Kiraz sapının faydaları nelerdir?

Kiraz yüksek oranda A, B1 ve C vitamini içerir. Kirazın sapları kanı temizler, mideyi kuvvetlendirir, sindirim sisteminde husule gelen ağrıları dindirir, kanamaları giderir.

18 Mayıs 2018 Cuma 14:00
Kiraz sapının faydaları nelerdir?

İdrar söktürücü etkisi ve vücuttaki yakılması zor yağların vücuttan atılmasını sağlayıcı özelliğiyle de aynı zamanda zayıflamaya da yardım eder. Vücuttaki toksinlerin hızla atılmasına yardımcı olur. Eklem kireçlenmesi ve damar sertliğine iyi gelmektedir. Safra taşlarının dahi dökülmesinde yardımcı olduğu söylenmektedir

Kiraz saplarının tüm bunların yanında daha birçok faydalarının olduğu mümkün olabilir. Yediğiniz kiraz saplarını atmak yerine kendiniz kurutarak elde edebilirsiniz. Bunları aktardan da temin etmeniz mümkün ancak aktarlardan kararmış ve incelmiş, özelliğini yitirmiş kiraz saplarını almamız muhtemel olacağından evde kendiniz, gölgede kurutmak yoluyla kiraz sapı çayınızı daha sağlıklı bir şekilde yapıp içebilirsiniz. Fakat yine de aktardan alacaksanız, kararmış ve incelmiş sapları almanız tavsiye edilmez. Kiraz saplarını gerek kurutarak gerekse yaş iken de çayını yapıp içmemiz mümkündür. Kurutursanız istediğinizde elinizin altında bulunan kiraz saplarına sahip olursunuz.

Çayı yapmak için; bir litre suda otuz-otuzbeş kadar kiraz sapını kaynatarak çayınızı elde etmeniz mümkün. Beş dakika kaynadıktan sonra altını kapayıp, soğumasını beklemeden süzün. Sıcak, ılık ya da soğuk içebilirsiniz. Bir litre suda kaynayan kiraz sapını hemen tüketmeniz zor olacağından kalan çayı bir kaba koyarak dolapta saklamanız tavsiye edilir. Soğuk içmek istemiyorsanız, dolaptaki kabınızdan bir bardak alıp yarım saat bekledikten sonra ılıyacaktır, artık içebilirsiniz. Bu şekilde buz dolabında iki veya üç gün bekleyebilir.

Yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden iki saat sonra içmeniz tavisye ediliyor. İshal iseniz, düşük tansiyonunuz var ise, kiraz sapı çayı içmemelisiniz. Bu çayı bu şekilde iki yada üç ayda bir içmeniz tavsiye ediliyor.


 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 14:00

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Ocak 2019