EYT son dakika gelişmesi bugün

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde hem gündemde olan Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) seçimlerin sona ermesinden sonra da yine gündemde olmaya devam ediyor. 24 Şubat'ta tatil giren meclisin yeniden açılması ile birlikte EYT son dakika haberleri gelmeye başlayacak. EYT'da son dakika gelişmeleri neler? 23 Nisan EYT son durum nedir? EYT Derneğinin ülke genelinde 1 Mayıs mitinglerine katılım kararı olduğunu belirten Denizli Temsilcisi Yücel Gönen, “Denizli’de de 1 Mayıs’a katılım sağlayacağız.” dedi.

23 Nisan 2019 Salı 09:26
EYT son dakika gelişmesi bugün

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde hem gündemde olan Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) seçimlerin sona ermesinden sonra da yine gündemde olmaya devam ediyor. 24 Şubat'ta tatil giren meclisin yeniden açılması ile birlikte EYT son dakika haberleri gelmeye başlayacak. EYT'da son dakika gelişmeleri neler? 23 Nisan EYT son durum nedir? EYT Derneğinin ülke genelinde 1 Mayıs mitinglerine katılım kararı olduğunu belirten Denizli Temsilcisi Yücel Gönen, “Denizli’de de 1 Mayıs’a katılım sağlayacağız.” dedi.

EYT'liler 1 Mayıs'ta meydanlarda olacak

Yerel seçim öncesi özellikle Ankara buluşması ve İstanbul Maltepe mitingi ile ülke gündeminde önemli bir yer edinen emeklilikte yaşa takılanlar da (EYT) 1 Mayıs’a hazırlanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Denizli Temsilciliği, “Gasbedilen tüm hakları geri almak için 1 Mayıs’ta da alanlarda olacağız” Şeklinde konuştu.

EYT Derneğinin ülke genelinde 1 Mayıs mitinglerine katılım kararı olduğunu belirten Denizli Temsilcisi Yücel Gönen, “Denizli’de de 1 Mayıs’a katılım sağlayacağız. Kortejde EYT pankartımızla yer alacağız. Miting programında bize de yer verildi. Kürsüden yapacağımız konuşmada EYT mağduriyetini anlatarak sesimizi 1 Mayıs alanında da yükselteceğiz” ifadesini kullandı.

Bahçeli'den EYT açıklaması

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde MHP lideri Devlet Bahçeli’ye Nazlı Çelik tarafından canlı yayında, “EYT ile ilgili düzenleme seçim bildirgenizde vardı buna rağmen kaldı. Milliyetçi Hareket Partisi bu konuyla ilgili nasıl bir adım atmayı planlıyor?” diye soruldu. Bahçeli ise, “Bizim seçim beyannamemizde bu konu var. Ayrıca milletvekili arkadaşlarımız bu konu üzerinde de çalıştılar. Hatta meclise bir teklif de sundular. Ancak 49 milletvekiliyle bunu çıkartmamız mümkün değil. Birde bunun şu anki maliyeti Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı iç ve dış sorunlar içerisinde ille de bunu çıkartacağız diyerek kimseyi kandırmaya da gerek yok. Şu an için bunun çıkması mümkün değil. Hele hele seçime bir hafta 10 gün kala böyle bir popülist politika uygulanmaz. Seçim sonuçları belli olur, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kalıcı ve istikrar sağlayıcı bir güçle yoluna devam ederse bu konuyu da çözmesi için tavsiyelerde bulunulabilir.” İfadelerini kullandı.

Emeklilikte yaşa takılan yani EYT konusunda son bir kaç ayda baş döndüren gelişmeler yaşandı. İYİ Parti’nin EYT teklifi vermiş ancam Meclis’te kabul edilmemişti. EYT konusunda MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem Meclis’e teklif vermişti. Öte yandan Meclis’ten iyi bir haber bekleyen EYT'liler sık sık yurdun çeşitli bölgelerinde toplantılar düzenlemişti. Son olarak Kayseri EYT Derneği Saadet Partisi'ne ziyarette bulunmuştu.

“EYT’linin tamamı emekli olamayacak”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Yasa çıksa da 4 milyona yakın EYT’linin tamamı emekli olamayacak. 700 bini kadarı emekli olabilecek. Emeklilikte yaşa takılanların yıllık maliyetinin 26 Milyar olduğu söyleniyor. Bize göre ise maliyeti 8-10 milyar civarındadır. Dışişleri Bakanı Türkiye'nin yurtdışına 8 Milyar dolar insani yardım yaptığımızı söylüyor. Hatta Amerika bizim kadar olamıyor, Amerika dahi 6-7 milyar insani yardımda bulunuyor diyor. Biz insani yardım olarak diğer dünya ülkelerine 8 milyar dolar yani yaklaşık 45 milyar TL ödeme yapıyoruz ancak, kendi vatandaşımız yasal haklarını istediklerinde kusura bakma sana verecek paramız yok diyoruz” dedi.

"Çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok esasında"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışma hayatına dair önemli açıklamalarda bulundu. Muhabirlerle kahvaltıda bir araya gelen Bakan Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme konusunda, "Gündemimizde yok şu anda. Çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok esasında" dedi. 

"O konu kapanmıştır"

AK Parti’li Numan Kurtulmuş, EYT konusundaki yaptığı açıklamada "O konu kapanmıştır. Bugünkü şartlarda Türkiye'nin kaldırabileceği bir yük değil." demişti.

MHP’nin EYT teklifi

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem yaptığı açıklamada liderinin talimatı olmadan tek başına birşey yapmasının mümkün olmadığını ve bu konunun seçim beyannamesinde bulunduğunu belirterek 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' için verdikleri yasa teklifinin partilerinin arkasında duruduğu bir teklif olduğunu ifade etmişti.

İşte MHP'nin emeklilikte yaşa takılanlar için verdiği kanun teklifinin tam metni;

Sadece SSK’lılara Erken Emeklilik

Yaşı beklerken emekli olamayanlardan sadece SSK’lılara (4/A’lı) erken emeklilikhakkı düşünülüyor. Bağ-Kur’lu (4/B’li) ve memurlara (4/C’li) bu hak şimdilik söz konusu değil. SSK’lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru ancak, Bağ-Kur’lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

Kimler yaşa takılıyor?  

SSK’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 09:26

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Mayıs 2019