• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cami olarak kullanılan bin 800 yıllık yapının restorasyonu isyan ettirdi!

Çukurova'nın Ayasofya'sı Ala Camii'ye demir, çelik, alüminyum ve özel malzemelerden çatı eklendi. Tarihi camiye yapılan restorasyona her kesimden tepki geldi.

2019-12-07 09:32:00 -
Cami olarak kullanılan bin 800 yıllık yapının restorasyonu isyan ettirdi!

Ayasofya Camii’nden yaklaşık 2 asır önce Roma döneminde yapılan ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar ibadete açık olan tarihi Ala Camii restore edildi. 2014 yılından bu yana yapılan restorasyon çalışması sonucu tarihi caminin üzerine demir, çelik, alüminyum ve özel malzemelerden çatı eklendi.

Tepki çekti

Bu restorasyona tepki gösteren Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever, “Tarihi neredeyse 2 bin yıla uzanan Ala Camii’de bir restorasyon rezaleti var. Ala Camii Romalılarda tapınaktı, Bizans zamanında kiliseydi, Dulkadiroğlu Beyliği ve Osmanlı zamanında ise minare eklenerek cami olarak kullanıldı.

Yavuz Sultan Selim’in dedesi Alaüddevle Bozkurt Bey, bu yeri camiye çevirdi. Yüzyıllardır bu cami kendi özelliğini korudu. Şimdiki zamanımızda ise caminin minaresi ve çatısı bir çelik kafes içerisine alındı. Caminin tarihi dokusuna dokunulmuş ve tahrip edilmiş. Bu tarihe saygısızlıktır. Buna seyirci kalamayız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yakın zamanda Kozan ilçesine geldiğinde tarihi Hoşkadem Camii'sine geldiğinde orada pvc malzemesi kullanıldığını görüyor, yanlış yapıldığını söylüyor ve aslına uygun yeni baştan onarılmasını istiyor.

Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Bu bir bilim, sanat ve insanlık faciasıdır. Bu Mimar Sinan’dan bu yana devraldığımız İslam kültür inancına ters bir durumdur. Buraya müdahale yapılmasını ve buranın aslına uygun bir şekilde onarılıp kamuoyuna açılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İşte AKP Devleti

Kurum ve kurullar yok edilmiş, insanlar tek adama ulaşmak derdinde. Ulaşamayan vatandaş gebersin, medya da satılmış haber bile olmaz.
 • Yanıtla

Ahmet

Bu ne yahu. Size diploma verenin, yapacağınız restorasyonun da.... Şerefsiz, tarih düşmanı embesiller.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı