Gündemi sarsacak iddia: Kemal Kılıçdaroğlu her şeyi biliyordu

Takvim gazetesinden Zafer Şahin, "CHP’yi karıştıran şok iddia" başlıklı yazısında, "Sahte senet davasını, parti yönetimi ve Kılıçdaroğlu biliyordu" ifadelerini kullandı.

14 Mart 2019 Perşembe 17:54
Gündemi sarsacak iddia: Kemal Kılıçdaroğlu her şeyi biliyordu

Türkiye günlerdir sahte senetle icra takibi yaptığı için para cezasına çarptırılan CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ı konuşuyor. Meydanlarda Yavaş'a sahip çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bu sahte senet meselesini daha Yavaş'ı aday göstermeden bildiği ileri sürüldü. Takvim'den Zafer Şahin'e konuşan CHP'li bir yönetici, sahte senet davasını parti yönetimi ve Kılıçdaroğlu'nun adaylığı öncesinde bilindiğini söyledi.

CHP'nin büyükşehir adayı Mansur Yavaş'ın adının karıştığı sahte senet skandalı büyüyor. Hakkındaki iddialara cevap veremeyen Yavaş'ın "Bana kumpas kuruldu" yalanı da boş çıktı.

TAKVİM'e konuşan CHP'li bir parti yöneticisi "Mansur Yavaş'ın sahte senetle icra takibi yaptığı ve bu sebeple ceza aldığı parti yönetimi tarafından biliniyordu. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik bu konuda genel başkanı bilgilendirdi. Yavaş'ın sahte senetten para cezası aldığı, bu işin daha da büyüyebileceğini ve partinin zarar göreceğini anlattı. Ancak Yavaş'ın yargıda "Ankaralılar Grubu" olarak bilinen arkadaş çevresinden bazı isimler CHP Genel Merkezine kadar gelerek Kılıçdaroğlu ile görüştü. Bu dosyadan bir şey çıkmayacağına genel başkanı ikna etti. Ne ilginçtir ki Yavaş'ın adaylığına karşı çıkan avukat Celal Çelik bu görüşmeden sonra sürpriz bir şekilde Etimesgut adayı yapıldı. Yavaş'ı aday yapabilmek için yıllar sonra alabileceğimiz Etimesgut'u MHP'ye adeta hediye ettik" iddiasında bulundu.

Başbaşa görüştüler

CHP'yi sarsan sahte senet skandalının baş kahramanı Mansur Yavaş'ın aday yapılma sürecinde yaşananlar partiyi karıştırdı. Skandalın ortaya çıkmasıyla CHP'nin Ankara büyükşehir iddiasının kalmadığını belirten partililer "Bu işin sorumluları hesap versin" diyerek genel merkezi açıklama yapmaya davet etti. TAKVİM'in ulaştığı bilgiye göre, hakkındaki iddialar bilindiği halde Yavaş'ın aday gösterilmesinde Ankaralılar Grubu'nun CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yaptığı ziyaret etkili oldu. Yavaş'ın adaylığının ilan edilmesinden 1 hafta önce Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, CHP liderini devam eden yargı süreciyle ilgili uyarmıştı. Kılıçdaroğlu ile Çelik arasında 1 saat süren görüşmede Yavaş'ın durumu ele alındı. Avukat Çelik, CHP liderine Yavaş hakkındaki yargı sürecinin adaylığını tehlikeye düşürebileceği ve partinin bu işten zarar göreceğini söyledi. Görüşme sonrası CHP kulislerinde Çelik'in, Yavaş konusunda CHP liderini uyardığı bilgisi konuşulmaya başladı. CHP'li 12 Parti Meclisi üyesi de Yavaş'ın adaylığına karşı çıktı. CHP'de Ankara için Cengiz Topel Yıldırım'ın adı öne çıkarken beklenmedik bir gelişme yaşandı. Yavaş'ın yargıda "Ankaralılar Grubu" olarak bilinen arkadaşları CHP Genel Merkezine gelerek Kılıçdaroğlu ile görüştü. Yavaş hakkındaki iddiaların boş olduğunu savunan Ankaralılar grubunun anlattıklarına ikna olan Kılıçdaroğlu, en yakın kurmaylarına bile haber vermeden Yavaş'ın adaylığını bir gün sonra toplanan PM'de onaylattı. Asıl büyük sürpriz ise Yavaş ile ilgili yargı sürecini ortaya çıkaran Celal Çelik konusunda yaşandı. Çelik, adının hiç geçmediği Etimesgut'ta CHP'nin belediye başkan adayı ilan edildi. Çelik, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'den gözaltına alınmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

İtiraf etti

CHP lideri Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen "Mansur Yavaş hakkındaki bu iddiaları daha önceden biliyor muydunuz?" sorusuna skandal bir yanıt verdi. Kılıçdaroğlu "Evet bu iddialar konuşuluyordu. Ama kimse ciddiye almadı" diye konuştu. CHP liderinin sahte senet skandalını bildiği halde Ankara Büyükşehir Belediyesine Mansur Yavaş'ı aday göstermesi şaşkınlık yarattı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 17:54

YORUM YAZ

 • CemCem8 gün önce
  Çatlasanız da patlasanız da Ankara'da Çamur ittifakı kaybetti. Darısı İstanbul'un başına.
 • ESKİ MİLLİ GÖRÜŞÇÜESKİ MİLLİ GÖRÜŞÇÜ9 gün önce
  Hmmm. bu da bir tür oyun demek ki..özellikle ankarayı alamazlarsa, başkaldırmak için (özellikle sorun çıkaracak bir aday göstermiş) olabilirler.Hukuksuzluk , kanunsuz müdehale, haksız yıpratma vs gibi argümanlarla, sonuçlara itiraz etmeyi planlıyor olabilirler.Kazanırlarsa, zaten sorun olmaz.Ama alamazlarsa, çıngar çıkartmak için iyi bir sebep olur sahtekar hilecilere.mümkün.bunlarla her şey mümkün.her şey.
 • fetösavarfetösavar9 gün önce
  abi ya kemali anlayan anladı. adam rakip falan uğraşmak istemiyor. salı günü sallasın akşamı kutlasın, c.tesi temiz hava pz.tesi mesai saat 10.da... güzel memleket. paralar işbankasından, arkadaşlar alman destekli. gez babam gez....ye babam ye....
 • mustafamustafa9 gün önce
  Kazanamayacaklarını bildikleri için aday göstererek işin içinden sıyrılmanın yolu bu bir siyasi tezgah.Yoksa bile bile şaibeli bir konu varken ve her seçimde doğru-yanlış her şey ortaya saçılırken parti bunu bile bile neden aday yapsın????Fevkalade isabetli bir tercih yapmış chp.Onlara da zaten böyle adaylar yakışır.
 • sukrusukru9 gün önce
  Orhan Aktaş fetocular mansurdan niye ürksün,Zaten kendi adayları.İstersen bildiğin tüm fetoculara sor bakalım oyları kimeymiş.
 • DELIBEYDELIBEY9 gün önce
  fetö terör örgütün uzantıları fena ürkmüş mansurbeyden..korkunun ecele faydası yok beyler herkes yaptığını bu dünyada hesabını ergeç öder ...
 • molieracmolierac9 gün önce
  fetö ile, hdppkk ile, abd yanlısı tavır ve söylemleri ile, ekmelettini cb için, ayrıca mv ve bel.bşk. adaylıklarına tartışmalı isimleri TEKBAŞINA getirerek, chp yi atatürkçü-kuvayı millici çizgiden bugünkü uç noktalara getirmesi karşısında bazen diyorum ki: bu proje kemal acaba radikal kemalist cemaatin tahammül sınırlarını test etmek ve hatta dayanılmaz noktaya getirip isyan ettirerek düşünmeye zorlamakta ve radikallikten uzaklaştırarak normalleşitirmeye mi çalışıyor?!? Adam "tıpış tıpış oy vereceksiniz seçtiğim aday için" diyor veriyorlar:)) 9 seçim kaybediyor, yine de tek kazanan bizi diyor, yok artık bu kadarı olmaz diyorsunuz, ama oluyor:))
 • sukrusukru9 gün önce
  Yaa gördünüzmü illet ittifakı.K.K.herşeyi bilerek bu adamı aday yaptı.Niye acaba?Ben söyleyeyim ipleri kendi elinde olsun diye.Bu olaylar patlak vermese Allah korusun birde seçilseydi Pinokyo gibi elinde oynatacaktı Yava$ı.Araştırmak lazım bence bu zillet ittifakının bütün adaylarının çürük bir yanı olma ihtimali çok fazla.Hani bazan kendi seçmeni bile isyan ediyor,ya başka adammı bulamadın diye.Buluyor işte çürük bir yanı olanı.Çünkü o çürük yanı yular olarak kullanacak.Bu adam varya çok kurnaz çoook.
 • Orhan AKTAŞ Orhan AKTAŞ 9 gün önce
  MANSUR BAŞKAN FETOCULARI ÜRKÜTMÜŞ....
 • Angaralı Angaralı 9 gün önce
  Akpfeto ürünü oldugundan ergenekon balyoz kumpaslari gibi kumpaslar basladisahte senet veren kim tacizci sahte belge ile hukuk fakultesini kazanan kappazan bir ALÇAK mansur baskanin açıklamalarını yazin tv lerinzde gosterin gosteremezsiniz çünkü ergenekondada aynisini yaptiniz
 • Bükücü Bükücü 9 gün önce
  Bu senet işini 1 hafta önce bilindiğini bu yorumlarda yazdım çünki aday belirleme sürecindeki belirsizliklerin arkasındaki sebep buydu şimdide mağduriyeten başkan olurum ayaklarına yatıyorlar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019