Moody's'ten Türk Devlet Bankaları hakkında flaş açıklama

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, kamu kurumlarınının mevduatlarına faiz oranı sınırı getirilmesinin devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın kredi notları için pozitif olduğu ifade edildi.

14 Mart 2019 Perşembe 17:37
Moody's'ten Türk Devlet Bankaları hakkında flaş açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk hükümetinin kamu kurumlarının Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ta tuttukları mevduatlara faiz sınırını düşürmesinin fonlama maliyetini aşağıya çekeceği nedeniyle bu bankaların kredi notları için “pozitif” olduğunu bildirdi.

Açıklamada, üç bankanın kamu kurumlarının mevduatları için ödeyeceklerin faizin yüzde 1 azalmasının değerlendirildiği hatırlatılarak, bunun lira mevduatlarının maliyetini 10-15 baz puan düşüreceğine dikkat çekildi.

Kamu kurumlarının mevduatlara uygulanacak düşük faiz oranından dolayı, üç devlet bankasının toplamda 600 milyon lira veya geçen yılki konsolide vergi öncesi karlarının yüzde 2'si kadar tasarruf sağlayacaklarının tahmin edildiği de açıklamada yer aldı.

En büyük pay Vakıfbank'ın

Kamu kurumlarının mevduatlarına uygulanan faiz sınırının, mevduatlarda en büyük payı alan Vakıfbank'a daha fazla fayda sağlayacağı da açıklamada yer aldı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 17:37

YORUM YAZ

  • CemşitCemşit9 gün önce
    vatandaş adlı yorumcu... O pervasız ve de patavatsızca söylemin sahibine hayır getirmez...belli ki kına hazırlamışbekliyorsun...
  • AlperAlper9 gün önce
    Derecelendirme kuruluşlarına itibar etmeyin diyenler utansın mı?
  • vatandaşvatandaş9 gün önce
    hani milletler arası derecelendirme kuruluşlarının Türk ekonomisi hakkındaki görüşleri kasıtlıydı,bu kararları masa başında oturup alıyorlardırecep efendiye göre.Şimdi ne oldu bunların söylediği sözü ekonomi hakkında delil diye mi sunuyorsunuz?Şunu iyi bilin ki ekonomik kriz recep efendiyi götüreceeeeeek

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019