Kıyafetteki yağ lekelerini çıkarmanın yolları

Lekeler, türü ne olursa olsun bizi uzun süre uğraştıran, üstelik de çoğu başarısız denemenin ardından başarısız olduğumuz ev uğraşlarıdır.

18 Mayıs 2018 Cuma 13:08
Kıyafetteki yağ lekelerini çıkarmanın yolları

LEKE ÇIKARMANIN YOLLARI:

-Lekeli kıyafetiniz yünlü, ipek ya da pamuk bir kumaşsa benzin kullanarak çıkarabilirsiniz. Kıyafetinizi ters çevirerek altına kalınca bir tabaka pamuk koyun. Bu işlem benzinin zemine geçerek orayı lekelemesine engel olacaktır. Daha sonra bir miktar benzin döktüğünüz bir bez parçası yardımıyla yağ lekesini silin. Daha sonra elbise fırçası kullanılarak benzinin uçması için fırçalanır.

-Bulaşık deterjanı, özellikle açık renk kıyafetlerdeki yağ lekelerini çıkarmak için pratik ve etkili bir yöntemdir. Lekenin üzerine bir miktar bulaşık deterjanı damlatıp çok bastırmadan çitileyin. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Lekenin çıktığını görürsünüz. Dikkat etmeniz gereken tek ayrıntı bulaşık deterjanının, kıyafetinizi boyamaması herhangi bir boya içermemesidir.

-Eğer kıyafetinizdeki yağ lekesi tazeyse yani henüz kurumamışsa üzerine bir miktar pudra serpin. Kumaşın pudrayı emdiğinden emin olduktan sonra lekenin üzerine ince bir bez parçası serip çok sıcak olmayan ütüyü bezin üzerinde gezdirin. En son olarak pudrayı lekenin üzerinden kuru bir fırçayla temizleyin. Etkili olacaktır.

-Yine kurumamış bir yağ lekesinde beyaz sabun ve ılık su çözüm sağlayan bir yöntemdir. Beyaz sabunla lekeyi çitileyip ılık suyla durulayın.

-Kıyafetiniz kadife bir kumaşsa ortadan kesilmiş bir soğanla bir süre ovalayın. Kuruduktan sonra lekenin üzerine havlu kağıt koyup ütüleyin.

-Kıyafetiniz ipek bir kumaşsa 1 fincan amonyağı bir bardak suya koyup karıştırın. Lekeyi bu karışımla silin. Daha sonra kıyafetinizi yıkayın.

-Kıyafetinizin üzerine bir miktar karbonat döküp diş fırçasıyla fırçalayın. Karbonat, topak olana kadar bu işleme devam edin. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

-Lekenin çıktığını göreceksiniz.

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 13:08

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ocak 2019