• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

IMF Başkanı Georgieva en büyük endişesini açıkladı

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve düzensiz olduğunu belirten Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-02-22 21:49:00 -
IMF Başkanı Georgieva en büyük endişesini açıkladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa Parlamentosu tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkelerin yüzde 90'ının 2020'yi daha küçük bir ekonomiyle tamamladığına dikkati çekti.

Merkez bankaları ve finans otoritelerinin olağanüstü güçlü ve koordineli eylemleri sayesinde durumun daha kötü olmasının önüne geçildiğine işaret eden Georgieva, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Avrupa Birliği (AB) hükümetlerinin şirketler ve hane halkları için 3 trilyon avronun üzerinde mali destek sağladığını aktardı.

Georgieva, bu eylemlerin, aşılar, tedaviler, testler, maske kullanımı ve sosyal mesafe önlemlerinde sağlanan ilerlemeyle birlikte ekonomiyi istikrara kavuşturmaya, dünyanın ve AB'nin toparlanma yolunda ilerlemesine yardımcı olduğunu ifade etti.

AB için de bir risk

Küresel ekonominin 2021'de yüzde 5,5 büyümesinin beklendiğini anımsatan Georgieva, Avrupa bölgesi ekonomisinin ise bu yıl yüzde 4,2 büyümesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Georgieva, "Toparlanmaya giden yol oldukça belirsiz ve en önemlisi düzensiz. Virüs ile aşılar arasında devam eden yarış nedeniyle belirsiz. Ülkelerin başlangıç konumları, ekonomik yapıları ve yanıt verme kapasitelerindeki farklılık nedeniyle düzensiz. Bu hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

En büyük endişesinin 2020'deki "büyük karantinanın" 2021'de "büyük farklılığa" dönüşmesi olduğunu belirten Georgieva, farklılığın en derin gelişmekte olan ülkelerde olduğunu dile getirdi.

Georgieva, bu durumun AB için de bir risk oluşturduğunu belirterek, geçen yıl AB genelinde ortalama yüzde 6,4'lük daralmaya kıyasla İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi geleneksel turist destinasyonu olan ülkelerin çok daha keskin daralmalar yaşadığını ve ekonomilerinin yüzde 9'dan fazla küçüldüğü anlattı.

"Salgını yenene kadar destek devam etmeli"

Orta ve Doğu Avrupa'nın gelişmekte olan ülkeleri için kişi başına düşen gelirin, 2022 sonunda kriz öncesi tahminlerin yüzde 3,8 altında olmasının beklendiğine işaret eden Georgieva, AB'nin gelişmiş ekonomileri için ise bunun yüzde 1,3 altında olduğunu kaydetti.

Georgieva, aşı politikasının bu yıl Avrupa ve dünyadaki en önemli ekonomi politikası olduğunu belirterek, "Salgını yenene kadar şirketlere ve hane halklarına verilen destek devam etmeli." dedi.

Uzun vadede dijitalleşme ve yeşil yatırımların da önemini vurgulayan Georgieva, analizlerinin yeşil altyapı yatırımlarının 15 yıllık bir süreçte küresel GSYH'yı yaklaşık yüzde 0,7 artırabileceğini ve milyonlarca istihdam yaratabileceğini gösterdiğini aktardı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

İMF SİYONİST SERMAYE KURULUŞUDUR ÜLKELERE BORÇ VERİR SONRA O ÜLKELERİ BATIRIR ÇOK ŞÜKÜR KAN EMİCİ VAMPİR SÜRÜSÜ BU YAPIDAN REİSLE KURTULDUK ESKİ GÜNLERİ AÇIN OKUYUN STANDBY GÖRÜŞMELERİ BOYUN BÜKENLER ŞİMDİ İMF NİN GERÇEK YÜZÜNÜ DAHA NET ANLIYORUZ SİYONİST BOK OLUŞUMU GÜN GELECEK TÜRK FİNANS SEKTÖRÜ DÜNYAYI ELE GEÇİRECEK SİYONİSTLERE PRANGALARI TAKACAĞIZ SURATLARINA TÜKÜRECEĞİZ İMF DÜNYA FAKİR HALKLARININ KANINI EMDİN DSÖ SÜ BM Sİ HEPSİ AYNI BOK GRUPTUR DÜNYAYA ADALET GETİRMEZLER KAN VE GÖZ YAŞI TÜRK KAGAN BUNLARI GÖRÜR HESAP GÜNÜ HEPİNİZ HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ SİYONİSTLER TOPUNUZ TOPUNUZ TÜRKÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ İFŞA OLUYORSUNUZ ARTIK KÜRESEL SERMAYE ÇÖKÜŞE GEÇİYOR İMF PARA DAĞITACAKSIN HA DAĞIT ULUSAL CEPHELER ÜLKELER PARANI VERMİYECEK KIZILCA KIYAMET KOPACAK AL AŞAĞI OLACAKSINIZ ALLAH ŞAHİDİM OLSUN MASON LOCALARI SİYONİST  HEPSİ TÜRKÜN AYAĞINA KAPANACAK TÜRK HÜKÜMDAR PRANGALARI TAKACAK AYAKLARINA YÜRÜ SİYONİST  FİRAVUNUN KÖLELERİ HZ MUSA YA BİLE İHANET ETTİNİZ AŞAĞILIK MAHLUKLAR SİZ SEÇİLMİŞ OLARAK KENDİNİZİ GÖRMEYİN YERYÜZÜNÜN ORDUSU ALLAHIN ORDUSU TÜRKTÜR TÜRKKKK BİZE BİAT EDECEKSİNİZ BİAT KÖLE YAHUDİ BOKLARIIII
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23