• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

KYK kredinin bursa dönüşmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Bu sene KYK öğrenim kredisi alan öğrenci seneye KYK burs başvurusunda bulunabilir mi? Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü (KYK) burs-kredi başvuru sonuçları açıklandı. 2019-2020 KYK kredi burs sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bazı öğrenciler burs bazıları ise kredi almaya hak kazandı. KYK burs alacaklar geri ödeme yapmazken KYK öğrenim kredisi alacaklar da belirli bir süre sonra krediyi geri ödemek zorunda. Peki KYK kredinin bursa dönüşmesi için ne yapılması gerekmektedir? KYK kredi yi bursa çevirme başvurusu nasıl yapılır?

2019-11-16 18:24:00 - 2019-11-16 18:32:56
KYK kredinin bursa dönüşmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Bu sene KYK öğrenim kredisi alan öğrenci seneye KYK burs başvurusunda bulunabilir mi? Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü (KYK) burs-kredi başvuru sonuçları açıklandı. 2019-2020 KYK kredi burs sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bazı öğrenciler burs bazıları ise kredi almaya hak kazandı. KYK burs alacaklar geri ödeme yapmazken KYK öğrenim kredisi alacaklar da belirli bir süre sonra krediyi geri ödemek zorunda. Peki KYK kredinin bursa dönüşmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedi

Hem burs hem de kredi aynı anda alınabilir mi?

KYK tarafından burs alan öğrenciye kredi; kredi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir.

Burs/kredi alacak öğrencilerin ödemeleri ne zaman yapılmaktadır?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ne zaman, nasıl ve nereye ödenebilir?

a) Normal öğrenim süresini tamamlayan veya kredi almaktan vazgeçen öğrenciler; borçlarını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

b) Herhangi bir sebeple, kredisi kesilen veya öğrenim kurumundan atılan, okullarını terk eden öğrenciler; borçlarını, kredilerinin kesildiği tarihten iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldıkları sürede aylık taksitler halinde(2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık ) her ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar tebligat beklemeksizin ödemekle yükümlüdür. Öğrenciler ödemelerini T.C. kimlik numarası ile “yurtkur.gsb.gov.tr” internet adresinde yer alan ‘E-Ödeme Bölümü’ ya da ‘Geri Ödeme Bölümü’nden yapabileceği gibi T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden veya internet bankacılığından da yapabilmektedir. Öğrenciler taksitlerini vadesinden önce ödeyebilmektedir. Yapmış oldukları ödemeler taksitlerinden düşmektedir. Taksitlerini her ayın son iş gününden sonraki bir tarihte ödeyenler, zamanında ödememiş sayılmaktadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23