• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ramazan’da fırsatçılara fırsat vermeyelim!

Virüs salgını gölgesinde Cuma günü başlayacak Ramazan döneminde gıda arzı ve fiyatları gündemin ilk sırasına yerleşirken, uzmanlar hem yetkilileri hem de vatandaşları uyarıyor.

Yeniakit Publisher
2020-04-23 10:06:00 -
Ramazan’da fırsatçılara fırsat vermeyelim!

Fahiş fiyat ve suiistimallere karşı katı tedbirler alınarak büyük cezalar uygulanması gerektiğini belirten Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Şahin, şu değerlendirmede bulundu:

İbretlik ceza verin

“Sorun, ani fiyat artışlarıyla karşılaştığınızda şikayet edin, sessiz kalmayın. Fırsatçılık yaparak fahiş kar elde etmenin peşinde koşuyorlarsa buna karşı cezai ve caydırıcı tedbirlerin alınması lazım. İyi ve kötüyü ayırt ederek kontrol ve denetim mekanizmalarını artırmak lazım. Fahiş fiyat ve suiistimalde bulunanların net bir şekilde cezalandırılması lazım ki diğer fırsatçılara ibret olsun.”

Sıkı tedbir şart

Her Ramazan ayında fırsatçıların ortaya çıktığına dikkat çeken Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da, şunları dile getirdi: “Maalesef her Ramazan ayında fiyat artışı söz konusu. Bana göre istismarcılar konusunda yeterli önlem alınmıyor. Artı olarak dta hem ramazan ayı ve koronavirüs salgını ile fırsatçılar daha da çok ortaya çıktı. Virüs nedeni ile 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanların dışarı çıkamamasından dolayı ürünlerin sipariş yoluna dönüldü. Bu sipariş ürünlere baktığımızda ya bozuk geliyor, ya da pahalı geliyor. Bu fiyat fırsatçılarını denetlemek adına bir kanun çıkarılarak denetleme organı oluşturuldu.

Şikayet edin!

Ama detayı konusunda bir açıklama yapılmadı. Virüs ve ramazanın birleşmesi ile vatandaşlar, cumhuriyet tarihinde istismarcıların karşısında en büyük mağduriyeti yaşayacaklar. Adeta fırsatçılara gün doğdu diyebiliriz. Bu konuda çok katı ve etkili önlemler alınması lazım. Ürün bozuk, çürük, eksik veya yanlış gelmiş ise Tarım İl Müdürlüğüne, belediyelere, Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü gibi yerlere şikayette bulunabilirler.”
Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

serdar

et 78 tl mercimek 11 tl
 • Yanıtla

Aydın

Öncelikle Ramazan Ayı mübarek olsun.Abi biz de kıtlıktan çıkmış gibi davranıp fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyelim. Sabah akşam pastırma yiyormuşuz gibi pastırmacılara abanmayalım. Evde bir çorba yapacak malzeme yokmuş gibi marketlere doluşmayalım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23