• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hat artık sahipsiz değil

Hasan Çelebi Sergisi’nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Davutoğlu, Hat sanatı insanın gönül dünyasının bir şekilde fiziki aleme yansımasıdır” dedi. Davutoğlu, bu sanatı gelecek nesillere aktaracak sanatçılar yetiştiğini belirterek, “Elhamdülillah artık hat sahipsiz değil” dedi.

2015-01-17 08:06:00 - 2015-01-16 23:09:51
Hat artık sahipsiz değil

ANKARA - Ankara Palas’ta düzenlenen Hasan Çelebi Sergisi’nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, sanatı, “insanın gönül dünyasının bir şekilde fiziki aleme yansıması” olarak tanımladı.  Sanatın, en güzel, estetik şekilde yansıdığı zaman insanlar üzerinde manevi etki yarattığını ifade eden Davutoğlu, “Bu sanatlar içinde hat, özel olarak bizatihi kendi içinde metafizik ile fiziğin buluştuğu, kitap ve kağıt üzerinde vahyin tecelli ettiği bir alan olmak itibariyle hepimiz için sadece sanat yönüyle değil, bu yönüyle de varoluş alemimize, varoluşumuza anlam katan bir sanattır” diye konuştu.

“HAT, KÂĞIDI ÖZNE YAPMA SANATI”

Kağıt ve kalemin kutsal olduğunu, kağıt ve kalem üzerine yemin edildiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti: “Kağıt, kalem ile bir araya geldiğinde vahyin yer yüzüne tecelli etmesini sağlayan, nesillerden nesillere aktarılmasını sağlayan, o ulvi anlamı bütünleştiren, birbirini tamamlayan iki nesne halini alır. Ama bu nesneler buluştuğu zaman nesne olma özelliğini kaybederler ve bizatihi özne olurlar, bize hitap ederler. Sanatkar, hattı, Kur’an-ı Kerim’i ve hat üzerinden ulvi anlam ifade eden, burada olduğu gibi Esmaü’l Hüsna’yı kağıda döktüklerinde o andan itibaren o kağıt konuşmaya başlar ve size hitap eder. Hat sanatı, kağıdı özne yapma sanatıdır.”

HAMDİ BEY’E RAHMET DİLEDİ

Mum ışığında tekebbür eden ve dünyevi makamlarla o tekebbürü yaşayan insanların, hattan ve hat ile ortaya konmuş Esmaül Hüsna’dan bir şey anlamayacaklarını, nasiplenemeyeceklerini dile getiren Davutoğlu, “Esmaü’l Hüsna karşısında mahviyetin en deruni halini yaşayamayan birisi kendi varoluşunu anlamış olamaz. Tekebbüre karşı mahviyet, edebe mugayir tutumlara karşı edep, aynı zamanda size bir ahlaki çerçeve çizer. Allah bizi, bu eserleri hakkıyla anlayanlardan eylesin” diye konuştu. Davutoğlu, Hattat Hamdi Bey’i de rahmetle andı.

Başbakan Davutoğlu, bugün Türk hat sanatının büyük bir yükselişe geçtiğini, belirterek, “Elhamdülillah ki artık bu sanatlar sahipsiz değil, elhamdülillah ki artık kağıt ile kalemi buluşturan, hat sanatını gelecek nesillere intikal ettiren sanatçılar var. Kağıt ve kalem artık emanet olarak sahipsiz değil. Selam olsun kağıda ve kaleme sahip çıkanlara” ifadelerini kullandı.

23 SANATÇININ ESERLERİNE İLGİ

Sergide 23 Erzurumlu hat sanatçısının eserlerinin yer almasına da değinen Davutoğlu, Erzurum’dan geçerken, şehrin sanki “merak etmeyin yolunuza devam edin. Erzurum bu topraklardayken bu topraklarda kale düşmez” dediğini anlattı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ise şehrin geçmişte bilim, kültür ve sanatın merkezi olduğunu belirterek, bu değerleri tekrar gün yüzüne çıkarmak için çalıştıklarını söyledi. Sergiye ev sahipliği yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da böylesine değerli eserleri Ankaralı sanat severlerle buluşturmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Hat üstadı Hasan Çelebi de hat sanatının önemine işaret ederek koleksiyonun oluşmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Serginin açılışına, İçişleri Bakanı Efkan Ala da katıldı.

CUMA NAMAZINI İSTANBUL’DA KILDI

Sergi açılışının ardından İstanbul’a gelen Başbakan Davutoğlu, cuma namazını Hezarfen Ahmet Çelebi Camii’nde kıldı. Davutoğlu’na, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu da eşlik etti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı