Gerilim tırmanıyor! ABD savaş uçakları Karadeniz semalarında

Amerika Birleşik Devletleri'ne ait savaş uçakları, Ukrayna'ya destek Rusya'ya ise gözdağı vermek için Karadeniz semalarında olağan dışı uçuş gerçekleştirdi.

06 Aralık 2018 Perşembe 20:17
Gerilim tırmanıyor! ABD savaş uçakları Karadeniz semalarında

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna- Rusya krizinde Ukrayna'ya desteklerini göstermek üzere ABD ve müttefiklerinin "Açık Semalar Antlaşması" kapsamında Karadeniz'de uçuş yaptıklarını açıkladı.

Pentagon: Olağan dışı uçuş icra ettik

Pentagondan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün ABD ve müttefikleri Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde olağan dışı bir uçuş icra etti. Bu uçuşun amacı ABD'nin Ukrayna ve diğer uluslara olan desteğini göstermekti." ifadelerine yer verildi.

"ABD, destek vermeye kararlı"

Rusya'nın Kerç Boğazı'nda herhangi bir provokasyon olmadan Ukrayna gemilerine saldırmasının Moskova'nın giderek artan tehditkar ve provokatif faaliyetlerini tehlikeli bir şekilde tırmandırdığı vurgulanan açıklamada, "ABD, Avrupa ülkelerinin güvenliği için destek vermeye kararlıdır." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, ayrıca, ABD'nin Rusya ile daha iyi bir ilişki kurmak istediği ancak bunun Rusya'nın Ukrayna ve diğer bölgelerde "kanunsuz ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri" nedeniyle mümkün olamayacağı belirtildi.

ABD, savaş gemileri için Türkiye'den izin talebinde bulundu

ABD'nin Karadeniz'e savaş gemisi göndermeyi planladığı, bunun için de Boğazlar'dan geçmek üzere Türkiye'den izin talebinde bulunduğu iddiaları da dün medyaya yansımıştı.

Rusya - Ukrayna krizi

Karadeniz'de Kerç Boğazı yakınlarında Rus savaş gemileri Ukrayna savaş gemilerine karasularını ihlal ettiği iddiasıyla silahlı müdahalede bulunmuş, Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait 3 geminin 24 personelini gözaltına almıştı. Kırım'daki Rus mahkemesi, 24 Ukrayna askeri hakkında 2 ay süreliğine tutuklama kararı vermişti.

Moskova'ya gönderilen söz konusu tutuklu Ukrayna askerleri hakkında Rus karasularını yasa dışı ihlal ettiği gerekçesiyle 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 20:17

YORUM YAZ

  • OrhanOrhan2 ay önce
    ABD nin karadenize gelmesinden beri once panama bandıralı bır gemi sonra dundeicinde yurttaslarımızın da bulundugu 2 gemide yangın cıkmısacababır tesadufmudur yoksa ABD bu gemileri caktırmadan krız cıkarmak icin vurmuşmudur bu A BD ye gereken cevap verilmelidır nacısane
  • halil45halil453 ay önce
    amerika basimiza bela acacak
  • HabibHabib3 ay önce
    Valla ya hızlı uyanın ya hızlı uyarın. Kore bahane suriyeye dört bin tır şahane ukrayna bahane kuzeye gemi şahane. Abd bizi vuracak kusatiyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019