Seçim 2019 Sayfası

Ticaret Bakanlığı'ndan Donald Trump'a tepki

Ticaret Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den çelik ve alüminyum ithalatındaki gümrük vergilerini iki katına çıkardığını duyurmasının ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır" denildi.

10 Ağustos 2018 Cuma 19:33
Ticaret Bakanlığı'ndan Donald Trump'a tepki

ABD yönetimi, Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerini sırasıyla %20 ve %50’ye çıkaracağını açıkladı. ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart 2018 tarihinde tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulmuştu. Yeni durumda Türkiye'ye uygulanacak vergi ikiye katlanmış oldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD’ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı % 0,7’ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD’den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır.

ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır.

Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir.

Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.''

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 19:33

YORUM YAZ

 • kemalkemal8 ay önce
  ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.Açıklama bu, özet olarak biz hiçbir şey yapmayacağız. karşılık vermeyeceğiz
 • FERBASFERBAS8 ay önce
  HEMIDE PAPAZ KALIYOR HEMIDE PAPAZ AJAN TÜRKIYEYI COK SEVMIS KOVSAKTA GITMEZ BUNLAR HEPSI AMERIKANIN BAHANESIHEMIDE TENCERE KAFALI.
 • ferhat ferhat 8 ay önce
  ABd zengin ülke Türkiye ile toplam ihracatı ve ithalatı 6 milyar dolar onlar için çerez parası.Onlar ve zenginler asla kaybetmezler. Bir de gerçekçi olmayı bilsek.
 • Badegül CanBadegül Can8 ay önce
  PapazgidiyorPapaz. Hemide Elini kolunusallıyasallıyagidiyor.Karşlıgındahiçbirşeyalmadangidiyoruz...
 • hasanhasan8 ay önce
  Karsilik olarak hemen Apple urunlerine ek vergi koyulmalı..Gerci bizim muslumanlar gider yine apple alır..
 • bahauddinbahauddin8 ay önce
  bizde coca colaya ve mc donalds ve benzeri tüm amerikan menşei li ne varsa tüm ürünlere gümrük vergilerini artıralım, amerika ile olan anlaşmalardan kaynaklı tüm kotaları kaldıralim. Yurt dışına döviz çıkışını vergilendirecek tedbirler alalım. Döviz alımlarında sınırlandırma (günlük kota) uygulayalım.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Nisan 2019