• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Çölaşan, uydurduğu yalanı es geçip mahkemeye saldırdı

Sonuçlanan Ergenekon dâvâsının en kritik dosyasını oluşturan Danıştay saldırısı için uydurduğu “Saldırgan tekbir getirdi. ‘Allah’ın elçisiyiz, askeriyiz’ dedi. Bunlar türban kararından ötürü” yalanının hesabını henüz ver(e)meyen ve bu konudaki suskunluğunu sürdüren ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, üstüne üstlük bir de mahkemenin Ergenekon sanıklarına verdiği cezaları eleştirdi.

Yeniakit Publisher
2013-08-25 21:59:59 - 2013-08-25 21:59:18
Çölaşan, uydurduğu yalanı es geçip mahkemeye saldırdı
EMRE KÜSKÜN/ANKARA
Sonuçlanan Ergenekon dâvâsının en kritik dosyasını oluşturan Danıştay saldırısının hemen ardından kameraların karşısına geçip “Saldırgan tekbir getirdi. ‘Allah’ın elçisiyiz, askeriyiz’ dedi. Bunlar türban kararından ötürü” diyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, bu yalanı hangi maksatla uydurduğu konusundaki suskunluğunu sürdürürken, mahkemenin sanıklara verdiği cezaları ise eleştiriyor.
12 EYLÜL DÖNEMİNE BENZETTİ
Zafer Haftası kutlamaları kapsamında Afyonkarahisar’a gelen Çölaşan, mahkeme kararlarının usulsüz olduğunu savundu. Ergenekon ve Balyoz gibi darbe davalarını yerden yere vuran Çölaşan, “Türkiye bu dâvâlarda 12 Eylül döneminin Devlet Güvenlik Mahkemeleri kararlarını bile aratacak kadar hukuki usulsüzlükler yapmıştır, bunu bir hakim olarak rahatlılıkla söyleyebilirim. Soruşturma yasalarda yazar. Bir adamın belli konularda nasıl gözaltına alınacağı yazar. Önce davet edilir. Bu davada hiçbir sanık davet edilmeden evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alındırlar” dedi.
“HALKIMIZIN ÇOĞU GÖRMEDİ”
Daha önce yaptığı gibi yine halka hakaret eden Tansel Çölaşan, Yargıtay’a da adeta talimat vererek, “Bir gizli tanığa 3 gün 3 saat konuşma hakkı veren mahkeme, son sözünü söyleyecek olan sanıklara 15’er dakika vermiştir. Siz bu hukukun, bu usulün haklı olabileceğini asla söyleyemezsiniz. Halkımızın çoğu bu davalarda oynanan asıl usulsüzlükleri görmedi. Hukuk usuldür. Usulü gözetmezseniz esasta yüzde 100 haklı karar verseniz de o dâvâ çöker. Bozma nedenidir, yok sayılma nedenidir. Yüksek temyiz mahkemesi tarafından dolayısı ile hukuk usulsüzlükleri tarihe geçecektir, içinde tesadüf bir doğru karar çıkarsa o da şanstır. Dolayısı ile daha sonraki temyiz aşamasında inşallah bütün öncelikli hukuk uyuşmazlıklarında aranması gereken ilk şart usul noksanlığı noktasında bozulması gerekiyor bu davaların” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23