• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Prof. Ahmet Şimşirgil'den Kuruluş Osman eleştirisi: Bu, dizinin para için yapıldığını gösterir

Tarih profesörü Ahmet Şimşirgil, "Kuruluş Osman" dizisinin tarihi gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

2019-12-03 15:52:00 -
Prof. Ahmet Şimşirgil'den Kuruluş Osman eleştirisi: Bu, dizinin para için yapıldığını gösterir

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, ATV ekranlarında yayınlanan 'Kuruluş Osman' adlı diziye yönelik eleştirilerde bulundu. Şimşirgil, dizide anlatılanların tarihteki gerçeklik ile bağdaşmadığını savundu.

Kendisine 'Yeni diziyi nasıl buldunuz?' şeklinde sorular geldiğini ifade eden Şimşirgil, "İnanın sevgili dostlar, bana 'Bu dizinin şu ilk iki bölümüne bakarak adı ne olsun hocam?' diye sormuş olsaydınız 'Kuruluş Komedyası' derdim veya 'Bir Osman trajikomik hikayesi' diye ifade ederdim." diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in 'Kuruluş Osman' adlı diziye yönelik eleştirilerinden bir bölüm şu şekilde:

"Driliş Ertuğrul için %90-95 tarih değil demiştim. İnanın sevgili dostlar, bana 'Bu dizinin şu ilk iki bölümüne bakarak adı ne olsun hocam?' diye sormuş olsaydınız 'Kuruluş Komedyası' derdim veya 'Bir Osman trajikomik hikayesi' diye ifade ederdim. Evet maalesef isimlerinin dışında hiçbir doğru bilgi yok. Sadece oradaki isimler hepsi doğru olmasa da bir kısım gerçekleri ifade ediyor. Ama ben ilk iki bölümde tarih göremedim. Doğru tarih göremedim, doğru bir tarih kurgusu göremedim. Gerçekten çok üzücü. Zira adı Osman, adı kuruluş. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatıyor. 622 sene devam edecek bir devletin temelleri atılıyor. Evet izleyici çok, evet birinci. Ama birinci olmak doğru olmayı göstermiyor. Birinci olmak o işin samimi, ihlaslı yapıldığını göstermiyor. Para için reyting için yapıldığını gösteriyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Haktan

Hoca sen cokmu doğrusun tabiki tam olarak gerçekleri yansıtamaz çünkü o dönemde yaşamadık ama kitaplar olsun arşivler olsun derleyip toparlamaya çalışılıyor Bide para için demişsin hoca tabiki para için olacak sonuçta çalışıyolar emek var Sen para için çalışmıyorsun
 • Yanıtla

Aydın keskinkılıç

Daha evvelde (1980)'lerde osmancık diye bir dizi varidi o bundan iyi idi.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23