• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsmi açıklanmadı! 'Karar, suikastten önce verildi' iddiası!

ABD, ABD'nin Nimitz uçak gemisini ve diğer savaş gemilerini Irak ve Afganistan'dan askerlerin geri çekilmesini desteklemek için Basra Körfezi'ne gönderiyor. İsmi açıklanmayan bir ABD'li yetkilinin iddiasına göre, karar 'İran nükleer programının babası' olarak anılan fizikçi Mohsen Fakhrizadeh'nin suikastından önce verildi. Kaynaklara göre söz konusu suikast, bölgeden çekilen ABD'den bir mesaj...

Yeniakit Publisher
2020-11-28 18:24:00 -
İsmi açıklanmadı! 'Karar, suikastten önce verildi' iddiası!

Kasım ayının başlarında, Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller, 15 Ocak'a kadar Afganistan ve Irak'taki ABD askeri sayısını her ülkede 2.500'e düşürme planlarını açıklamıştı. Pentagon'un belirlediği tarih yaklaşırken, Nimitz uçak gemisi ve diğer bazı savaş gemileri, çekilmeyi desteklemek için Basra Körfezi'ne gidiyor.

ABD'nin bölgeye gemilerini gönderme kararı ile, 'İran nükleer programının babası' olarak anılan fizikçi Mohsin Fakrizade'nin suikaste kurban gitmesinin peş peşe gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

İsmi açıklanmayan ABD'li yetkiliden dikkat çeken iddia

CNN International'ın, adı açıklanmayan bir ABD savunma yetkilisine dayandırdığı haberine göre, gemilerin gönderilme kararı, Fakhrizadeh suikasti ile ilgili rapordan önce kararlaştırıldı. Yetkiliye göre yine de, çekilme öncesi suikast İran'a bir mesaj görevi gördü.

İran Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Araştırma ve Yenilik Merkezi başkanı Fakrizade'in öldürüldüğünü bildirdi. Cumartesi günü erken saatlerde, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer fizikçinin öldürülmesinde İsrail'in parmağı olduğunu söyledi. İran'ın BM Büyükelçisi Majid Takht Ravanchi ise, ABD ve İsrail'i "maceracı" adımlara karşı ikaz etti.

Ayrıca Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, ABD Başkanı Donald Trump'ın iki ülkeden kalan bütün güçleri Mayıs ayına kadar getirmeyi beklediğini söyledi.

Kaynak: star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ulvi

Hadi bakayım İran.Palavra sıkarken iyiydi. 
 • Yanıtla

deniz

İNTERNETTE GÖRMÜŞTÜM TÜRKİYE ROBOT BALIK YAPMIŞ BALIK GEMİNİN K.ÇINA YAPIŞIYOR BOMMM GEMİ BATIYOR UÇAK GEMİSİDE HİKAYE ROBOT BALIKLARI YOLLAYIN HER TÜRLÜ GEMİNİN ANASINI AĞLATIR ABD UÇAK GEMİLERİNE PEK GÜVENMEMELİ SİHA GİBİ DENİZDE DE ROBOT SİHALAR OLABİLİR
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23