• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suudi Arabistan'dan skandal Türkiye açıklaması!

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Suudi Başkonsolosluğunda vahşice katledilen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Türkiye'yi suçlayarak büyük bir skandala imza attı.

2020-02-27 22:34:00 - 2020-02-27 23:25:04
Suudi Arabistan'dan skandal Türkiye açıklaması!

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, İstanbul'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nde öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili küstah bir açıklama yaptı. Kaşıkçı'yı vahşice katleden Suudilerin bakanı cinayet ile ilgili Türkiye'yi suçlayarak "Suudi gazetecinin öldürüleceğinden haberi varsa neden Kaşıkçı'yı önceden uyarmadılar" dedi.

Deutsche Welle'nin Conflict Zone programında Tim Sebastian'ın konuğu olan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, İstanbul'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nde öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Başkonsolosluktaki cinayetin emrini Riyad yönetiminin vermediğini söyleyen Cubeyr, gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldürenlerin "yetkilerini aştığını" vurguladı.

Başkonsoloslukta Türkiye tarafından yapılan ortam dinlemelerine göre cinayeti işleyenlerden birinin telefonda "Sizinkilere söyle, o iş tamam" dediğinin duyulduğunu hatırlatan Sebastian ise üst düzey bir Suudi istihbarat yetkilisi olduğu belirtilen bu kişinin kiminle konuştuğunu sordu.

"Bunun doğru olduğuna inanmıyorum. Bilmiyorum" yanıtını veren Suudi bakan, "Türklerin yaptığı dinlemeleri görmedim. Ama eğer Türkiye tüm bu bilgilere sahipse, böyle olduğuna inanıyorlarsa, neden bunları başkonsolosluğa gitmeden önce Cemal Kaşıkçı'ya vermediler?" dedi.

Hata olduğunu kabul etti

Kaşıkçı'nın öldürüldüğü 2 Ekim 2018 tarihinde başkonsoloslukta yaşananları "hata" olarak tanımlayan Cubeyr, Suudi Arabistan'dan İstanbul'a giderek cinayeti işlediği tahmin edilen ve kamuoyunda "suikast timi" olarak adlandırılan ekibin Türkiye'ye bu amaçla gitmediğini savundu.

Cubeyr, "Onunla konuşmaya gittiklerini düşünüyorum. Suudi Arabistan'a dönmesi için ikna etmek istiyorlardı. Ama bir şeyler korkunç biçimde yanlış gitti ve bir kavga çıktı ve öldürüldü" dedi.

Bunun üzerine DW sunucusunun "Yanında kemik testeresi olan bir otopsi uzmanıyla gittiler" demesinin ardından ise Cubeyr, "Bundan haberim yok. Bundan haberim yok" ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ruhi yar

Tam bir Lawrence
 • Yanıtla

Vay..... vay

Bu ..in suratına tükürmek lazım
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı