• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyayı tedirgin eden araştırma! İyileşen koronavirüs hastalarının vücudunda kalanlar şoke etti

Dünyayı saran koronavirüse karşı Çinli araştırmacılar harekete geçti. İyileşen koronavirüs (KOVID-19) hastalarının akciğerinde sıvı veya parçacık dolu keseler tespit edildi.

2020-03-22 13:37:00 -
Dünyayı tedirgin eden araştırma! İyileşen koronavirüs hastalarının vücudunda kalanlar şoke etti

Çinli araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre, iyileşen koronavirüs (KOVID-19) hastalarının akciğerinde sıvı veya parçacık dolu keseler bulundu. Yakın tarihte yapılan başka bir çalışmada da, Wuhan Üniversitesi Zhongnam Hastanesi'nden bilim insanları 140 koronavirüs hastasının akciğer taramasını analiz etti. Buna göre, her bir hastanın akciğerlerinde buzlu cam benzeri yapılar buldular.

Koronavirüs görülen ülkelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği Worldometer internet sitesi'ne göre şimdiye dek koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı 95 bin 829 oldu. Deutsche Welle'de yer alan habere göre; iyileşen hastalarda hastalığın hafif veya orta seyrettiği ya da o kişilerin iyi bir tedavi aldığı belirtildi.

İyileşen kişilerin sayısı teselli edici olsa da öte yandan, bu kişilerin hastalık sonrasında nasıl etkilendiklerini gösteren çok az bilgi var.

Tam bir iyileşme mümkün mü?

Yeni koronavirüs genellikle alt solunum yollarını etkilediğinden, enfekte olanların çoğu kuru öksürük, nefes darlığı veya pnömoni (zatürre) belirtileri gösterir.

Hong Kong'da yapılan araştırma, iyileşmiş koronavirüs hastalarının akciğerlerinde hasar kalabileceğini ortaya koydu.

Hastaneden taburcu edilen 12 hastayla yapılan küçük çaplı bir araştırma, hastaların iki veya üçünün akciğer fonksiyonlarında azalma olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, uzun vadeli etkileri onaylamak için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

Hong Kong'daki Princess Margaret Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi Tıbbi Direktörü Dr. Owen Tsang Tak-yin, "Bazı hastalarda iyileşme sonrasında akciğer fonksiyonu yaklaşık yüzde 20 ila 30 oranında düşebilir" dedi.

Akciğerlerde buzlu cam benzeri yapılar keşfedildi

Bilgisayarlı tomografide akciğerlerde sıvı veya parçacık dolu keseler görüldü; bu durumun hastalık geliştikçe giderek kötüleşebileceği kaydedildi.

Hong Kong'un bulguları, Şubat 2020'nin başlarında Wuhan'ın önceden yapılan araştırmalarını doğruladı. Yakın tarihli bir çalışmada, Wuhan Üniversitesi Zhongnam Hastanesi'nden bilim insanları 140 koronavirüs hastasının akciğer taramasını analiz etti. Buna göre, her bir hastanın akciğerlerinde buzlu cam benzeri yapılar buldular.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hercai

Gecen gunler bir Italyan kadin sanirim, ''cigerlerimde cam var sanki'' diyordu, kadin haklimis. Allah herkese sifa versin.
 • Yanıtla

Ali Osram

Yeni bir şeymiş ver her geçirene oluyormuş gibi yine panik havası yaratıorsunuz sayın nazi akit yazarları... Bu sonuçlar yıllardır bildiğimiz POST ARDS / POST SIRS sonuçları ve virüsle hiç bir alakası yok. Vücudumuzun virüse özel bir reaksiyonu değil bu. Bazı durumlarda oluşan ARDS-SIRS ın sonucçları. Üstelik belirtilmesi en önemli olanı yazmıyorsunuz: virüsü kapanların %50si semptom veriyor. %25'i hasta oluyor ve oksijen ihtiyacı duyuyor. %12.5'u solunum cihazlarına bağlanıma ihtiyaç duyuyor. Bu solunum makinelerine bağlananlardan 60+ hepsi ölüyor. Gençler 3-4 hafta sonra kurtuluyor ve post ARDS akciğerine sahip oluyorlar. editörlere: bana inanmıyorsanız bilen birine sorun. Yazdıklarım sadece çinden gelen yarım yalan bilgi üzerine değil, italya, ispanya ve hollandadan gelen bilgiler ışığında.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı