HÜDA PAR'dan 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması!

​​HÜDA PAR, Türkiye'nin Suriye'deki harekâtına ilişkin, "Harekâtın, kesinlikle yeni kaotik durumlara ve yeni çatışmalara neden olmaması çok önemlidir." açıklamasında bulundu. Ayrıca yapılan açıklamada Barış Pınarı Harekatı'nın Türk-Kürt savaşı olmadığı vurgulandı.

09 Ekim 2019 Çarşamba 19:59
HÜDA PAR'dan 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması!

Türkiye'nin Suriye'deki harekâtına ilişkin değerlendirme yapan HÜDA PAR Genel Merkezi, bölgenin demografik yapısıyla oynanmaması gerektiğini belirterek, sivillerin zarar görmemesi gerektiğinin altı çizildi ve Barış Pınarı Harekatı'nın Türk-Kürt savaşı olmadığı vurgulandı.

Değerlendirmede, "Türkiye sınırına yakın bölgelerde bir süre devam eden Türkiye-ABD ortak kara ve hava devriyelerinden sonra ABD bölgeden çekileceğini duyururken ABD’li bir yetkili, Türkiye'nin uzun bir süredir yapacağını söylediği askeri harekâta yardım etmeyeceklerini, ancak askeri olarak engel de olmayacaklarını ifade etti. Bu açıklamadan iki gün sonra harekâtın başladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı." denildi.

Sivillerin zarar görmemesi ve yeni göçlerin olmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizilen değerlendirmede, "8 yılı aşkındır devam eden Suriye'deki süreç, anayasa komisyonunun oluşturulması ile yeni bir aşamaya girmişken kaotik ortamın ortadan kaldırılması için yapıldığı belirtilen harekâtın, kesinlikle yeni kaotik durumlara ve yeni çatışmalara neden olmaması çok önemlidir. Sınırlarla oynamak ve demografik yapıyı değiştirmek bölgeyi sonu belirsiz kaotik bir duruma sürükler. Her şeyden önce bu harekâtın sınırları değiştirmeye yönelik bir harekât olmadığı ve belirli zaman ve mekânla sınırlı kalacağı gösterilmelidir. Halkın yeni mağduriyetler ve muhaceretler yaşamaması ve sivillerin zarar görmemesi herkesin önceliği olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

"Türkiye’nin bu müdahalesi bir Türk-Kürt savaşı değildir"

Terör örgütü PKK’nın hiçbir zaman Kürtler için mücadele etmediğine dikkat çekilen değerlendirmede, şunlar kaydedildi:

"Türkiye’nin bu müdahalesi bir Türk-Kürt savaşı değildir. PKK/YPG hiçbir zaman Kürtler için mücadele etmemiştir. Hatta PKK şimdiye kadar savaşını kendisi gibi düşünmeyen Kürtlerle yapmıştır. Bölgede kendisine teslim olmayan Kürtleri ya öldürdü ya da sürdü. Sürdüklerinin de bir daha memleketlerine dönmesine izin vermedi. Bugün 400 bin Suriyeli Kürt Türkiye'ye, 300 bin Kürt de Irak Kürdistanı'na göç etmiş bulunmaktadır. Herkesin bu gerçeği göz önünde bulundurarak sorumlu bir dil kullanması zorunludur.

Bölgeden göç etmek zorunda kalan yerli halkın tekrar yurtlarına dönüşleri sağlanmalıdır. Bölgenin yönetimi bölgenin asli unsurları olan yerleşik halka devredilmelidir."

Kaynak: İLKHA

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 19:59

YORUM YAZ

 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 7 gün önce
  Zarar gören sadece kürtler deyil huzur gelince kazanacak olanda sadece kürtler deyil.
 • ŞahinŞahin7 gün önce
  Kürtler genel olarak kardeşlerimizdir .Pkk ise Abd ve siyonizm köpeklerdir .
 • TrabzonsporTrabzonspor7 gün önce
  Bir macaristana bak hristiyan birde huda par a bak müslüman.arada ki fark ne biliyormusunuz.?macaristan kendini Türk görüyor.anlayana.
 • HadraHadra7 gün önce
  Başka bir Kşiimlik mi Var? Müslüman olmak yetmiyor mu? Allah(CC) Ferman Buyuruyor. Müminler Kardeştir. Ordaki Mümin kardeşleriminHuzurve Sükunu bu Harekat yapılıyor. bunun başka izahı yoktur. Kimse Türk ,Kürt diye ileri geri konuşmasın ve kimseyi de kandırmasınlar ! Orada En çok Mağdur edilen Kürt Kardeşlerimiz,Bunlar şimdiye kadar nerdeydi?ABD nin ve İsrailin (Kısaca Siyonizmin)Uşaklığını yapanlar bellidir. 3,5 Milyon Suriyeli durup dururkne mi Türkiyeye geldi? Hıristiyan -Yahudi BorazanlığınaLüzum yok ve Kimse bunu da yutmayacaktır.
 • TÜRKÜRTTÜRKÜRT7 gün önce
  suriyenin esadı,ırakın saddamı kürtleri zehirli gazla bombaladılar TÜRKİYE ıraktan katliamdan kaçan kürtlere kuçcak açtı korudu barındırdı sahip çıktı yedirdi doyurdu ümmet olmak böyle bişey , bak hüdapar, insan oğlu unutur hatılatmata fayda var , türkürt -kürtürk yazıda bilem birbirinden ayrılmıyor sen de biraz düşün ikili oynama ümmet diyemiyon ülkem diyemiyon sen nesin projemisin yasin börüye bilem sahip çıkamadınız unutmayın.
 • Tata TongaTata Tonga7 gün önce
  Ne şiş yansın ne kebap açıklaması
 • bukalemunlarbukalemunlar7 gün önce
  kürtçülüğünüzmü depreşti sizinde kimin değirmenine su taşıdığınız belli değil kafalar çok karışık galiba net olun ciddi olun ümmet deyin mazlumlar deyin korkmayın insan 1 defa ölür 
 • vaybeevaybee7 gün önce
  ulen sizinde ne ... yediğiniz belli değil çakallar
 • CemaldoğanCemaldoğan7 gün önce
  Çok doğru söylemişler
 • nusret nusret 7 gün önce
  Biraz şüpheci konuşmuşsun, ama neyse!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019