yeteneği bu sistemle sıfırlanıyor

 Nurullah Alpay  - yeniakit.com.tr 

Eğitimci Yazar Adnan Kalkan, eğitimdeki sorunlara dikkat çeken önemli açıklamalarda bulundu. Eğitim sistemindeki yetersizlik ve hatalardan dem vuran Kalkan, yetkilileri uyardı.

"Yıllarca Batı özendirilirken Doğu aciz gösterildi"

Sürekli Batı’yı üstün gösteren, Kadim Doğu İslam Medeniyetini ise aşağılayan kitaplara dikkat çeken Adnan Kalkan, bu kaynaklarla Batı aşığı aciz nesillerin yetiştiğini vurguladı.

Dünyaya yön veren bir milletin evlatlarının kendi öz benliğinden çıkarıldığını söyleyen Adnan Kalkan, Doğu karalanırken Batı’nın şirin gösterildiğine dikkat çekti ve “Yıllarca kendi öz benliğinden çıktığımız Kadim Doğu İslam Medeniyeti aciz, kötü ve olumsuz gösterildi. Batı ise özenilen üstün medeniyet olarak lanse edildi. Böylece nesil Batı'ya özenerek kendi öz benliğinden koparıldı. Neticede ne Batı'lı olunabildi, ne de kendi öz kültürüne sahip şahsiyet bina edilebildi. Gerek ders kitaplarında gerekse sınıf ortamında her ne kadar ırkçı yaklaşım olsa da özgürlükçü olarak genç nesillerin beyinlerine kazındı. Doğu ise sürekli despot, ihanet eden bir yaklaşımla genç nesillere sunuldu. Kitaplarda geçen ‘Araplar bizi 1. Dünya Savaşı'nda arkamızdan vurdu’ anlamındaki cümleler Müslümanı Müslümandan soğutmak için gayet iş gördü. Batı ise müttefikimiz olarak sunuldu. Bu bağlamda Avusturya, Almanya neslimizin dostu; Müslüman Araplar ise düşmanı oldu.” dedi.

“Hedef, mefkureye dönüşmeyince ruhsuz ve manasız kalıyor”

Eğitim sistemindeki ruhsuzluğa dikkat çeken Adnan Kalkan, “Bir hayali olmayan insanın gayret etmesi düşünülemez. Hayaller hedeflere, hedefler ise başarıya ilerler. Hedef ise yetenek düzeyinde yapılacak çalışmalarla belirlenir. Hedefi olmayan insanın başarılı olması düşünülemez. Hedef ise genel anlamda bir öğrenci için evvela meslekleri barındırır. Fakat hedeflere ruh katan ise mefkuredir. Hedefler mefkureye dönüşünce ruh kazanır ve mefkûresi olan insan yerinde duramaz sürekli çalışır. Çalışan insan ise başarıya ulaşır. İşte bugünkü eğitim sistemi mefkureden uzak sadece hedeflere yönelik kazanımlar oluşturmaya çalışmaktadır. Nitekim Bu da yarım kalmaktadır ve başarısızlığa, hezimete uğramaktadır.” ifadelerinde bulundu.

“İrfan ve hikmetsiz bilgi, vicdansız nesil yetiştirir”

Eğitim sisteminde bilginin yeterli olmadığını buna ek olarak da irfan ve hikmetle genç nesillerin yoğurulması gerektiğini vurgulayan Kalkan, “Şahsiyeti bina etmenin yolu İlim, irfan ve hikmet üçlüsünden geçer. İlim, yani bilgi, malumat anlamında en düşük seviyede olup İrfan ve hikmetsiz pek bir anlam kazanmamaktadır. İlim bilmek ile ilgili olup akla yöneliktir. İrfan bulmak olup kalbe yöneliktir. Hikmet ise olmak olup ruha yöneliktir. Akıl kalp ve ruh üçlüsü ise insanı insan yapan en önemli unsurlardır. Bugün eğitim sistemindeki en temel problemlerden biri de pozitivist/materyalist çerçevede batıda olduğu gibi bilgiye yönelip irfan ve hikmeti kazandırmamasıdır. Sadece bilmek insanı bazen en canavar varlık haline getirebilmektedir.” dedi.

“İnsanları öldürenler de bilen insanlar”

Sözlerinin devamında metaryalist nesillerin insanlığa fayda sağlamayacağını belirten Adnan Kalkan, “Nitekim insanları öldüren, bombaları üretenler de bilen insanlardı. İrfan ve hikmetleri olmayınca vicdanları da olmayıp ilmi yani bilgiyi insana zarar vermek için ürettiler ve nihayetinde insanlara bilgileri ile zarar verdiler.” değerlendirmesinde bulundu.

“İlimde ileri olan Batı toplumları darmadağın durumda”

Eğitim sistemi ilim, irfan ve hikmeti birlikte kazandırdığı sürece bir nesil yetiştirebilecektir.” tespitini yapan Adnan Kalkan, Batı’daki toplumların çöküşüne dikkat çekti. 

İlimde ileri olmanın yeterli olmadığını belirten Kalkan “İrfan ve hikmetin olmadığı batı eğitim sisteminde ilim çok önemli düzeyde gelişmişken irfan ve hikmetin yoksunluğundan dolayı aile sistemi darmadağın, sosyal yaşam problemli, tacizler, tecavüzler, haksızlıklar, adaletsizlikler, hırsızlıklar, arsızlıklar hat safhada seyretmektedir. İşgal ve zulüm toplumu olmuştur, Batı.” ifadelerini kullandı.

"Öğretmen yetiştirme ders içerikleri güncel değil"

Öğretmenlere güncel bilgilerin verilmediğini söyleyen ve “100 yıl önceki pedagojik formasyon ile eğitim veriliyor, oysa çoğu bilgi günümüzde yetersizdir.” ifadesinde bulunan Kalkan, “Her dönemin mevcut bilim ve teknoloji düzeyine göre pedagoji, psikoloji, sosyoloji ve patoloji alanlarında gelişmeler olur ve kuramlar oluşur. Piaget, Freud, Erikson gibi pedagoji üzerine çalışanların o gün ve yaşadıkları bölgeler için bilgiler geçerli olabilir fakat günümüzde bilim ve teknoloji gelişti. Bir çok yeni bilgi elde edildi. Buna rağmen öğretmenlere güncel içerik pek verilmiyor.  Öğretmenlerin de maalesef birçoğu kendisini pedagoji anlamında yenilemiyor. Bu nedenle eski bilgi ile günümüz neslini yetiştirmek mümkün gözükmemektedir. Gerek üniversite kazanımları ve gerekse bu anlamda ders içerikleri pedagojik format olarak yeniden ele alınmalıdır.” sözleriyle Milli Eğitim camiasını uyardı..

“Sınav sistemi beyni aptallaştırıyor, muhakeme yeteneğini bitiriyor”

Çoktan seçmeli sınav sisteminin beyni düşünmeden uzaklaştırdığını ve muhakeme yeteneğini erozyona uğrattığını söyleyen Kalkan, “İnsan hayatında mantık ve muhakemenin önemli bir yeri vardır. Nitekim toplumsal bunalımların en temel sebeplerinden biri muhakeme seviyesinin düşük olmasıdır. Çoktan seçmeli sınavlar bir nevi nesli aptallaştırıyor. Konu üzerinde pek fikir yürütmeyi sağlayamıyor. Dünya bundan kaçınırken Türkiye maalesef ısrarla devam ettiriyor. Muhakeme ile birlikte iletişim ve insan ilişkilerinde de zayıflama sebebidir. Açık uçlu ve yoruma dayalı soruları cevaplamak ise fikir, yorum ve muhakeme geliştirir. Gençleri öyle bir hale getirdiler ki ismini sorsanız sizden şık sunmanızı bekler seviyesinde muhakemeden uzaklaştılar.” değerlendirmesini yaptı.

“Eğitim ihtiyaç hissettirmediği için motive etmiyor”

Eğitim sisteminde 11 yıl boyunca okuyan bir öğrencinin İngilizce’sinin başlangıç seviyesinde kaldığına dikkat çeken Kalkan, “Talebe motive olmadan asla ve asla başarılı olamaz. İhtiyaç hissetmediğiniz bir konuda niçin çalışırsınız ki? Bir misal; 11 yıl boyunca lise son sınıfa kadar ingilizce dersi gören bir çocuk ihtiyaç hissetmediğinden dolayı düşük düzeyde dahi İngilizce öğrenemiyor. Fakat pedagojik anlamda dil öğrenmenin daha zor olduğu yüksek lisans ve doktora programlarında ihtiyaç ettiğinden dolayı yaklaşık 1 yılda ileri düzeyde ingilizce öğreniyor. İhtiyaç hissetmediği bir konuda hiçbir insan çalışmak istemez. Dolayısıyla eğitim ihtiyaç hissettirerek hedefe ulaşmaya çalışmalıdır.” önerisinde bulundu.

“İdeolojik dayatmalar kaldırılmalı”

Tarih dersinde İslam Tarihi’nin yüzeysel geçtiğine değinen Kalkan, “Dayatılan bazı ideolojiler, talebelere ideolojik bazı dönemleri kazandırıyor. Misal olarak inkılap tarihi dersi ayrıntılı bir şekilde ve abartarak kitaplarda işlenirken, İslam Tarihi dönemi birçok olay anlatılmamakla beraber ele alınış tarzı da ruhsuz bir şekildedir. Mana değil şekil açısından anlatılıyor.” dedi.

“Eğitim sistemimizin içi boşaltılmıştır”

Eğitim sistemimizin için boşaltıldığına dikkat çeken Kalkan, “Öğretmen muallim değil, öğretim maarif değil, okul ise medrese değildir. Yani içi boşaltılmış, ruhu alınmış, bedensel bir yapı vardır. Bu şekilde ne öğretmen model olabilmekte, ne eğitim model yetiştirebilmekte, ne de okul bir yaşam tarzı ve ortamı oluşturabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Lise çağındaki bir öğrenciye meslek öğretemezsiniz”

Ülke için hayati önemdeki varlığını pandemi sürecinde ortaya koyan meslek okulları ve İmam Hatip okullarındaki kritik hatalara da değinen Adnan Kalkan, şu ifadelerde bulundu:

 “Meslek liselerinde ilk sene teori dersleri verilmekle birlikte geri kalan 3 yıl boyunca talebeler mutlaka yaparak ve yaşayarak alan ile alakalı iş ortamlarında yetişmelidir. Sınavları derslerle edindikleri iş tecrübesi ve uzmanlığı ile ilgili olmalıdır. Ve mesleki eğitim ortaokul meslek liseleri bünyesinde açılmalı çıraklık tarzında başlamalıdır.

Nitekim meslek liselerin bir nevi çıraklık görevi gördüğünden fıtrat pedagojisine aykırı bir şekilde düzenlenmiştir. Pedagojik anlamda ilkokul yaşı temel ahlak ve karakterin yanında okuma yazma, temel matematik ve temel doğa bilimleri verilecek yaştır. Ortaokul yaşı ise tam anlamıyla çocuğun mesleki anlamda kolay yetiştirilebilecek yaştır. Lise yaşı kalfalık yaşıdır yani orta okulda öğrendiği temel bilgileri uygulamaya koyacağı yaştır. Üniversite yaşı ise ustalık yani uzmanlık yaşıdır. Şimdi bu pedagoji çerçevesinde baktığımızda günümüzde ortaokul yani çıraklık yaşı olmasına rağmen çıraklık lisede ve teorik ağırlıklı dersler ve sınavlar şeklinde verilmekle birlikte, çok az bir staj ortamı ile talebeler yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Oysa lise yaşında bir çocuğu eğip bükmeniz yani meslek öğretmeniz artık zor hale gelmiştir. Çünkü mesleki açıdan kritik dönem geride kalmıştır. Bu yüzdendir ki meslek okulları yani liseleri sürekli kan kaybetmekte ve birçoğu kapanma aşamasına gelmiştir. 28 Şubat iki ayaklı bir darbedir bunlardan  biri manevi kalkınma hamlesi olan imam hatipleri bir diğeri ise madde kalkınma hamlesi olan meslek liselerine vurulmuştur. Yıllarca bu iki Okul türü itibarsızlaştırılmış ve talebeler hem iş bulma, bir işte uzmanlaşma hem de manevi değerlerinden koparılmıştır.”

“Ders saatleri ve içeriği eğitim fıtratına aykırı”

Öğrenciler için ders saatlerinin biyolojik ve psikolojik olarak ağır olduğunu söyleyen Kalkan, “7 saat ders gören bir çocuğun başarılı olması beklenemez. Çocuk 7 saat boyunca ders görüyor, hatta bazen üç- dört saat de kurs görüyor. Sosyal faaliyet ve sosyal alandan kopmuş olması hasebiyle bedensel/biyolojik ve psikolojik anlamda hasar görüyor.” dedi.

“Şahsiyet inşa edilmiyor egoizm ön plana çıkarılıyor”

Eğitim sistemiyle bencil bir neslin yetiştirildiğini söyleyen Kalkan, “Eğitimin temel amacı şahsiyeti inşa etmek olmalıdır. Şahsiyet ise bedensel, fiziksel, sosyal, psikolojik anlamda bütünlüğü ifade eder. Bünyesinde maneviyatı ve değerleri aynı zamanda his ve duyguyu da barındırmaktadır. Oysa günümüz eğitim sistemi şahsiyet yerine 'Ben'i yerleştirir. Hız, haz yaşamın temel anlamı haline getirilir. Ego ile bencillik aşılanır. Şahsiyeti bina etmeyen bir sistem medeniyeti bina edemez.” sözleriyle uyardı.

“Din ve fen ilimleri birbirinden kopukmuş anlayışı aşılanıyor”

Din ile ilimin birbirinden ayrılamayacağını söyleyen Kalkan, müfredatın yeniden düzenlenmesini gerektiğin vurgulayarak “Kitaplarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi dışında Allah ve yaratılış konularına pek girilmemektedir.  Bilim ise ideolojiye kurban edilerek ilimden kopuk bir şekilde pozitivist anlayışla sunulmaktadır. Oysaki din ayet-i kerime, bilim ve fen ise ayet-i tekviniyedir. Özünde din ve bilim birbirinden asla ayrılamaz. Ders kitaplarında temel dini değerler göz önüne alınarak yeniden dizayn edilmelidir.” dedi.

“Psikoloji ve davranışa etki eden dil bizi temsil etmiyor”

Okullardaki eğitimlerle öğrencilerin milli değerlerimizden koparıldığına vurgu yapan Kalkan, “Materyalist/pozitivist bir dil kullanılıp milli ve manevi değerlerimiz den uzak manalarla talebeler öz benliğinden, değerlerinden ve inançlarından koparılıyor.” uyarısını yaptı.

“Bilim materyalizme hapsedilip Allah'ı inkar için kullanılıyor”

Allah’ın yaratılış gerçeği ders kitaplarından çıkarılarak doğa olaylarının kendiliğinden olmuş gibi sunulması genç nesilleri inançlarımızdan ve değerlerimizden kopardığını belirten Kalkan, “Doğada kendiliğinden var olmak gibi kavramlar ile bir nevi şirk anlayışı bilim diye sunuluyor. Yani ele alınan konular, ele alınış biçimi ve kullanılan kavramlar Allah'tan kopuk, değerlerden uzaktır. Yıllarca yaratandan bağımsız bir şekilde kainat olaylarının kendiliğinden, kendi düzeni içerisinde varlığını sürdürdüğü üzerine yazılan ders kitapları ve anlatan öğretmenlerden dolayı öğrenciler pedagojik anlamda sosyal hayata da uygulayıp maneviyattan uzak bir yaşamla kendini baş başa bulabilmektedirler.” ifadesinde bulundu.

“İstidat, kabiliyet, yetenekten uzak bir eğitim sistemimiz var.”

Eğitim sisteminde öğrencilerin yeteneklerine göre yönlendirilmesi gerektiğini ve erken yaşta kendi alanında yetişen gençlerin başarılı olacağını söyleyen Adnan Kalkan, “İlkokulda temel beceriler alındıktan sonra ortaokulda talebelerin yönelimleri mesleki açıdan irdelenmeli, gerekli testler, gözlemler ve ortamlar sunulduktan sonra her talebe kendi yeteneğine göre yönlendirilirse, ortaokul ve lise boyunca bu alanda yetişeceğinden, mezun olduğunda kendi alanında bilgi sahibi ve tecrübe sahibi olarak sosyal hayata girecek ve böylece alanında uzman bir şahsiyet olarak hem kendine hem ülkesine faydalı bir çalışan olacaktır. Oysa bölüm tercihi bile lisede yapılmakta ve yanlış üniversite bölümü seçilerek milyonluk işsizler ordusuna üniversiteyi bitirdikten sonra talebeler dahil olmaktadır.” tespitinde bulundu.

“Tek tip insan yetiştiren eğitim sistemi, gençlerin yeteneklerini çürütüyor”

Başarılı nesiller için tek tip eğitimin ülkenin geleceğine zarar verdiğini vurgulayan Adnan Kalkan, sözlerine şunları ekledi:

“Eğitim sistemimiz her öğrenciye aynı eğitimi sunmakla hem yetenekleri çürütmekte hem  toplumun çeşitli kademelerinde sorumluluk yükleyecek farklı tipteki insanların yetişmelerine engel olmaktadır. Her çocuğun etki alanı incelenmeli ve ileride sorumluluk alacak şekilde farklılıkları göz önünde bulundurularak yetiştirilmelidir. Sınıf ortamında bütün çocukları aynı kefeye koyarak, aynı eğitimi vermek hem pedagojiye hem fıtrata aykırıdır. Başarısız çocuk ile başarılı çocuğa aynı sınıfta ders vermek, başarılı çocuğun bastırılmasına ve susturulmasına, başarısız çocuğun ise yeteneğinden daha fazla beklentiye girip çalıştırmaya çalışmak bir süre sonra onun da pes etmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla yetenek ve başarısına göre sınıflar düzenlenmelidir. Hatta öğrenme stillerine göre sınıf düzenlendiği takdirde başarısız olacak pek çocuk kalmayacaktır.”

{relation id:960267 slug:'meb-ile-koctan-ortak-skandal-imam-hatipliler-kesinlikle-secilemez'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Saban

Meslek liseleri neden bitmistir isci olarak beden gucuyle calismaktadir 2000 tl maasla calisir her ekonomik krizde kapinin onunde kendini bulur tam maasi yukselecekken sifirdan baslar memur isveren temsilcisidir maasi yuksektir temiz giyinir isciden kazanci kat kat fazladir esi ve çocuklarıyla daha az gelecek kaygisi duyar simdi soruyorum size kucuk bir bebeginiz var iscimi olmasini hayal edersiniz memurmu yaziyi yazan bile cocugunun isci olmasini istemez gercekte problem budur cozulmedikce gerisi dogru degil
 • Yanıtla

EFE

BU ....., BATILILARA KÖLE YETİŞTİREN, ÖZ BENLİĞİMİZİ YOK EDEN EZBERCİ EĞİTİM SİSTEMİNDEN BİR TÜRLÜ KURTULAMADIK. BATININ SÖMÜRGELERİNE DAYATTIĞI BU RUHSUZ, KİMLİKSİZ, CIS CIBIL, SÖZDE (milli) EĞİTİM SİSTEMİNİ 17 YILDIR AK PARTİ İKTİDARLARI DA DEĞİŞTİREMEDİ. ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. KİM BU "DEĞİŞTİRİLEMEZ" TABU SUNU KOYAN?  BİLEN LÜTFEN YAZSIN DA ÖĞRENELİM.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23