Prof. Dr. Orhan Kural'dan şarkıcı Sıla Gençoğlu hakkında suç duyurusu

Sigara düşmanı Prof. Dr. Orhan Kural, bir şarkısındaki bazı sözlerin sigaraya özendirdiği gerekçesiyle Sıla Gençoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

12 Ekim 2019 Cumartesi 10:51
Prof. Dr. Orhan Kural'dan şarkıcı Sıla Gençoğlu hakkında suç duyurusu

Sigara karşıtı kampanyalarıyla bilinen Prof. Dr. Orhan Kural, "Karanfil" adlı şarkısındaki bazı sözlerin "sigara kullanımını özendirdiği" iddiasıyla şarkıcı Sıla Gençoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Sarıay Derneği Başkanı ve Prof. Dr. Orhan Kural, hazırladığı suç duyurusu dilekçesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

Dilekçede, tütün sektörünün bütün dünyada, çocuk ve gençlerde merak oluşturarak sigaranın denenmesini ve sigaraya başlanmasını sağlamak üzere hep ünlü simaları kullandığı belirtilerek, "Yabancı firmalar, yıllar yılı Türk senaristlere yüksek ücretler ödeyerek Türk filmlerine, bar, meyhane ve bol sigaralı sahneler eklettiler ve Türk halkını tütün ve alkole bağımlı yaparak istediklerini başardılar. Türk halkını en çok sigara içen 10 ülke arasına soktular ve alkolü yaygınlaştırdılar." değerlendirmesinde bulunuldu.

"5 kez sigaradan bahsediyor"

Şarkıcı Sıla Gençoğlu'nun "Karanfil" adlı parçasının sözlerinin de sigaraya özendirdiği ve şarkının içinde 5 kez sigara içmekten bahsedildiği belirtilen dilekçede, "şarkıcının klibinin video izlenme sitesinde 15 milyon kez izlendiği, özellikle gençler arasında örnek alınan sanatçının hayranlarının genelde ortaokul ve lise çağında çocuklar olduğu, beğenenlerden yüzde 5'inin bilinçaltına etkili olması halinde Gençoğlu'nun kanına gireceği öğrenci ve genç sayısının ortalama 750 bin civarında olabileceği" yönünde ifadeler kullanıldı.

Kamu sağlığının zarar görmemesi için bu tür sigaraya teşvik etme gayesinde olan paylaşım sahiplerinin bu paylaşımlarının kaldırılması ve bu kişiler hakkında caydırıcı cezalara başvurulması istenen dilekçede, şarkıcı Sıla Gençoğlu hakkında, Kabahatler Kanunu'nun 39. maddesi ve 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun'un 5. maddesi gereğince cezalandırılması için kamu davası açılması talep edildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 10:51

YORUM YAZ

 • Siyasi kavun Siyasi kavun 5 gün önce
  Milletin ahlakını ve sağlığını düşünüyorsanız dinini öğretin.
 • erdal kapacakerdal kapacak6 gün önce
  hocama teşekkür ediyorum.lakin yıllarca ana haberlerde bile böyle soytarıların haberleri ile uyuttular halkımızı.yok avşar tenis oynadı,yok yatakta basılan ünlü,ergen şöyle dedi,yok saylan keferesi böyle dedi.yahu bunları izleyip prim yaptıran halkımız Allah aşkına yapmayın ya.bu kadar aşağılık kişiliksizlere prim vermeyin.sılaymış ne iş yapar bu kadın,ne faydası olmuş ülkeme islama ve de insanlığa?
 • hercaihercai6 gün önce
  Sigara iciyorum ama sigaraya karsiyim, Profesor hakli, boyle klipler yapilmamali. Baslamasi kolay, ama birakmasi cok zor bir tiryakilik bu. Ustelik hem sagligindan oluyorsun hemde paradan. Bide ustune yaninda sigara icmeyenleri zehirliyorsun, ailieni ve cocuklarini.
 • ergun66ergun666 gün önce
  Hoca haklı
 • yusufyusuf6 gün önce
  Bilim adamlığı vasfı kağıt üzerinde olan adam.
 • yavuzyavuz6 gün önce
  tebrikler ç hepimizde olması gereken hassasiyet bu
 • Yalman GüçYalman Güç6 gün önce
  Ne o ORHAN KURAL? ündemden düşmüştün tekrar gündememi gelmek istiyorsun?
 • abdrhmnabdrhmn6 gün önce
  artık ihtiyarladığından gündeme gelmek için beyni sulanmışbir profösöre hiç yakışmıyor böyle reklam kokan hareketler bunlar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019