'Milli füze Hisar' canlı hedef sınavında

Hisar hava savunma füze ailesi, kendisini canlı hedefler karşısında ispat etmeye hazırlanıyor.

26 Nisan 2019 Cuma 12:37
'Milli füze Hisar' canlı hedef sınavında

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak geliştirilen Hisar hava savunma füze ailesi, kendisini canlı hedefler karşısında ispat etmeye hazırlanıyor.

Ürün ve üretim hattı kalifikasyon aşamasına yaklaşan Hisar füzeleri, taktik konfigürasyona yakın prototiplerle canlı hedefe harp başlıklı atışlı test aşamasına ulaştı. Yapılacak atışlı testlerde, Hisar Hava Savunma Sistemi’nin radar, komuta kontrol/atış kontrol, elektro-optik ve haberleşme unsurları da yer alacak.

Hisar hava savunma füze ailesinin 360 derece etkinlik alanı sağlayan dikey atış kabiliyetiyle azami etkinlik sağlayan çift darbeli motorunun performansı da yine bu atışlı testlerde gözlemlenecek.

Bu testlerle birlikte, sistem seviyesi entegrasyon ve testlere yönelik kritik bilgiler elde edilmesi ve önemli ilerlemeler kaydedilmesi bekleniyor.

ROKETSAN, Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenmeye hazırlanan milli hava savunma füze sistemi Hisar’ın envantere alınması ve TSK’nın ihtiyaçlarını karşılaması için başta ASELSAN olmak üzere, 100’ün üzerinde yerli çözüm ortağıyla birlikte çalışıyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 12:37

YORUM YAZ

  • Levent ÇekicLevent Çekic27 gün önce
    Bu füzenin ucuna bi de taramalı takılırsa daha etkili olur. Canlı hedefi kendi ıskalasa bile düşmeden önce taramalıdan sıktığı yüzlerce mermiden biri illa canlı hedefe denk gelir. Bir mermi bile canlı hedefi yaralayıp yavaşlatır ve ardından attığımız ikinci füze yaralanmış kaçamayan canlı hedefi anında vurur evelallah. Bu füzeye bir de paraşütlü tank eklenirse füze düşmeden önce bölgeye tank indirmesi yapılabilir. Tankın ucuna da bi taramalı takılırsa ve havada ateş edebilen cinsten olursa paraşütle süzüle süzüle inerken hedefe atış yapmaya devam eder. Denize indirme yapmak için paraşütlü tankın altına deniz botu takılırsa suda batmaz. Deniz botunun ucuna da bi taramalı takılırsa o da su altından hedefi taramaya devam eder. Hedefin hiç şansı kalmaz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019