• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Göz yuman yetkililer de ceza yiyecek mi? Erzincan'daki altın madenine 'en üst sınırdan' ceza!

Erzincan'da çevre felaketine neden olan altın madenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 16,4 milyon lira ceza kesilirken, altın madeni işletmesi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Yeniakit Publisher
2022-06-25 12:40:00 -
Göz yuman yetkililer de ceza yiyecek mi? Erzincan'daki altın madenine 'en üst sınırdan' ceza!

Erzincan'ın İliç ilçesinde çevre felaketine neden olan altın madeni işletmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "en üst sınır" olan 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uygulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyünde, 21 Haziran'da bir altın madeni işletmesinin yığın liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ardından bakanlığa bağlı çevre denetim ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edildi.

Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak, eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Söz konusu tespitin analiz raporlarıyla teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler için numuneler alındı. Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek, kirli malzeme toprak yüzeyden sıyrılarak, güvenli alana taşındı.

En üst sınırdan ceza

Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine "en üst sınır" olan 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüleceğini, analiz sonuçlarına göre ise lüzum görülen alanlarda çevresel iyileştirme çalışmalarına devam edileceğini açıkladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

osmanlıtokadı

Vatanın her köşesi yabancı maden şirketlerine peşkeş çekilmiş, 16 milyon TL ceza onlar için bir günlük hasılat. Yazık oldu bu ülkeye.

Okur

Köyün adına baksana abi zaten başında hata var buda değişmeli. Buradaki insanların ne günahı var zenginin biri para kazanacak diye. Asıl sorun kimler buna göz yumdu asıl olanların yargılanması gerekir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23