• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tasarı o ülkeyi karıştırdı! Google'dan kapatma tehdidi

Google, ülkenin haber yayıncılarıyla telif haklarını paylaştırmayı öngören yasal düzenleme sebebi ile arama motorunu Avustralya'dan geri çekmekle tehdit etti.

Yeniakit Publisher
2021-01-22 21:58:00 -
Tasarı o ülkeyi karıştırdı! Google'dan kapatma tehdidi

Avustralya, Google ve Facebook dahil olmak üzere potansiyel olarak diğer teknoloji şirketlerinin haber içerikleri için medya kuruluşlarına ödeme yapması hakkında dönüm noktası niteliği taşıyan bir yasa hazırlama sürecine girdi.

Fakat ABD menşeli teknoloji şirketleri, çıkarılacak olan söz konusu yasaların uygun olmadığını ve yerel hizmetlere erişim konusunda zarar verebileceğini dile getiriyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da teknoloji şirketlerinin tehditlerine, uyarılarına ve platformlarını kapatacakları iddialarına boyun eğmeyeceklerini belirtti.

Google Avustralya genel müdürü Mel Silva, Senato'daki duruşmada, önerilen medya yasasının şu anki haliyle uygulanamaz olduğunu ve taslak yasanın yasalaşması halinde bunun yalnızca Google'ı değil, küçük yayıncıları, şirketleri ve milyonlarca kişiyi de etkileyeceğini savundu. Silva, “Bu durumun yasalaşması durumunda, bizim için Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma kapatmaktan başka bir çare bırakmayacaklar.” dedi.

Hükümet, teknoloji şirketlerinin haberlerini okumaya devam etmek isteyen okuyuculardan müşteri kazanması sebebiyle teknoloji şirketlerinin haber kanallarına belli bir miktarda ücret ödemesinde bulunmaları gerektiği belirtiyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Facebook, taslak yasanın yasalaşması halinde kullanıcıların Avustralya'da haber içeriği yayınlamasını engellemekle tehdit etti. Canberra Üniversitesi 2020 Dijital Haber Raporuna göre, Avustralyalıların yüzde 39'u Facebook'u genel haberler için kullanıyor.

Kaynak: star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

teoman

Bir an önce gelismis milli arama motoru yazılımını hazirlamaliyiz
 • Yanıtla

Kavkaz

küresel siyonistler için çalışan dünyanın en büyük istihbarat örgütü avustralyadan çekilmekle tehdit etmiş. çekil lan şerefsiz, Türkiye'den de çekil. tüm dünyadan çekil. çekilmediğin sürece şerefsizsin zaten. bir gün o sunucularını havaya uçurup sizi o fare yuvalarınıza gömeceğiz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23