• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hafta içi sokağa çıkma yasakları hangi gün başlayacak?

Hafta içi sokağa çıkma yasakları hangi günden itibaren geçerli olacak? sorusu son dakika merak edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı ardından yeni alınan koronaivirüs tedbir kararlarını duyurdu. Açıklamalarında hafta içi her gün saat 21.00'den itibaren 05.00'e kadar sokağa çıkma yasaklarının uygulanacağını söyledi. Peki, Hafta içi sokağa çıkma yasakları hangi gün başlayacak?

Yeniakit Publisher
2020-11-30 21:00:00 -
Hafta içi sokağa çıkma yasakları hangi gün başlayacak?

Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni koronavirüs tedbirleri kararlarını açıkladı. Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor merak ediliyor. Erdoğan, "Vaka sayılarının 30.000'e dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor." diyerek yeni alınan kararları açıkladı. İşte yeni alınan kararlar...

Hafta içi sokağa çıkma yasakları hangi gün başlayacak?

Erdoğan hafta içi sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Aralık Salı günü akşamından itiberen uygulanacağını açıkladı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları...

Son kabine toplantımızda bu çerçevede yeni birtakım tedbirleri hayata geçireceğimizi kamuoyuna paylaşmıştım.

* Vaka sayılarının 30.000'e dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor.

* Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz.

* Salgının olumsuz etkisini azaltmak için şu aşamada insan hareketliliğini en az da indirmeye amaçlayan bu tedbirler dışında bir çare bulunmuyor.

* Bu salgının üstesinden geldiğimizde inşallah aşı sürecinin de başlamasıyla kontrolü ve yönetilmesi daha kolay bir mücadele dönemine gireceğiz.

* Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu küresel sağlık krizini geride bırakmaya başlamış olmayı ümit ediyoruz.

* Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnsanlar üzerinde kullanılmış olmasına gelen her aşı ile yakından ilgileniyor gereken bağlantıları derhal kuruyoruz.

* İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. En başından beri söylediğimiz gibi vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşağıya erişebileceklerdir.

* Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.

* Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00'den pazartesi sabahı saat 05:00'e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi Pazar artık evlerimizdeyiz.

* Tarım orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.

* Market bakkal kasap manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek, saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.

* 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

* Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

Sokağa çıkma yasağı ihlalinin cezası ne kadar?

Alınan kararlar doğrultusunda kurala uymayanlara da belirli yaptırımlar uygulanacak. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23