Tarımda algı operasyonu

190 milyar liralık tarımsal hasılasıyla Avrupa birincisi ve dünyanın yedinci büyük ülkesi olan Türkiye, geçen yıl 20 milyon ton buğday üretti. Dünya un ihracatında lider olan Türkiye’nin bazı tarım ürünlerinde piyasa regülasyonu çerçevesinde verdiği sınırlı miktardaki ithalat izni nedeniyle eleştirilmesi dikkat çekiyor.

19 Ocak 2019 Cumartesi 06:37
Tarımda algı operasyonu

Türkiye’nin tarımsal arzda Avrupa birinci, dünyada ise yedinci ülke. Toprak varlığı olarak da dünyada 17’inci sırada bulunan Türkiye’nin tarımsal hasılası geçen yıl 190 milyar lirayı aştı. Türkiye’nin tarımdaki önemli rolünü güçlendirmek için devletçe verilen destekler her yıl katlanarak artıyor. Devletin son on altı yılda yaptığı tarımsal desteği yüzde 700 artışla 1.8 milyardan 14.5 milyara yükseltildi. Tarımda kendi kendine yeten ülke olmamızın yanı sıra önemli miktarda tarım ürünü ihracatımız da var.

45 günlük izin ile algı operasyonu

Ancak; hükümetin zaman zaman bazı ürünlerde piyasa regülasyonu sağlamak adına aldığı kararlar üzerinden algı operasyonu yürütülmesi dikkat çekiyor. Son olarak soğan üzerinden başlayan algı operasyonunda stokçular ve fırsatçılar göz ardı edilirken, fiyatların dengelenmesi adına başvurulan sınırlı miktardaki ithalat izinleri; Türkiye’nin tarım üretimine kilit vurulmuş gibi bir dille kamuoyu yönlendirilmeye çalışılıyor. Mevsimsel veya üretimsel sorunların yanı sıra stokçulukla mücadele adına da bazı ürünler için verilen ithalat izniyle fiyatlar belli oranda dengelenmesi sağlandı. Geçen hafta soğan ithalatında gümrük vergilerinin 45 günlüğüne sıfırlaması kararı da, bu sene hasadı yarı yarıya düşen ve fiyatları yükselme trendinde olan bu ürünün dengelenmesi için verildi.

Buğday konusu da yeniden ısıtılıyor

Sadece soğan da değil, son günlerde belli başlı birkaç ürün üzerinden daha algı operasyonları yapılıyor. Halbuki 2016’da 20,6 milyon ton olan Türkiye’nin buğday üretimi, 2017’de 21,5 milyon tona çıktı. Gezen yılki buğday üretimimiz ise 20 milyon ton civarında gerçekleşti. Ürettiği buğdayın tamamını iç piyasada tüketmeyi tercih eden Türkiye, yerli buğdayın ihraç edilmesine izin vermiyor. Dünyanın en çok un ihraç eden ülkesi Türkiye, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) düzenlemesi çerçevesinde yılda yaklaşık 5 milyon ton civarında buğday ithal ediyor. Bu da üretimin yaklaşık % 25’ine tekabül ediyor. İthal buğdayı una çeviren Türkiye, ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Afrika pazarının bir numaralı un temin eden ülkesi konumunda bulunuyor.

Yerli buğdayın ihracatı yasak

İç piyasada kaliteyi arttırmak ve fiyat dengeleme politikası çerçevesinde şu anda yerli buğdayın ihraç edilmesi yasak. Bu sayede yerli üretim buğdayın iç piyasada kalması sağlanıyor. Buğday iyileştirme çalışmalarıyla un, makarna ve bulgur gibi ürünlerin ihracatında kullanılan buğdaylarında Türkiye’de üretilmesi teşvik ediliyor.

Yetki TMO’da

Piyasa regülasyonu için bu yolu tercih eden Tarım ve Orman Bakanlığı, rekoltenin yüksek olduğu yıllarda özel izinle buğday ihracatına izin verdiği de oluyor. Son olarak 31 Aralık 2018 tarihinde Toprak Mahsülleri Ofisi’ne (TMO) 1 milyon ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç ve 100 bin ton kuru bakliyat için sıfır gümrük vergisiyle ithalat yetkisi verildi. Uygulanan yasakla beraber ithal edilen buğdayın iç piyasaya sürülmeden işlenerek ihraç edilmesi gerekiyor fakat bu kuralı hiçe sayan bir kesim var.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Ocak 2019 Cumartesi 06:37

YORUM YAZ

 • ErcanErcan8 ay önce
  Algı operasyonu falan yok, masa başında değil de sahaya inerek gazetecilik yapın göreceksiniz.
 • komünistkomünist8 ay önce
  tarımla uğraşan emekçi mi algı yapacak, adamlar ürünlerini satacak yeri zor buluyor
 • MahmutMahmut8 ay önce
  HOLANDA HOLANDA NEYMİŞ BU HOLANDA…10-15 yıl önce HOLLANDA narenciye ihracatında ilk üçlerde idi ..Türkiye 10-11. Sıralarda idi.HOLLANDA da portakal olmaz nasıl olur dedim. Bir de ithal eden ülkeler sıralamasına baktım HOLLANDA ilk sıralarda.. şimdi 2016 verilerine baktığımda narenciye ihracatında3,624,801 ton İSPANYA ile birinci , 1.708.345 ton ile TÜRKİYE ikinci..TARIM ÖLDÜ BİTTİ..LAGA LUGA YAPACAĞINIZA VERİLERE BAKIN..
 • İntertiumİntertium8 ay önce
  Eee tarımdan ayiracagimiz milli kaynağı sanayinin gelişmesine kullanacaktik eee sonra noldu tarım bitti sanayi ne oldu bir arpa yol ilerlemedi sanayi zaten mafiştionun bahanesiyle tarımda bitirildi son kozumuzda elimizden Alındı bakın sanayiymis bilgi toplumuymus 3.dalga imiş yok 5.dalga imis hepsinin fasa fiso olduğu en azındanolmaya basladigi bir zamandayiz insanlığın 3temel ihtiyacı enerji gıda ve su bunda söz sahibi olan en güçlü olacak ve Türkiye adım adım bu distopik dünyaya eli boş gönderiliyor hava alanı köprü yok dağları geldik tünel yaptık hepsi elimizde patlayacak testi saatte 10litre su sizdiriyor hokumet imiz 1litre su koydum diye davul zurna reklam ediyor 2023u bu kafayla görürüz biz hele birde 3dunya savaşı çıksın sonrası mad max su alan gemide herkese filika yok birileri filikakari kapakladi bizede vatan millet Sakarya Yavuz Fatih yok İslam dünyası liderliği (yanlış anlaşılmasınbunlarbenimde en saygı duyduğum değerler geçmişimle iftihar ederim Osmanlı ile) yok daha önce kötü durumdaydik algı operasyonu bu hükümet müthiş yapıyor paranın inancı yokmus maalesef sıcaklığını hisseden satıyor tüm değerleri bizi bizle aldatmasinlar Allah'ım içimizdeki cahil ve gafiller sebebiyle bizide helak eyleme sonumuzu hayr eyle amin
 • TolgaTolga8 ay önce
  Yandas medya yatacak yeriniz yok mercimek kanada misir arjantin bugday rusya et tihal simdide sogan.konya kadar hollanda nin yillim tarim urunleri geliri 170 milyar dolar tarim makinalari geliri haric.
 • MehmetMehmet8 ay önce
  Ya bırakın bu haberleri.Suyun önüne.hes.yapan devlet arazilere şu vermiyor.Mazot gübre el yakiyor
 • AlperAlper8 ay önce
  Girdi fiyatları %100 yakın artmış ama ya ürünler?AmaçTürk tarımını bitirmek mi?Artık,emaneti ehline vermezseniz,insanlar kaçaçak ülke arar.Nitekim parası olan,yetişmiş beyni olan kaçmış,beraberinde 120 milyar dolar götürmüş.
 • ErcanErcan8 ay önce
  Tek bir şey soruyorum; milli gelirin yüzde birini tarıma destek vereceğini kanunla taahhüt eden hükümet sözünü tuttu mu?
 • Birinciyiz haBirinciyiz ha8 ay önce
  Yalan söylüyorsunuz, asıl algı yaratan ve gerçekleri gizleyerek milleti aldatan sizsiniz. Nasıl oluyorda avrupada birinci dünyada yedinci oluyoruz. Sadece hollandanın yıllık tarımsal ürün ihracı yıllık 70-80 milyar dolar. Bakın bu toplam üretimi değil sadece ihracatı. Millet görmüyor mu sanıyorsunuz gerçekleri ha. Daha yüz kuruşluk soğanı, patatesi yönetemeyen beceriksizlerden ne bekliyorsunuz. Batırdılar memleketi.
 • selimselim8 ay önce
  ne algısı tarım bitmiş
 • muttalipmuttalip8 ay önce
  merak ettim algı operasyonu ..operasyon olduğunu söyleyen ufku geniş civanmet efendiler ..bari onu da söyleyin iyice gaza gelelim bu tarımdaki algı operasyonu iç güçlerini yoksa dış güçlerin mi işi ..soğanın fiyatını hangisi arttırdı .bir balya samana hangisi muhtaç birakti
 • hemşerim memleket nerehemşerim memleket nere8 ay önce
  Bu yazıyı hazırlayıp buraya aktaran muhterem ...memleket nere..Regule ede edeüretimde verilmeden güle güle dendi. Samandağı Regule ediliyordu...yapmayın etmeyin el insaf el vijdan ,Allah'tan korkun ortada bir yangın var...tarım bitti çiftçi yaptığı masrafı alamıyor.sahibunun musebbibleri kim. toptancılar mi yoksa saricizmeli Mehmet agalarmi
 • EnesEnes8 ay önce
  regüle nedir bacı, anlamadık, bu kelimenin türkçesi yok mu?
 • HaloHalo8 ay önce
  Konuyu iyi araştırmanizi öneririm. Çiftçibazı ürünleri ekemez oldu yıllardır para kazanamadığı için ekemeyen konuma geldi.Çok yakın zamanda aynı şey patateste de olacak eeee buna da mi hastalık diyeceksiniz. Bazı şeyler yanlış gidiyor .Asıl müdahale edilmesi gereken 2 liraya çiftçiden çıkan ürün nasıl oluyorda 5 liraya pazara çıkıyor . Asıl sorun burada. Vesselam...
 • YozgatlıYozgatlı8 ay önce
  Bunlar hain. Ne demek tarımda dışa bağımlıyiz. Hiç mi Kitap okumuyor bu cuhelalar? Tarımda kendi kendine yeten ender ülkelerden biriyiz. Açın eski ders kitaplarını.. Buğdayı dünyaya satan biziz. Samanı, soğanı, fasulyeyi, mısırı... Biz olmasak dünyayı kıtlık sarar...
 • TacettinTacettin8 ay önce
  İyice sallamışsınız.Geçen sene Hollanda’nın tarım ve gıda ihracatı sadece 97.6 milyar dolar yani 510 milyar lira idi.Ülkede tarım mu kaldı Allah aşkına
 • MuratMurat8 ay önce
  Ne algisi tarim hayvancilik bitti
 • OkurOkur8 ay önce
  Sayın gazete yazarı Size tavsiyem a101, bim gibi halkın yoğun alışveriş yaptığı marketleri bir dolaşın ve ne kadar ithal ürün olduğunu gözleriniz ile görün.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019