• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Son dakika koduyla duyurdular! ABD ve İngiltere'den hava saldırısı

Yeniakit Publisher
2024-06-12 23:02:00 -
Son dakika koduyla duyurdular! ABD ve İngiltere'den hava saldırısı

ABD ve İngiltere, Yemen'in Hudeyde kentine peş peşe iki hava saldırısı düzenledi.

Husilere ait El-Mesire televizyon kanalında yer alan son dakika haberde, Yemen'in batısında yer alan Hudeyde kentinin ABD ve İngiltere saldırılarına hedef olduğu belirtildi.

Haberde, ABD ve İngiltere'nin Hudeyde ilinin Et-Tuhayta kenti ve El-Cebbane bölgesine 2 hava saldırısı düzenlediğine yer verildi.

Yemen medyasına göre El-Cebbane bölgesinde bir Husi hava savunma karargahı bulunuyor.

Kızıldeniz'deki durum

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Hudeyde, uzun bir kıyı şeridine sahip olmasının yanı sıra uluslararası bir havaalanı ve üç hayati limanı da içermesi nedeniyle Yemen'in en önemli eyaletlerinden biri olarak kabul ediliyor.

{relation id:1849125 slug:'abd-yemendeki-husiler-kizildenize-3-gemisavar-balistik-fuze-firlatti'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Emir Timur

ABD İngiltere ve İsrail tuzak kurdu BM içinde ateşkes çağrısı yaptılar sonra Milletler dursun dedi İsrail'in dediğini yaptılar burda ABD bakkkk bakkk benim dediğim oldu durumuna getirdi Rusya çekimser kaldı büyük ihtimalle istihbarat almıştır neyse neyse yeni bir oyun kuralım kim Jong ABD ticaret gemilerini batir dolaylı yoldan füze ver yemen e kızıl denizde ticaret gemileri batırılsin ki İsrail diz çöker

Ahmedi Necad

münafık İran'ın itlerinden biri olan Husilerle danışıklı dövüş yapmışlar, it dalaşları, salvolar. Başka birşey değil.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23