Netflix'in Osmanlı Belgeseli olay çıkardı... Müze müdürü görevden alındı

Netflix’in çekimleri devam eden İstanbul'un Fethi konulu belgeseli karışıklığa neden oldu. Birçok aksaklığın yaşanmasıyla birlikte, Hisarlar Müzesi Müdürü'nün görevden alındığı belirtildi.

25 Nisan 2019 Perşembe 13:54
Netflix'in Osmanlı Belgeseli olay çıkardı... Müze müdürü görevden alındı

ABD'li dijital medya platformu Netflix’in Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethini konu edinen Yükselen Osmanlı (Ottoman Rising) isimli belgeselin çekimleri devam ediyor. Ancak bu çekimler, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde meydana gelen sancılı bir sürecin ardından başlayabildi.

Çekim ücreti yatırılmadı

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, Netflix için belgesel çekmeye hazırlanan prodüksiyon şirketi, 8 Nisan 2019 tarihinde Hisarlar Müzesi Müdürlüğü ile çekim protokolü yapmasına rağmen Kültür ve Turizm Başkanlığı'nın Döner Sermaye Müdürlüğü' ne (DÖSİMM) yatırması gereken çekim ücretini yatırmadı.

DÖSİMM hesabına yatırılması gereken ücretin ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile il müdürlüğüne bağlı Hisarlar Müzesi Müdürlüğü arasındaki görüş ayrılıklarının devam etmesi üzerine çekimlerin başlanmasından 4 gün sonra yatırıldığı öğrenildi.

Çekim süreleri belirtilmedi

Bir diğer iddiaya göre ise sorunlardan biri şirketin çekim izni başvurusu sırasında belirttiği "gece ve gündüz çekim izni" talebinde bahsedilen çekimlerin 24 saat boyunca mı olacağı konusunun belirsiz olmasından kaynaklandı. Gece vakti güvenliğin olmadığı Yedikule Hisarı'nda güvenliğin nasıl sağlanması gerektiği, Hisarlar Müzesi tarafından bakanlığa yazılı olarak soruldu.

Ancak bu sorulara herhangi bir cevap gelmeden Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, 12 Nisan'da sorumlu müze müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu'nu arayarak Yedikule Müzesi'ni söz konusu şirkete açtırarak çekim çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Konuyu bakanlığa ve savcılığa bildirdi

Yedikule'de çekimlerin daha rahat yapılması için ot ve bitki temizliği yapılmaya başlanmıştı ve iddiaya göre Yedikule Hisarı film şirketine açıldığında ekibin yanında bir müze memuru yoktu.

Kendi bilgileri dışında müzenin film şirketine açtırıldığını ve burada uzman personel olmadan bazı çalışmalar yapıldığını öğrenen Müze Müdürü Göncüoğlu, durumu hem Kültür Bakanlığı'na hem de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi.

İl Kültür Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü arasındaki sürtüşme bu kadarla sınırlı olmadı.

“Yetkililer hisarın anahtarını aldı”

İl Kültür ve Turizm müdürlüğünden bir yetkili, Hisarlar Müzesi Müdürü Göncüoğlu'nun yıllık izinde olduğu sırada müdürlüğe vekalet eden yetkiliye ulaşarak Yedikule Hisarı'nın anahtarlarını istedi. Hisarın ana giriş kapısına ait yedek anahtar müdür vekili tarafından tutanak karşılığı teslim edildi.

Hisarlar Müzesi Müdürü Göncüoğlu'nun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne yazdığı dilekçede "Bu tarihten bu yana Mümin Yıldıztaş tarafından kimlerin Yedikulehisarına götürdüğü ve ne yaptığı konusunda Müdürlüğümüzün bilgisi olmayıp bu nedenle olabilecek her türlü olağan dışı olaylardan Müdürlüğümüz sorumlu değildir. Ve bu söz konusu Yedikule Hisarı anahtarlarının da acil olarak Müdürlüğümüze tesliminin sağlanmasına..." ifadeleri yer alıyor.

Müdür görevden alındı

Bu olayların neticesinde Müze Müdürü Göncüoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan imzasıyla görevden alındı.

Bakanlığın Personel Dairesi Başkanlığı'ndan İstanbul Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu'nun 1 yıl süreyle Türkiye Yazma Eserler Kütüphanesi emrinde görevlendirildiği belirtildi.

“Bakanlığın talimatıyla çekim yapabilir”

Bu iddialara İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden de cevap geldi. Independent Türkçe’nin ulaştığı yetkililer, Hisarlar Müzesi’nin İl Kültür Müdürlüğü'ne bağlı bir birim olduğunu ve İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün Hisarlar Müzesi'nden bir şey isteyebileceğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi tanıtıcı bir programda hızlı davranılması gerektiğine yönelik talimatları olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bakanlık bir talimat veriyor belli tarihlerde bu çekimin tamamlanmasını istiyor. Bu doğrultuda müze de eleman gönderebilir, il müdürlüğü de gönderebilir. Uzman olarak görevlendirilen herkes uzmandır. Her yerde her zaman çekim yapılabilir. Müzelerde bakanlığın talimatıyla çekim yapabilir veya yapamaz. Bunlar bürokratik işlemler. Yedikule, ziyarete kapalı bir alan ve zaman zaman çekimler için talepler geliyor. Biz Hisarlar Müzesi'nden görüş istiyoruz ya da biz görüş belirtiyoruz. Arkadaşlarımızdan görüş istemeden de bir karar verebiliriz”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 13:54

YORUM YAZ

 • hercaihercai23 gün önce
  BIZIM TARIHIMIZI NETFLIX ELEMANLARIMI FILME CEKECEK? UTANMALIYIZ. BUNLARIN HEPSININ HIRSIZ OLDUGUNU BILMIYORMUYUZ YOKSA? ALMANLAR, AMERIKALILAR, ITALYANLAR VE INGIZLER BASTA OLMAK UZERE?
 • mevhibe inalmevhibe inal23 gün önce
  Parasını yatırmadı!!İstediği kadar para yatırsın TARİHİNİN içine yabancıları sokmayacaksın.Birbirimizi yerken, neden-nasıl her sırıtık yabancıyagüveniyoruz.Sarayları-tarihi yerlerigezdiren kripto mihmandarların anlattıkları da oryantalistlerin masallarını geçer. Biz hakikaten elimizdekilerin kıymetini bilemeyen miras yedileriz...
 • mustafamustafa24 gün önce
  SATILIK MEMLEKET. SEN İŞİ İŞİ BİLENE VERMEZ AKRABANI MEMUR YAPARSAN BÖYLE OLUR İŞTE. KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE BELLİ DEĞİL. NASIL OLURDA KURUMLAR ARASI İLETİŞİM OLMAZ. BURDA BİR HİYARRAŞİ SİSTEMİ YOKMU. BU ADAM KİMİ ARAYACAĞINI BİLMİYORMU. KÜLTÜR BAKANI BAKIN KARDEŞİM BÖYLE BİR DURUM OLURSA MEVZUAT BU ONA GÖRE DEYİP BİR GENELGE YAYINLAMAMIŞMI. HEY HAT MEMLEKETE BAK NE HALDE. KEMALİSTİ DE MÜSLÜMANİSTİDE AYNI SOK KADROYA AKRABAYI SONRA NE OLDU NE YAPILCAK BİLEN VARMI. BU ADAMLAR BU İŞİ BİLMİYORSA ORDA İŞLERİ NE YAP TUVALETÇİ AKLI BAŞINA GELSİN. EY ALLAHIM GÖRÜYORMUSUN APTALLAR MEMUR BİZİM GİBİ OKUMUŞLAR İŞİ BİLENLER İSE İŞSİZ SONRADA BU MEMLEKET NEDEN KALKINAMIYOR. SAYIN CUMHURUM AKLI BİR KARIŞ ERGENLERİ YANINA DANIŞMAN DİYE ALACAĞINA BİZİM GİBİ İLİM İNSANLARINI ALDA MEMLEKETTE DEMİR ERKEN SOĞUSUN UMARIM ANLAYAN ANLAMIŞTIR. YOKSA O DEMİR ISINIP KOPACAK.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu24 gün önce
  Netflix,in kimler olduğunu kim bilmez ki buRothchiald Ailesinin MEDYA GURUBUNUN bir kuruluşudur ,,FOXTV ,in Amerikanın Holwood Flim Şirketinin, Yani bizleri her gün Sopalarıyla dövenler çocuklarımızı ve büyüklerimizi zehirliyenler,,İslam Aleminde günde en az 25 kişi ölecek şart koşanlar şimdi bunlar yetmiyormuş gibi ,,,ATALARIMIZIN MİRASINI bez parçası gibi çekimleri bu ŞEYTANİ AKILLARA teslim ediyoruz ,,Bizim yöneticiler hiç Akıllanacaklarını sanmıyorum,,Yahu bu Avrupalılar bizi ne kadar aptal yerine koysalar haklıbu kendini bilmez cahil insanlara bu devleti nasıl teslim etmişiz ,,YAZIKLAR OLSUN,,Vesselam..
 • zahit günayzahit günay24 gün önce
  Oh ne ala kimsenin kimseden haberi yok.Çöz savcım çöz olayı 05392789283

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019