Talep patlaması yaşanıyor! 1 dolarlık pazar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de üretime tekrar başlayacağının müjdesini vermesinin ardından kenevir talebi hızla arttı.

14 Mart 2019 Perşembe 09:34
Talep patlaması yaşanıyor! 1 dolarlık pazar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından, tekstilden otomobil sektörüne geniş kullanım alanı bulunan kenevirin üretimine ilişkin, tarımsal politikalar yeniden şekillendiriliyor.

19 ilde talep artışı

Karar çerçevesinde üreticisine önemli gelir bırakması beklenen kenevir sebebiyle Amasya, Antalya, Bartın, Burdur,Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta tarla talebinde artış dikkat çekiyor.

Tarla fiyatı 85 bin lira

Türkiye’nin her yerinden talebin olduğu kenevir üretimi yapılan illerde satışa sunulan tarlaların 85 bin lira civarında satılırken, dönüm fiyatının ise 5 bin liradan başlayıp 9 bin liraya kadar ulaşıyor.

1 dekar bin 500 lira

3-4 yıl içinde geri dönüş sağlayan kenevirin tohum amaçlı üretildiğinde, 1 dekardan 50-60 kilogram kenevir elde edilirken, kilosu 25-30 liradan alıcı buluyor.

Endüstriyel kenevir yetiştiriciliğinde ise 1 dekardan ortalama bin 250- bin 500 lira arasında gelir elde ediliyor. Aynı alandaki masraf ise 800-850 lirayı buluyor. Öte yandan 36 ülkede üretimi yapılan endüstriyel kenevirin 2017 yılında 4 milyar olan parasal büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Dünyanın en büyük kenevir üreticileri ise;

ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak sıralanıyor.

Kenevir; otomotiv, kozmetik, enerji, gıda, inşaat ve izolasyon gibi birçok sektörde geniş bir alanda ham madde olarak kullanılabiliyor.

(Türkiye)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 09:34

YORUM YAZ

 • leonleon5 gün önce
  alıcısı dogru dürüst belli olmayan bir bitkinin dönümüne 800 tl masrafçok fazla ekerken.maliyetihüsran olabilir
 • veyselveysel6 gün önce
  aslında 16 yıldır unutulan kenevir için hesap sormak varkenhala doğmamış çocuğa don biçiyoruz.
 • meyyidmeyyid6 gün önce
  şimdi bu habere güvenip tarlaya kenevir ekse adamın başına neler gelir neler...ondan sonra derdini anlatasaya kadar hayatın kayar.
 • Kafa bulanıkKafa bulanık6 gün önce
  Kim şişiriyor bu haberleri? Nerden uyduruyorlar anlamadım. Ortada ne ekilmiş kenevir var ne tarla var ne dolar var.... İsterseniz hesap numarası verin para gönderelim, bizi dolandırın. Oltaya sazan mı aranıyor ne iş anlamadım.
 • MehmetMehmet6 gün önce
  Bende birşey zannettim haberi 1 dolarlık pazar diye yazınca fetoş köpekleri zannettim...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019