Rusya ve Çin'den dolar hamlesi! 2019'da başlıyorlar

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dimitriev, fonun 2019 yılında Çin ile ilk defa ulusal para birimleriyle ticari işlemler yapacağını açıkladı.

12 Eylül 2018 Çarşamba 08:45
Rusya ve Çin'den dolar hamlesi! 2019'da başlıyorlar

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dimitriev, illk alışverişlerin 2019 yılının başında yapılacağını belirterek, Çin Kalkınma Bankası ile mevcut değeri 10 milyar dolara tekabül eden Çin Yuanı tutarında bir fon üzerinde anlaştıklarını söyledi ve Çin'in Heilongjiang bölgesinde bir yerel fon oluşturulduğunu ifade etti.

Doğu Ekonomik Forumu'nda konuşan Dimitirev projelerin hali hazırda değerlendirildiğini, ilk yatırımların 2019 yılında gerçekleşeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2016 yılında yaptığı bir açıklamada Rusya ve Çin'in yabancı pazarlara bağımlılığı azaltmak için yerel para birimleriyle ticaret yapabileceğini söylemişti.

2015 yılından beri düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu, Rusya'da düzenlenen en büyük forumlardan biri. Forum, Rusya'nın Uzak Doğu ticaretine ivme kazandırmayı ve Rusya ile uluslararası yatırımcılar arasındaki bağlantı kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 08:45

YORUM YAZ

  • Mesut SarpMesut Sarp2 ay önce
    Yeni bir şey değil bilinen muhabbetler. Hele bize zırnık faidesi yok. Bizim yegane çıkış yolumuz az tüketip daha fazla üretmemiz, en büyük ticari ortağımız Avrupa Birliği ile kavga yerine iyi geçinmemiz ve betona artık kuruş dahi yatırmayıp tarım ve sanayie yatırım yapmamızdan geçer. Borcu borç alarak ödeyemeyiz ve ülke idaresinde ahbap cavus ilişkilerine son !

Günün Karikatürü

17 Kasım 2018