Kahraman dedelerin vefasız torunları

Tarihine saygısı olmayan torunlar, atalarının mirasını da para olarak görüyor. 1. Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’nda üstün cesaret ve örnek kahramanlıklar gösteren askerlerle bazı sivillere verilen harp ve istiklal madalyaları, torunları tarafından internette satılıyor.

25 Nisan 2019 Perşembe 12:40
Kahraman dedelerin vefasız torunları

Kimisi cephede göğüs göğüse mücadele etti, kimisi cephe gerisinde vatan savunmasına destek olup kahramanlıklara imza attı, ama torunları onları hiçe sayıyor...  1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nde vatan savunmasında üstün cesaret örneği sergileyen kahramanların, ailelerine yadigar olarak bıraktığı mücadelenin sembolü madalyalar, vefadan bîhaber torunları tarafından satılıyor. Torunlarının gözü gibi bakması gereken dede yadigarı madalyalar ve beratlar, ya e-ticaret siteleri ya da online müzayedeler üzerinden alıcı buluyor. 

Çanakkale Zaferi ve Milli Mücadele dönemine ait madalyaların ağırlıkta olduğu bu satışlar, torunların vefasızlığını da gözler önüne seriyor. Bir obje veya birer kültürel miras olmanın ötesinde mücadelenin izlerini taşıyan bu madalyalar, özelliklerine göre bin ile 28 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. 

Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tek resmi Çanakkale Savaşları Koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay, madalyaların, muharebelerin isimleriyle veya muharebelerdeki kahramanlıklara göre çeşitlilik gösterdiğini söyledi. Halk arasında en çok tanınanın ise Çanakkale Madalyası olarak da bilinen Yıldız Madalya olduğunu belirten Sılay, bu madalyanın 1. Dünya Savaşı’ndaki 9 cephede savaşan bütün asker, subay ve sivillere verildiğini kaydetti. Sılay, “Onların günümüze kalan bu hatıralarını elime aldığımda, ödenmiş bir bedeli görüyorum. Bu madalyalar, bu topraklarda yaşamamızın asli kaynağı olan ve biz nefes alalım diye nefes vermiş insanların günümüze kalan hatıralarıdır. Mal gibi pazarlarda, internet ortamlarında satılması çok acı” diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 12:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019