Doğru çay nasıl demlenir? Doğru çay demlemenin püf noktaları

Aşırı yüksek ısı ile demlenen çayın tüketilmesi halinde kansere kadar varabilen ciddi zararlara neden olabileceğini belirten uzmanlar, çay demleme esnasında dikkat etmemiz gereken önemli noktalara karşı uyarıyor. Peki doğru çay nasıl demlenir?

11 Eylül 2019 Çarşamba 16:11
Doğru çay nasıl demlenir? Doğru çay demlemenin püf noktaları

Her şeyden önce alt çaydanlıkta su kaynarken üst demliğe kuru çay konulup bekletilmemelidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi yüksek ısıya maruz kaldığında çaydaki tanenler çabuk çözünür.

Ayrıca bu şekilde demlenen çay daha çabuk bayatlar.

Eğer doğru ve kuralına uygun çay demlenmek isteniyorsa öncelikle kaynamakta olan su ocaktan alınır ve fokurdaması ve aşırı sıcaklığı geçene kadar (1 veya 2 dakika kadar) beklenmelidir.

Kuru çayın koyulduğu çaydanlığa tek noktadan kaynamış su dökülür.15 dakika demlenmesi beklendikten sonra içilir.

İkinci bir yöntem olarak da kaynamış suyu önce çayı demleyeceğiniz çaydanlığa koyup üzerine kuru çayı ekleyin ve en az 15 dakika demlenmesini bekleyin.

 

www.lokmanca.com'dan alınmıştır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 16:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    18 Eylul 2019