İran basını Başkan Erdoğan'ı konuşuyor! Sözleri büyük yankı uyandırdı

İran medyasında, ABD'nin yaptırımları karşısında Türkiye ve İran'ın iş birliğine vurgu yapan haberler geniş yer buldu. Gazeteler aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptırımlar ile ilgili sözlerine de yer verdi.

12 Ağustos 2018 Pazar 14:18
İran basını Başkan Erdoğan'ı konuşuyor! Sözleri büyük yankı uyandırdı

İran basını, Türkiye ve İran'ın ABD yaptırımlarına karşı sergilediği iş birliği çabalarına vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına geniş yer ayırdı.

İran'da yayımlanan gazeteler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD yaptırımları karşısında ortaya koyduğu tepki ile Türkiye ve İran arasındaki iş birliğini içeren haberleri ilk sayfalarına taşıdı.

Reformist çizgide yayın yapan "İran" isimli gazete, Erdoğan'ın ABD'ye gösterdiği tepkiyi okurlarına "Darbe ile ambargonun farkı yok" başlığıyla aktardı.

Gazete, Erdoğan'ın halka yaptığı; 'dolarlarınızı Türk lirası ile değiştirin' çağrısına da atıf yaparak, bu şekilde dolar kurunda yaşanan dalgalanmanın önüne geçilmek istendiğini yazdı.

Bir diğer reformist gazete "Aftab-ı Yezd" ise Türkiye, İran ve Rusya'nın birlikte hareket ettiğini vurgulayarak, söz konusu haberi "ABD yaptırımları karşısında üç ülkenin birliği" başlığıyla okuyucularıyla buluşturdu.

Ruhani hükümetine yakınlığıyla bilinen "Merdomsalari" gazetesi de ABD yaptırımları karşısında Türkiye ve İran'ın mevcut iş birliğine dikkati çekerek, Türkiye ile ABD arasındaki gerginliğin, Amerikalı rahip Andrew Brunson'un tutuklanması ile başladığını ve ABD Başkanı Donald Trump'ın bu nedenle Türkiye'den intikam almak istediğini ön plana çıkardı.

Haber Tarihi: 12 Ağustos 2018 Pazar 14:18

YORUM YAZ

 • samsunsamsun4 ay önce
  amerikanın aleyhinde yahdulerin lehine çalışan trumpt isimli bu adamı amerika başında istemez..bu sebeple amerika derin devleti yılbaşından önce yok edecektir.başındaki bu yahudi turump ı......
 • vatandaşvatandaş4 ay önce
  siz yaramaz adamsınız pkk yıllardır kandilde himayenizdeiki yüzlüsünüz
 • nabinabi4 ay önce
  İran ve Türkiyenin anlaşması, iki devletin de menfaatine.İran, Türkiyeye karşı , eski bakış açısını ve tavırlarını değiştirmeli.Değişim yolundaki Türkiyeyi , Eski Türkiye ile karıştırmamalı.Bu değişimin, ciddi olduğunu ve iran dahil, tüm dünyaya faydalı örnek olacağını idrak etmeli.İran Yönetiminin, Türkiye devleti ve halkı nezdinde, imajı hiç iyi değil.Geçmiş, hiç hoş olmayan ikilik ve güvenilmezlik intibaları ile dolu.Bunlar sıfırlanmalı.Sadece suriye, ırak veya ekonomi odaklı değil, her anlamda güvenilir istikrarlı politika izlenirse, bu iki devletin bileğini kimse bükemez.Taraflar, mevcut fanatik duygusallığı bırakmalı.Pakistan, İran, Türkiye paktı, acele kurulmalı.Bu üç devletin üzerine kopartılmak istenen kıyamet oyunu, bozulmalı.Bu birleşme lüks değil, biraz aklı olana hem tek kaçınılmaz gerçek, hemde dinen farzdır..Bu bakış açısını iki ülke medyalarında işlemeli.Halklar ısındırılmalı.Allah rızası içinde birileri bu konuyu gündemlere getirip , iki taraf akillerine ulaşmalı organize etemeli, işlemeli. vesselam...
 • müjde onlaramüjde onlara4 ay önce
  iman da ve uygulaması olan islam da, ihtilaf çıkaranları ve ihtilaf ta israr edenleri, allah cc ardışık belalara boğar. İman ve islam da tevhid (manası; bir de birlik edenler demektir ) edenlere ise, selamet ferahlık ihsan eder...( ferdi veya kavimsel fark etmez )
 • karamanli Ahmetkaramanli Ahmet4 ay önce
  Iran ile hicbir zaman isbirligi yapilmaz, yapar gibi gözükecek olsalar bile, abd nin ilgisini iran üzerinden cekip Türkiyeye yöneltmek icin olur... 1500 senedir huylari hic degismemiski simdi degissin, kuruya kalasicalar...

Günün Karikatürü

14 Aralık 2018