• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Davutoğlu: Esad Nusayri olduğu için değil, zalim olduğu için karşı çıktık

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak gezisine ilişkin, “Niye burada gereksiz kahramanlık yapmaya kalkıyorsunuz? Kendi devletinin verdiği güvenlik istihbaratına güvenmiyor.

Yeniakit Publisher
2013-08-25 22:02:02 - 2013-08-25 22:02:21
Davutoğlu: Esad Nusayri olduğu için değil, zalim olduğu için karşı çıktık
SAKARYA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak gezisine ilişkin, “Niye burada gereksiz kahramanlık yapmaya kalkıyorsunuz? Kendi devletinin verdiği güvenlik istihbaratına güvenmiyor. Irak’ta ‘gitme’ diyorlar, ‘olur gitmeyiz’ diyorsun” dedi. Akyazı ilçesinde, Anadolu Platformu tarafından düzenlenen “8. Anadolu Buluşmaları Değişen Dünya ve İslam Sempozyumu”nun kapanış toplantısına katılan Davutoğlu, AK Parti hükümetlerinin son 10 yılda hem güvenlik politikalarında, hem makro ekonomik ilişkilerde hem de bütün dünya siyasetinde ağırlık koyacak şekilde yeni bir paradigmayı inşa ettiklerini söyledi. “Ana muhalefet lideri, burada mı yaşıyor, aynı dönemde mi yaşıyoruz anlayamıyorum” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti: “Ekim 2011’de bir sabah kalktık, Suriye ile kötü olmuşuz. Ne güzel eskiden iyi ilişkiler vardı diyor. İyi ilişkiler kurduğumuzda buna eksen kayması diyorlardı. Çünkü bizim o zaman Suriye ile olan iyi ilişkilerimiz, Amerika’ya rağmen kurduğumuz iyi ilişkilerdi. ‘Amerika’yı üzüyoruz’ diye ‘eksenimizi kaydırıyorsunuz’ diyorlardı. ‘Eskiden iyiydik, şimdi niye kötü olduk’ diyor. Şunu söylüyor, ‘Bir sabah kalktık.  Suriye ile ilişkilerimiz bozulmuş.’ Dedim ki bir cevapta, ‘sayın Kılıçdaroğlu, herhalde ocak ayında bir yattı, ekim ayında kaktı’. Bunu ona yakıştırabiliriz de bu arada gazete okumamış, televizyon seyretmemiş olabilir, oraları takip etmemiş olabilir. Peki 10 ay içinde ölen binlerce Suriyeli, yaralanan on binlerce Suriyeli, sınırımıza gelen on binlerce Suriyeli kardeşimizi ne yapacağız. Bunu dahi göremiyorsa bir göz neyi görebilir Allah aşkına.”
Mısır’daki askeri darbeye de değinen Davutoğlu, konuşmasını söyle sürdürdü: “Esad’a Nusayri olduğu için değil zalim olduğu için karşı çıktık, Sisi’ye de Sünni olduğu için değil darbeci olduğu için karşı çıktık. Sayın Mursi’ye sahip çıkmamız, sadece şahsi dostluklar ya da belli siyasi ilişkiler dolayısıyla değil. Mısır’ın tarih boyunca, firavunlardan bu yana seçilmiş tek cumhurbaşkanı, tek siyasi lideri olduğu için. Belki  Mursi’yi hapiste tutabilirler ama bu unvanını geri alamazlar. Mursi, Mısır tarihinin seçilmiş tek siyasi lideridir, tek cumhurbaşkanıdır.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23