Darbeyi ABD’nin çocukları yapmıştı

Amerika’nın, “Bizim çocuklar” diye kutsadığı cuntacıların lideri Kenan Evren 38 yıl önce bugün silah zoruyla yönetime el koydu. Nice gençlerin idam sehpalarında sallandırıldığı, hukukun ve demokrasinin rafa kaldırıldığı 12 Eylül darbesi Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçti.

12 Eylül 2018 Çarşamba 11:13

 Oğuzhan Gültekin  Haber Merkezi  Milyonlarca kişinin hayatını altüst eden ve Türkiye’yi onlarca yıl geriye götüren 12 Eylül kanlı darbesinin üzerinden 38 yıl geçti. Cuntacı Kenan Evren liderliğinde gerçekleşen ve Türk siyasi tarihinin en büyük utanç vesikalarından biri olan 12 Eylül darbesinin açtığı yaralar halen kabuk bağlamadı. Cuntacı Evren, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yargılanarak ömür boyu hapse mahkûm edildi ve rütbeleri sökülerek erliğe indirilen Evren 9 Mayıs 2015’te öldü.

AMERİKA DESTEKLİ DARBE

Bir neslin üzerine karabasan gibi çöken ve Türk milletinin hafızasında onulmaz bir yaraya sebep olan 12 Eylül, derin bir psikolojik çöküntüye de sebeb oldu. Dünyanın baş belası Amerika’nın, “Bizim çocuklar başardı” diyerek aleni bir şekilde destek verdiği kanlı 12 Eylül darbesi, cuntacı Kenan Evren liderliğinde gerçekleşti. Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 12 Eylül sürecinde devlet ve millet olarak büyük kayıplar yaşadık. Vatanı dış tehlikelerden korumak için kendilerine millet tarafından verilen silahları milletin tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi sallayan darbeciler, onlarca genci gözlerini kırpamadan darağaçlarına gönderdi.

EN BÜYÜK MAĞDURLAR EMEKÇİLER OLDU 

12 Eylül 1980 askeri darbesinin en büyük mağdurlarının emekçiler olduğunu belirten HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, “12 Eylül döneminde 30 bin civarında işçi işten çıkarılmış, 5 Nisan 1994 krizinde 500 bin işçi, 2001 krizinde 450 bin esnaf ve işçi işini kaybetmiştir. Kamu ve özel sektör dâhil olmak üzere Türkiye ciddi bir ekonomik darboğaza girmiştir. 12 Eylül 1980 darbesinde olduğu gibi 28 Şubat’ta da emekçi sınıfı büyük bir zarar görmüş, emek hareketinin önü kesilmiş, baskı ve korkularla, görevlendirmelerle, sivil ve demokratik refleksler zayıflatılmıştır” ifadelerini kullandı.

“170 TON ALTIN KAÇIRILDI”

12 Eylül’ün asıl amacı büyük İsrail projesini hayata geçirmekti” diye konuşan 12 Eylül mağduru Avukat Hasan İlter, “Ülkenin zenginliklerini, birikimlerini dışarıya aktarmak istediler ve bunda da başarılı oldular. Ayrıca bu darbe ile birlikte Türk milletine zulüm etmek istediler. Bu üç ana amacın hepsinde o dönem başarılı oldular. 1980 darbesinin etkileri Türkiye’de 30 yıl sürdü. 2010 yılında darbecilerin yargılanması ile darbenin bıraktığı izler silinmeye başladı. Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canını dişine takarak yaptığı çalışmalarla başarıya ulaşıldı. Bu konuyu birkaç kere ifade ettim ve yeniden hatırlatmak istiyorum. O dönemde 170 ton altın yurtdışına kaçırıldı. Ülkenin bütün zenginlikleri yurtdışına aktarıldı” dedi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 11:13

YORUM YAZ

 • Şeref KazanŞeref Kazan5 ay önce
  Ükemizde ne kadar çok ABD çocukları var babaları hala bunları kendi çocukları sanıyor Feto yandaşları dahil bilmezerki analarına sorsalaröğrenecekler
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı5 ay önce
  Hangi darbeyi, faili meçhulü, sahte cemaatleri, örgütleri hükümetleri vb gibi ABd yapmadı ki. Bu devlet içimize sinmişti. Kanser tümörü gibi devletimizi, ekonomimizi, eğitim sistemimizi, dinimizi ve hatta namusumuzu bunlara satmıştık. Ne zaman ki dur dediksek vay sen misin demeye kalkıştılar ve burada gerçek kimlik ve savaş başladı.
 • AkpartiliAkpartili5 ay önce
  12 Eylül darbecileri "sağdan soldan" yüzlerce cana mal oldu! Fakat bu eli kanlı darbecilerin getirdiği anayasa ve o anayasanın ruhu hala olduğu gibi duruyor! Üstelik değiştirilemez maddeler sayesinde 1000 yıl dahi geçse darbecilerin anayasasından kurtulamayacağız!
 • BURAYA NASIL NESEBEPLEN GELİNDİ TAM BİR DERSBURAYA NASIL NESEBEPLEN GELİNDİ TAM BİR DERS5 ay önce
  ASIL ÖNEMLİ OLAN BU DARBENİN ALT YAPISININ SEBEPLERİ GÖRMEK DÜŞMANINI SİLAHINLAN SİLAHLAN BU

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Şubat 2019