• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Macaristan'da LGBT referandum sonuçları onaylandı

Macaristan Ulusal Meclisi, 18 yaşından küçükleri eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine 'teşvik etmeyi' yasaklayan yasal düzenleme hakkında alınan referandum kararını onayladı.

Yeniakit Publisher
2021-12-01 01:19:00 -
Macaristan'da LGBT referandum sonuçları onaylandı

Parlamentoda yapılan oylamaya iktidar partisi milletvekillerinin yanı sıra sadece birkaç bağımsız milletvekili katıldır, muhalefet partileri oylamada yer almadı.

Parlamento, 18 yaşından küçükleri eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik etmeyi" yasaklayan yasal düzenleme hakkında alınan referandum kararını oyçokluğuyla onayladı.

Buna göre henüz tarihi belirlenmeyen referandumda halka 4 soru sorulacak.

Cevap verilmesi istenen sorular şöyle:

"Ebeveynlerin rızası olmadan reşit olmayan çocuklara okullarda cinsel yönelim dersleri verilmesini destekliyor musunuz? Reşit olmayan çocuklara cinsiyet değiştirme operasyonu tanıtımı yapılmasını destekliyor musunuz? Çocukların gelişimini etkileyen cinsel içeriklerin herhangi bir kısıtlama olmadan medyada gösterilmesini destekliyor musunuz? Cinsiyet değiştirme tanıtımı yapan görüntülerin medyada yayınlanmasını destekliyor musunuz?"

Yasanın içeriği

Macaristan'da, 15 Haziran'da kabul edilen yasayla, okullarda 18 yaş altındaki kişilere, eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik eden" herhangi bir içeriğin gösterimi yasaklandı.

Yasaya göre, televizyon kanalları da bu tür içeriklere sahip film ve programların izlenmesini, 18 yaşın üzerindeki kişilere önerebilecek.

Fransa, Almanya ve Belçika'nın da arasında bulunduğu bir çok Avrupa Birliği (AB) ülkesi söz konusu yasaya sert tepki göstermişti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yasayla ilgili, "Bu Macar yasası, utanç verici. Sadece cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapmakla kalmıyor aynı zamanda AB'nin temel değerlerine de aykırı. Bu konuda taviz yok." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eko

Allah lanet etsin bu ab ye abd ye nerde pislik varsa bunlarda bizde de cok boyle pislikler malesef nolcak halimiz macaristana helal olsun bu karar guzel
 • Yanıtla

Rabbim şerleri def'et, hayırları fethet. Âmiyn.

Sorsan Fetö elabaşına, tüm dünya ülkelerinde dilimizi,dinimizi tebliğ ettiler! Meğer onlar kimseye islamı tebliğ etmedikleri gibi, tüm dünyaya lgbt+çeşitleri=fahişeliği/fuhşu+çeşitleri vb hertürlü ifsadları küreselefendileri için tüm dünyaya yaymışlar!!! Tüm illumunâtiden karanlık ve tehlikeli örgütlerin= fetö ve fetö zihniyetindeki tüm ifsadçıların yaydığı fuhşiyat ve fâhişeliklerle boğuşuyor tüm Dünya.... Ey Rabbim; bizleri sapkınlığa uğrayıp gazâbına dûçar olup azabını hak edenlerin yollarına uğramadan, in'âm buyurduğun kullarının doğru yolu üzere idtikâmetten ayırma. Âmiyn.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23