• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Ruslar teyakkuza geçti: En tehlikelisi Türkiye!

NATO'nun Karadeniz'de başlattığı Poseidon 2021 tatbikatı Rusya'yı harekete geçirdi. Yunan ve Rus medyasında uzmanlara dayandırılan iddiaya göre tatbikat Rusya'yı hedef alıyor. Türkiye'nin Kremlin'i "kızdıran" ilişkilerine değinilen analizlere göre, Ukrayna'ya destek amacı da taşıyan tatbikatın Rusya'yı şimdiden tedirgin etmeye başlayan başka hedefleri de bulunuyor.

Yeniakit Publisher
2021-03-03 08:11:00 - 2021-03-03 09:14:56
Ruslar teyakkuza geçti: En tehlikelisi Türkiye!

Tüm gözler Karadeniz'de gerçekleştirilen Poseidon 2021 tatbikatına çevrildi. Rus uzmanlar tatbikatın hedeflerini yorumlarken Türkiye'ye ayrı bir parantez açtı.

Amerikan kuvvetlerinin Dedeağaç'a çıkarma yapması, Rus kaynaklarına göre esasen Karadeniz'de Rusya'yı hedef almak için atılmış bir adım. '27 Şubat'tan itibaren Amerikan helikopterleri diğer birliklere katılmak için Yunanistan'a nakledildi.

Rusların bildirdiğine göre ayrıca, Romanya'nın Köstence limanında "Poseidon 2021" deniz tatbikatı, kara birimleri ve "düşman" savaş gemilerine ve denizaltılara "karşı" ABD Hava Kuvvetleri (USAF) savaş uçakları ile başladı.

Rus medyası, "Yunanistan'ın Dedeağaç limanındaki 'Avrupa Savunucusu' hazırlıkları sırasında, 1. Tugay ABD helikopterlerinden ilk parti, ekipmanı çıkartmaya başladı. Bu NATO operasyonu ittifakın doğu tarafını güçlendirmeyi amaçlıyor" diye yazdı. İttifakın deniz kolu aynı zamanda Karadeniz'de eğitim muharebe görevleri de geliştirecek.

Amaç 'Ukrayna'ya destek'

Hem NATO liderliği hem de Pentagon'un yeni başkanı Lloyd Austin, bölgedeki ana hedefi "Ukrayna'yı Rusya ile çatışmada desteklemek" olarak tanımladı.

"Poseidon 2021" tatbikatına katılan SNMCMG2 mayın tarayıcıları Ukrayna'nın Odessa limanını ziyaret ederken, Ukrayna Donanması'nın da NATO tatbikatlarına katılması mümkün. Tatbikatlara Yunanistan, İspanya, Romanya ve Türkiye'den 10'dan fazla savaş gemisi katıldı.

Radyo Romanya'ya göre, Tatbikat senaryosu denizaltı tehditlerine karşı savaş senaryolarını, NATO kara birimleri tarafından hidrografik keşif, mayın tespit ve yok edilmesi, ABD uçakları ve kara birimlerini içerecek.

Romanya'nın NATO tatbikatlarında yer alan Puma helikopterleri torpidolarla donatıldı ve sadece gemileri değil, denizaltıları da yok edebilecek şekilde tasarlandı.

Rusya Askeri Birliği Başkanı Oleg Svendkov "Karadeniz'de yapılan tatbikatlar NATO için planlanıyor" dedi. Svendkov, "'Poseidon 2021' adı altında yapılan tatbikatlar aynı zamanda Rusya karşıtı eylemler ve Türkiye ile de bağlantılı" dedi.

'En tehlikelisi Türkiye'nin müdahil olması'

Moskova, tatbikatı Karadeniz bölgesinde bir tehdit olarak görürken, en tehlikelisi Türkiye'nin Kırım'a yönelik tehdit senaryolarına müdahil olması.

Habere göre Rus uzman, Ankara'nın Kırım ve Moldova'da Türk azınlıklarla Kremlin'i çok kızdıran ilişkilerinden bahsediyor. Rus uzmana göre, Romanya’daki NATO faaliyeti "Moldova hükümetine Transdinyester’deki durumu çözme arzusunda destek olarak görülebilir".

Ancak Svendkov, Moskova'nın bölgedeki çıkarlarını siyasi, askeri ve diplomatik yollarla savunabileceğinden emin. Ancak NATO, Montrö Antlaşması uyarınca bölgedeki koalisyon ülkeleriyle ittifakın sorumluluk alanında bir tatbikat yürütüyor.

'Bizim için tehdit oluşturacak'

Rus askeri uzmanı Şamil Gareev, "Benzer operasyonlarda Libya, Suriye ve Irak'ta kendisini kanıtlamış 4'üncü nesil Fransız Rafale çok yönlü savaş uçakları da burada olacak ve bizim için tehdit oluşturacaklar" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kavkaz

Türklerle dost olmanız gerektiğini söylemiştim. sizse ne yapıyorsunuz? suriyede Türk askerlerini kahpece öldürüyorsunuz, libyada Türkiye karşıtı her türlü eylemi yapıyorsunuz. Azerbaycan'da Türkiye'ye karşı yine elinizden geleni yapıyor ve soykırımcı ermenileri hala destekliyorsunuz, hala karabağı ermenilere vermeye çalışıyorsunuz. her yerde Türkiye'ye karşı işler yapıyorsunuz. o zaman suçluyu başka yerde aramayın, suçlu kendinizden başka birisi değil. hem Türklerle dostluktan bahset, hem de Türklerin arkasından yapabileceğin ne kadar düşmanlık varsa yap. olmaz böyle. hainlerin cezası ölümdür. yıkılacağınızı söyledik. Türkle dost ol, başka çaren yok.
 • Yanıtla

zeyrek

Yunanistan'daki abd üsleri genellikle helikopter, mesafe dolayısıyla Rusya'ya karşı olduğunu zannetmiyorum muhtemelen Türkiye'ye yönelik, bir planları yada öngörüleri var muhtemelen. Ayrıca Rusya'nın Türkiye'den koktuğunu zannetmiyorum. Uçak krizinde hulusi'nin ne kadar korktuğunu herkes biliyor, ayrıca idlib şehitlerinin intikamı alınamadı; yani bu hükümetten dolayı putin'in hiçbir korkusu yok.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23