Erdoğan düğmeye bastı! Seçimden sonra başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıcak bakmadığı ancak, "Üzerinde bir çalışın. Sonra değerlendirelim" dediği TMK’da ‘Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanların 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması’ öngörülüyor.

21 Mayıs 2019 Salı 08:02
Erdoğan düğmeye bastı! Seçimden sonra başlıyor

Türkiye-AB ilişkilerini kilitleyen ve vize serbestisi konusunda en önemli başlıklardan biri olan ‘terörün tanımı’ konusunda Türkiye bazı esnekliklere gidebileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında geçtiğimiz günlerde yapılan ‘Reform Eylem Grubu’ toplantısında da Terörle Mücadele Kanununda (TMK) yapılacak değişikliklerin gündeme geldiği öğrenildi. Toplantıda bu konuda AB yetkilileri ile yapılan görüşmeler hakkında da bilgi verildiği belirtildi. AB’nin toplu gösterilerde puşi veya maske takanlara verilen cezanın Terörle Mücadele Kanununda değil, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre değerlendirilmesini istediği ifade edildi. Reform eylem grubunun toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, böyle bir değişikliğin infaz süreleri açısından sıkıntıya neden olacağını dile getirdiği öğrenildi. Erdoğan’ın da sıcak bakmadığı ancak, "Üzerinde bir çalışın. Sonra değerlendirelim" dediği TMK’da ‘Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanların 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması’ öngörülüyor. Bu düzenlemenin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre değerlendirilmesi halinde, ceza sürelerinde alt sınır 6 ay, üst sınır ise 3 yıl olacak.

Adım adım ilerlenecek

 Edinilen bilgilere göre AB’nin vize serbestisi için Türkiye’den istediği kişisel verilerin korunmasına yönelik bazı değişiklikler konusunda ilerleme sağlandı. AB, kişisel verilerin işlenmesinin sadece kamu güvenliğini gerektiren hallerle sınırlı kalmasını istemişti. Türkiye ise bu konuda, hem FETÖ darbesi hem de terörle mücadele nedeniyle bazı istisnanlar sağlanmasını gündeme getirmişti. AB yetkilileri ile Türkiye arasında yapılan görüşmelerde kişisel verilerin işlenmesine ilişkin belli bir noktaya gelindiği, yıl sonuna kadar bu konuda adım atılacağı öğrenildi. Türkiye’nin diğer kriterlerle ilgili ise adım adım gitme görüşünü benimsediği, önce kişisel verilerle ilgili adım atılacağı, sonrasında diğer başlıklar üzerinde çalışma yapacağı belirtiliyor.

Siyasi etik yasası

Reform eylem grubu toplantısında Siyasetin Finansmanı ve Siyasi Etik Kanununu da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu ve seçimler nedeniyle ‘kadük’ hale gelen düzenleme üzerinde yeniden çalışılma yapılması talimatını verdi.

Türkiye’nin vize serbestisine ilişkin atacağı adımların, Avrupa Parlamentosundaki seçimlerin de etkisiyle, kısa bir zaman diliminde gündeme gelmesi beklenmiyor. Türkiye ile ilgili değerlendirmenin yıl sonuna doğru yapılabileceği ifade ediliyor.

Terörle mücadele kanunu gündemde

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hafta evvel Külliye’de düzenlenen Reform Eylem Grubu Toplantısı’na başkanlık yapmıştı. Toplantıda, Terörle Mücadele Kanununda (TMK) yapılacak değişikliklerin gündeme geldiği öğrenildi

72 kriterden 66'sı tamam

Türkiye bugüne kadar, AB’nin vize serbestisi için öne sürdüğü 72 kriterden 66’sını yerine getirmiş durumda. Kalan 6 kriter ise ‘Kişisel verilerin korunması, terörle mücadele kanununda değişiklik, biyometrik pasaport, siyasi etik yasası, Europol ile anlaşma, geri kabul anlaşması’ başlıklarında sıralanıyor.

(Türkiye)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 08:02

YORUM YAZ

 • galipgalip1 ay önce
  Başkanlık seçiminde kararlar tek kişi tarafından çıksın bürokrasi engeli kalksın her şey düzelecek denildi......
 • AliAli1 ay önce
  Hep secimden sonra. Hep yalan dolan iste, ne demisti Binali Yildirim: "Seçim kanpanyalarında söylenenle, sonraki söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Siyasetle hakikat, her zaman birbiriyle örtüşmez"...
 • Mehemmet ErtürkMehemmet Ertürk1 ay önce
  AB ile iç duzenimizde sıkıntı yaratacak oluşumları böl parçala yönet zihniyetine uyumlu hale getirmek için bizi köşeye sıkıştırmaya uğraşıyorlar. Avrupa nin canı cehenneme 65 yıl dile kolay. Bu saatten sonra Kasımpaşa. Avrupa sına çomak sokarım. Devlet değillerdi, devlet oldu büyüdü gelişti ler Avrupa'ya üye oldular. O purcuklerin; he demesi için ağızlarına bakacağız,öyle mi ? Birakın lan bu işleri.... Kaç paralık topluluk,neidugu belirsiz soysuzlar, takımı, güruhu bu kadar da alcalinmaz. Yeter yeter artık. Haaa; Ancak şöyle olur. 1. Tazminat ödeyecekler. En az,200 milyar Euro 2. Dünya ve Tarih önünde yazılı ve sözlü olarak. Özür dileyecekler. 3. Onbeş 15 yıl AB.Baskani kesintisiz Recep Tayyip ERDOĞAN Olması kaydile düşünülür.... Zaten... Inşaallah 23 sonrası bize, yalvaracaklar. Bunu kesin olarak söylüyorum. Balkanlar, Ortadoğu ve yakindogu (Türk cumh. Devletleri başta olmak üzere) Dev bir Imparatorluk geliyor. Dünya sulhu için huzuru için, Bu Muştu, Tüm dünyaya hayırlı olsun. Cenaballahin keremiyle çok kısa bir zaman kaldı. Selametle kalın Amin amin inşaallah.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 1 ay önce
  Bu dogru bir kararmi doğru ama!! Neden buraya geldi bu iş çünkü en doğal hak olan toplanti ve gösteri hakkını elinden alıp herşeyi yasaklar insanları fişleyip görüntüleyip tutuklarsan düzmece iddialarla onlarda bu yola tevessül ederler o zaman ninja gibi giyinen içinde kim olduğu hirlimi hirsizmi teröristmi ajanmı belli olmayan giyinenleride yasakla ama olmaz yapamazsiniz.
 • vatandaşvatandaş1 ay önce
  Nedense gösterilerde yüzünü kapatma deyince akla pkk yandaşları geliyor. Ya çarşaflılar ne olacak? Kadın mı erkek mi belli olmayan tipler de cezalandırılacak mı? Sakın beni din karşıtlığı ile suçlamaya kalkmayın. Elhamdülillah Müslümanım. Yüz kapatma ise ikisi de yüz kapatma.
 • JurnalJurnal1 ay önce
  Daha 4×4 GAVUR olamamışız...olabilmemiz için sadece 6 madde kalmış. KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ YÜCE TÜRK VE MÜSLÜMAN MİLLET?BOoMmmBAaa GİBİİ!!!dediğinizi duyar gibi oluyorum...
 • Yozgatlı Yozgatlı 1 ay önce
  Şimdi kim yönetimde?Neden seçim bekleniyor?
 • AdamAdam1 ay önce
  Hani idam gelecekti.... hani haniiiii Kime inanacagiz biz.... tecavuzcuye teroriste vs vs hani idam gelecekti.... hani ayasofya icin güzelseyler düşünülüyordu.... siyasetin Allah belasini versin yaşasınislam hukuku

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019