Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatıyla ilgili ek vergi uygulama kararına tepki göstererek, "Devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değil." ifadelerini kullandı.

10 Ağustos 2018 Cuma 20:50
Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin çelik ve alüminyum ihracatına ek vergi kararına tepki gösterdi.

"ABD'NİN KARARI DEVLET CİDDİYETİYLE BAĞDAŞMIYOR"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Aksoy, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'nin ABD'ye gerçekleştirdiği alüminyum ve çelik ihracatına ek vergi uygulamasına ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki iletisi hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Aksoy, şunları kaydetti:

"ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla iş birliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye'ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir."

"TÜRKİYE DİYALOGTAN YANADIR"

Aksoy, "Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır" değerlendirmesini yaptı.

TRUMP EK VERGİ KARARI ALMIŞTI

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu.

Haber Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 20:50

YORUM YAZ

 • alaettin alaettin 4 ay önce
  Beddua daneden olmasın allahin be l aşını görmediğin gün yokinanmazsan cehenneme kadarbunda bi karın ağrısıdıröyle zamanda açığa çıkar kişiyi böylece tanirlar
 • serkanserkan4 ay önce
  seni dinleyen kim?Söylediklerine kulak dahi asmıyorlar.abd menşeili bütün ürünlere 100/100 gümrük vergisi kitle bakalım nasılda dikkate alacaklar ozaman
 • hasanhasan4 ay önce
  Apple urunlerine ozellikle iphone a hemen ek vergi koyulmalı..Apple amerikanin amiral gemisidir. Apple urunlerine hemen EK VERGİ GETİRİLMELİ..
 • hasanhasan4 ay önce
  Sadece Apple telefonları boykot etsek yeter. Ama nerde boykot edicek musluman? Daha karılarının elinden telefonu bile alamıyorlar.
 • Vakur abdiVakur abdi4 ay önce
  Başlayacağım yok yok başlamayacağım ciddiyet manyağı olacağım turp gıbdayla bakacak ne beyefendi dış işleriymiş diyecek yahu bu adamların ekonomisinin içine ediyorum onlar buyrun buyrun efendim diyorlar anlamıyorum ne tezek adamlar .ama varya bu adam sabah kalktığında köy imamlarının üşendiği seher vaktinde her seferinde bir ülkeyi karıştıran tivitler atıyor.Ey ey ey allahım küçük beynimin fonksiyonlarını arttırda şu turp şerefsizin tivitiri hackleyim dürüb bükübvakur vapuruna koyyum.
 • DoktorDoktor4 ay önce
  Bu işin tek çözüm yolu esestçi abd ve haramzadesi pissraili bireysel BOYKOT. İphone Coca cola pepsi burger king mc donalds dominos fanta sprite magnum facebook twitter youtube instagram levis tommy hilfiger ve daha niceleri BOYKOT BOYKOT BOYKOT. Bebek katilerini BOYKOT. Paranızı ve zamanınızı mantıklı harcayın.
 • NuriNuri4 ay önce
  Nasıl karşılık verilecek?Beddua mı edeceksiniz?
 • aliali4 ay önce
  bize fız geli allahın iziniylebiz ırak va suriye degilizyeterki icimizdeki hayınlaricte vurmasın

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018