• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Tazminat alabilirsiniz

Kış mevsimiyle birlikte kaza haberleri de peş peşe gelmeye başladı. Avukatlardan ise araç sahipleri için önemli bir uyarı geldi.

Yeniakit Publisher
2022-01-24 16:29:00 -
Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Tazminat alabilirsiniz

Yoğun kar yağışının ardından aşırı soğuk hava, buzlanmayı beraberinde getirdi. Belediyelerin yeterli önlem almaması hem yağış, hem buzlanma bir araya gelince de irili ufaklı birçok trafik kazası meydana geldi.

Peki belediye ekiplerince önlemlerin yetersizliğinden kaynaklı kazalarda belediyeler sorumlu mu?  Araç sahipleri tazminat alabilir mi?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 10. maddesinin (b) fıkrasında, belediyelere;

- Yapım ve bakımından sorumlu oldukları yolların trafik düzeni ve güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmak,
- Karayolu yapısında ve üzerinde yapılacak çalışmalarda gerekli tedbirleri almak, aldırmak ve denetlemek,
- Karayolunda trafik için tehlike teşkil eden engelleri gece veya gündüze göre kolayca görülebilecek şekilde işaretlemek veya ortadan kaldırmak,
- Yol yapısı veya işaretleme yetersizliği yüzünden trafik kazalarının meydana geldiği yerlerde, yetkililerce teklif edilen tedbirleri almak şeklinde görev ve sorumluluk yüklenmiştir.

Belediyeye tazminat davası açılabilir

Şehir içi yollarda meydana gelen ve sayılan sorumlulukların yerine getirilmemesinden kaynaklanan trafik kazalarında ilgili belediyeye karşı tazminat davası açılabilir.

Benzer nedenlerle şehir dışı yollarda meydana gelen kazalarda uğranılan zarardan ise Karayolları Genel Müdürlüğü sorumlu olur. Çünkü belediye sınırları dışındaki yollarda, sayılan görevler Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yüklenmiştir.

Avukatların yaptığı önemli uyarıda; 2918 Sayılı Kanun gereğince şehir içi yollarda buzlanmayı engellemek Belediyelerin sorumluluğundadır.

Buzlanmadan dolayı kaza yapan vatandaşların (mutlaka kaza tutanağına kaza sebebini açıkça yazıp) maddi ve manevi tazminat alma hakkı mevcuttur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdül

böylelikle haramhelal önemli değil diyen avukatlara iş çıkarmış olmuyormusunuz. 

Aziz Metin

Yahu hiç mi ar ve hayanız yok? Ben bir CHP'li değilim, aksine senelerce şu adı ak kendise karaya dönen partiye oy verdim. Kazalardan belediye sorumlu olacaksa, o zaman merkezi yönetimin sorumluluğunda olan nice tren kazaları, nice havai fişek fabrikaları, nice kimyasallar üreten fabrikalar, nice kömür ve taş ocaklarında ölen yüzlerce insanın da tazminat hakkı yok mu?  
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23