• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuzey Kore: ABD ile anlaşma şansımız azalıyor

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Amerika’yla Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma konusunda anlaşma şansının her geçen gün azaldığını söyledi.

2019-11-09 13:39:00 -
Kuzey Kore: ABD ile anlaşma şansımız azalıyor

Kuzey KoreDışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika Merkezi Direktörü Cho Chol Su, Moskova’da katıldığı bir konferansta konuştu. Cho, “Amerika’ya uzunca bir zaman tanıdık ve bu yılın sonuna kadar artık bir yanıt bekliyoruz” dedi.

 

Amerika’nın adım atmasını beklediklerini söyleyen Kuzey Koreli diplomat bunun olmamasının Amerika açısından da büyük bir hata olacağını söyledi.

Bir başka Kuzey Koreli diplomat Kwon Jong Gun da dün yaptığı açıklamada nükleer görüşmelerin ortadan kalkma noktasına geldiğini, Amerika’nın Güney Kore’yle askeri tatbikat yapmasının da bunu tamamen sonlandırmak anlamına geleceğini söyledi.

 

İki ülke arasındaki nükleer görüşmelerde Şubat ayında Başkan Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un yaptığı görüşmelerden bu yana herhangi bir kayda değer ilerleme sağlanmıyor.

Kuzey Kore, Amerika’dan bu yıl sonuna kadar kendilerine nükleer görüşmelere devam etme konusunda bir kez teklif yapılmasını istediğini belirtmişti.

Daha önce bu görüşmelerin başlamasıyla birlikte Amerika ve Güney Kore gerçekleştirecekleri ortak askeri tatbikatları durdurduklarını açıklamıştı. Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı söz konusu tatbikatların önümüzdeki haftalarda yapılacağını duyurdu.

Kuzey Kore’nin masada öne sürdüğü öncelikli şartlardan biri de Güney Kore ve Amerika arasındaki tatbikatlara son verilmesiydi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı