Rum gazetesi Politis'ten dikkat çeken haber! "Türkler yakalandı ve infaz edildi"

Kıbrıs Barış Harekatı'nın kutlamalarının yapıldığı bugün Rum Politis gazetesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın babası Hüseyin'in de aralarında bulunduğu 13 Kıbrıslı Türk'ün Rumlara tarafından öldürülmesi ile ilgili çarpıcı bir haber yayımladı.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 18:47
Rum gazetesi Politis'ten dikkat çeken haber! "Türkler yakalandı ve infaz edildi"

Kıbrıs Barış Harekatı'nın kutlamalarının yapıldığı bugün Rum Politis gazetesi, dikkat çeken bir habere imza attı. 

'74 Αcısı' adlı sayfada okuyucularına aktaran Politis, haberi, “Rum 395’inci Piyade Taburu askerleri, Kıbrıslı Türklerin olduğu nöbetçi kulübesini ele geçirdi ve onları tutukladıktan sonra infaz etti” başlığıyla verdi.

Larnaka’ya bağlı karma köy Alaminyo’da 20 Temmuz 1974’te yaşanan çatışmalara atıf yapan gazete, Alaminyo’da 13 Kıbrıslı Türk’ün öldürüldüğü olayların, Rum Başsavcılığı'nın 2012 yılındaki talimatı üzerine Rum polisi tarafından 2013’te araştırıldığını belirtti. 

Gazete, 28 Temmuz 1974’te dönemin New York Times muhabirinin, Alaminyo şehitlerine ilişkin Rum tarafının “Kıbrıslı Türklere, savaşın başlamasıyla, köyün Türk yarısını ele geçiren Kıbrıs Rum kuvvetlerine teslim olmayı ret ettikten sonra ateş açıldığı” şeklinde açıklama yaptığını yazdığını; Kıbrıs Türk tezinin ise “13 kişinin bir duvar önüne konularak soğukkanlılıkla bu kişilere ateş açıldığı” yönünde olduğunu yazdı.

'Soğukkanlılıkla infaz edildiler'

Rum Başsavcılığı'nın, Rum polisinin bulgularının, Kıbrıslı Türklerin tezlerini teyit ettiğini kaydeden gazete;  Rum polisi raporunda yer alan ifadeleri şöyle yazdı; "Alaminyo olaylarına katılan Kıbrıslı Rum askerlerden alınan ifadelere göre, Rum tabur askerleri köyün Kıbrıs Türk mahallesine saldırdı. Rum askerler, Kıbrıslı Türklerin bulunduğu nöbetçi kulübesini işgal etti. Askerler, Türkleri yakaladı, akabinde ise kurşuna dizerek infaz etti.”

Yapılan araştırmada, "Kıbrıslı Türklerin soğukkanlılıkla öldürüldüğüne” işaret edildi ve bunun savaş suçu olduğu belirtildi.

'Sizi yüreğimize gömdük'

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da sosyal medyadan Alaminyo şehitleri ve babasının fotoğrafını, "Cesaretinize, ülke sevginize, gösterdiğiniz fedakarlığa hayran oldum hep. Sizi yüreğimize gömdük. Tüm Şehitlerimizin ruhu şad olsun” yorumu ile yayınladı.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 18:47

YORUM YAZ

 • FerhatFerhat29 gün önce
  Pençe, yanlış biliyorsun. Ecovit dedeye kalsaydı bu harekat olmazdı. Biraz daha araştır. Asıl kahramanı görürsün.
 • PençePençe29 gün önce
  İşte rahmetli Ecevit bu yüzden büyük siyasetçi büyük lider o yokluğu ambargolara rağmen Ayşe Tatile çıkmıştır nurlar içinde uyu dürüst örnek siyasetçi KARAOĞLAN
 • Eşref bitlis Eşref bitlis 1 ay önce
  Bu gibi domuzların kafaları güvelerine ağır geliyor Ama bu kahvelerin ve onurunu şerefini namusunu 1dolara satan kahpelerin sonu Allahın izniyle yakındır
 • Şeref KazanŞeref Kazan1 ay önce
  Evet onlar Şehit oldu bizim askerlerimiz Şehit oldu geride şimdilerde İSLAMA ve ülkemize küfreden piçleri kaldı
 • pınar demirpınar demir1 ay önce
  rumdur ittir yapmıştır yapar yine yapar ermeni rum ve yunan çetelerinin anadoluya verdiği zararı kudurmuş köpek bile vermemiştirkendi komutanları bile demiştir....rahmetli kadir abimizin yunan mezaliminde yazıyor ALLAH korusun tüm müslümanları ve türkleri kafirin zulmünden...
 • iskenderiskender1 ay önce
  islâmi kaynaklarda rumlar ! sapıtanlar yani müşrikler, yahudilerde lanetliler diye anılır iki kavime birden ehlikitab tabirikullanılır ve hakka dönmeleri için açik kapı bırakılır.Neyazıkki halâ ALLAHA dönmediler,kin nefret dolu zulme ve dinsizliğe devam ediyorlar.Bu iki kavmin kendikendine yaptığı kötülüğü belki dünya toplansa onlara yapamazdı,kendi-lerini inatla cehenneme sokacaklar.
 • Düşmanlarınızı tanıyın!Düşmanlarınızı tanıyın!1 ay önce
  Bunlar bakteri gibi.Biz MÜSLÜMANLAR,BÂHUSUS MÜSLÜMAN-TÜRKLER birbirimize sahip çıkmak,arka çıkmak,destek olmak zorundayız kardeşlerim!Bunların okulları da,kendileri de hâlâ var,kendi elimizle terörit,rum-ermeni-yahudi çetecisi yetiştiriyoruz.Osmanlı zamanında hâin entrikalarıyla,SOĞUKKANLILIKLA içimize soktukları dost kılında düşmanlarıyla kuyumuzu kazdılar.Hâlâ da öyle yapıyorlar.Aman turist falan demeyin!Zaten T.C. vatandaşlarının içindeler.Osmanlı zamanında kapitalizmle zoraki kurdurdukları yahudi,rum,ermeni... okullarında beyinler Türkiye’de,Osmanlı zamanından beri yıkanıyor.Burası Türkiye!Her cins haine sahibiz!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019