• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İslam Memiş tarih verip açıkladı: İkinci el araç fiyatları düşecek

Dövizdeki düşüş sonrası fiyatların gerilemesi beklentisiyle ikinci el araç piyasasındaki hareketlilik durma noktasına geldi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, araç fiyatlarının Şubat-Mart gibi düşeceğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2022-01-23 18:09:00 -
İslam Memiş tarih verip açıkladı: İkinci el araç fiyatları düşecek

20 Aralık'ta Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kur korumalı TL vadeli mevduat ile dolar kurunda sert düşüş yaşandı. Dolar kurundaki düşüş sonrası özellikle ikinci el otomobilde de beklenen düşüş bir türlü gerçekleşmedi.

Stokçuluğun ve fiyat balonunun sürdüğü ikinci el otomobil piyasasında satışlar nerdeyse durdu. Şu ana kadar piyasalarda yüzde 10'lük düşüş olsa da vatandaşlar fiyatlarda halen köpük olduğunu düşünerek araç almaktan uzak duruyor.

İkinci el otomobile indirim gelecek

Dolar kurundaki düşüş ve satışlardaki durma noktasına gelen azalış sonrası piyasalarda bir indirim daha beklentisi oluştu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ikinci el araç alacaklara 'acele etmeyin' uyarısında bulundu ve şunları kaydetti:

"2.el araç satışları durdu. Çünkü herkes köpüğün farkında. Şubat’ta 2.dip ile birlikte durgunluk devam edecek. Çünkü araç fiyatları karşısında TL, farklı enstrümanlardan fırsat sunacak. 2.dip, araç fiyatlarında düşüşü sürdürecek. Acele etmeyin. Yüzde 10 gerilen araç fiyatlarında Şubat-Mart döneminde en az yüzde 20 düşüş bekliyorum.

Dolar kaynaklı iki sebep;

1- 18’den 10’a gerilediğinde $ zarar edenler bozdurup araç alamadı.

2- 2.dip geldiğinde aracı değil $ cazip görecekler.

Mevsimsel etki ve köpük fiyat buna dahil olunca yüzde 20’lik düşüş kaçınılmaz bana göre. Yok diyen varsa araç bol, buyursun alsın."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hep aynı

nakarat akit. hiç düşmüyor

Ahmet

He he düşer.. Cok düşcekmiş.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23