• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Putin'den koronavirüse skandal 'Türk' benzetmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir skandala imza atarak koronavirüsle mücadeleyi 11. yüzyılda Türk halkları olan Peçenek ve Kumanlara karşı yapılan savaşlara benzetti.

Yeniakit Publisher
2020-04-10 11:04:00 -
Putin'den koronavirüse skandal 'Türk' benzetmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, koronavirüs salgını nedeniyle halka hitabında Türklere yönelik tuhaf söylemleri tepki çekti. Koronavirüsle mücadeleyi 11. yüzyılda Peçenek ve Kumanlara karşı yapılan küçük savaşlara benzeten Putin, "Her şeyin üstesinden geliriz" dedi. Dikkat çeken konu ise bu savaşların kesin bir zaferle bitmediği.

Koronavirüsü Türklerle yapılan savaşlara benzetti

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, pandemiye karşı mücadeleyi yüksek tutabilmek için halka hitap etti. Putin, koronavirüse karşı mücadeleyi, 11. yüzyılda işgalci olarak nitelendirdiği Türk hakları Peçenek ve Kumanlara karşı yapılan savaşlara benzetti.

"Peçenekler ve Kumanlar da saldırdı"

Türk halkları olan Peçenek ve Kumanların 11. ve 12. yüzyılda Rusya'yı işgal ettiğini iddia eden Putin, "Her şey geçer, bu da geçecek. Bizim ülkemiz ciddi sınavlardan pek çok kez geçti: Peçenekler ve Kumanlar da saldırdı. Rusya hepsiyle baş etti. Koronavirüs belasını da yeneriz. Birlikte her şeyin üstesinden geliriz." ifadelerini kullandı.

10 yıl önce de benzer şeyler söylemişti

Putin'in pademiyle mücadeleye karşı bu örneği vermesi sosyal medyada alaycı ve ırkçılık karşıtı mesajlardan oluşan tepkilere neden oldu. Bazı tepkilerde ayrıca, Rus liderin 10 yıl önce de benzer bir konuşmada aynı örneği verdiği hatırlatıldı.

Putin'in konuşmasında örnek verdiği Peçenekler 10. yüzyılda, Kumanlar da 11. yüzyılda hüküm sürmüş ve Kıyiv Knezliği ile savaş halindeydi. Ayrıca, Karadeniz'in kuzeyinde Rus veya Slav halkların hakimiyeti söz konusu değildi. Bugünkü Rusya'nın köklerinin uzandığı Moskova Knezliği ise ancak 13. yüzyılın sonunda oluşturulmuştu.

Öte yandan Putin'in koronavirüs pandemisyle mücadele için verdiği Peçenekler ve Kumanlar örnekleri de kesin bir zaferle sonuçlanmıyor. Ayrıca atıfta bulunulan savaşlar, meydan muharebeleri de değil, küçük muharebelerden oluşuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

1231

doğru söylüyor tarihte sizin haçlı atlantik işgalcileri rusyadan çinden farkınız yoktuki gayet doğal güzel bir benzetme anlayana tabii allahımdan dileğim abd kanada rusya çin tüm atlantik işgalcileri nato dağılır yok olur rabbim bildiği gibi yapar inşallah amin şuan dünyaya en büyük tehditler abd rusya israil natodur bu dört kahpe işgalci soykırımcılar dünyayı her türlü silahlarla tehdit ediyorlar dah uzaya yerleştirdikleri silahlar hariç
 • Yanıtla

son mohikan sevici

HADİ ORDAN HADİ ORDAN
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı