• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Büyük rezalet ortaya saçıldı! Enflasyonu fırsat bilip kâr patlaması yapan o patronlar bakın ne halt etmiş

Yeniakit Publisher
2024-05-08 10:50:00 -
Büyük rezalet ortaya saçıldı! Enflasyonu fırsat bilip kâr patlaması yapan o patronlar bakın ne halt etmiş

Enflasyonu fırsat bilip kâr patlaması yapan bin mükellefin yüzde 5’in altında vergi ödediği ortaya çıktı. Sabah yazarı Dilek Güngör, Maliye’nin bu mükellefleri mercek altına aldığını belirtti.

Enflasyonu fırsat bilip kâr patlaması yapan bin mükellefin yüzde 5’in altında vergi ödediği ortaya çıktı. Sabah yazarı Dilek Güngör, Maliye’nin bu mükellefleri mercek altına aldığını belirtti. 

Türkiye vergi konusunda yeni reformlara hazırlanıyor… Gerekçe ise vergi dağılımındaki adaletsizlikler. Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, bu duruma dikkat çekti. Maliye’nin yaptığı tespitleri aktardı. Bu tespitlerden biri kâr patlaması yapan bine yakın mükellefin yüzde 5 bile vergi ödemediğiydi. Maliye’nin enflasyon fırsatçılarına vergi takibi başlattığını dile getiren Dilek Güngör, diğer mükelleflerle ilgili ihbarların da değerlendirildiğini belirtti.

Dilek Güngör’ün yazısı şöyle:

“Enflasyon ortamında kârına kâr katıp, iş vergiye gelince ödemeyen şirketler mercek altına alındı. Özellikle gıda perakende, inşaat, otomotiv, maden ve beyaz eşya sektörü gibi sektörlerde vergi dışı bırakılan kazancın yüksek olduğunu tespit eden Hazine ve Maliye Bakanlığı, harekete geçti. Kârlılığı yüksek olduğu halde vergi beyanı düşük olan yaklaşık 100 bin mükellef analiz edildi. Mükelleflerin faaliyet gösterdikleri sektör içerisindeki vergi yükü ve kârlılık oranları kıyaslaması yapıldı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

%5 BİLE ÖDEMEMİŞLER!

Analiz sonucunda, faaliyet gösterdiği sektörde emsallerine nazaran, kazancı yüksek olduğu halde vergi beyanı düşük olan yaklaşık 1.000 mükellef tespit edildi. Bu mükelleflerin ödediği verginin yüzde 5'in dahi altında olduğu görüldü. Maliye, şirketlere vergi incelemesi başlatacak. Vergi kayıp ve kaçağına bağlı olarak incelemeye alınacak mükellef sayısının artması bekleniyor.

İHBARLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatı üzerine Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı özellikle pandemiden sonra sektörel ortalamaların üzerinde kâr elde ettiği halde düşük vergi beyanında bulunan mükellefleri inceliyor. Edinilen bilgiye göre, incelemeye alınacak mükelleflerin risk analiz sisteminde yer alan senaryolara ve risk kriterlerine takılan orta ve büyük ölçekteki gerçek /tüzel mükellefler, kayıt dışılığın yüksek olduğu sektörler ile haklarında ihbar ve şikâyet bulunan mükelleflerden oluşacağı öğrenildi. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve Hazine'nin kaynaklarının etkin kullanımı için Maliye'nin vergi incelemeleri sahada hız kesmeden devam edecek. Vergi müfettişleri, kazançları ile harcamaları uyumlu olmayanlara, hileli KDV oranları uygulayarak haksız kazanç sağlamaya çalışanlara ve kayıt dışı işlemlerde bulunanlara yönelik olarak da incelemelerine devam ediyor.

1.000 MÜFETTİŞ SAHADA

Vergi Denetim Kurulu'na bağlı yaklaşık 1000 vergi müfettişi kayıt dışı ile etkin ve yerinde mücadele için sahaya inmişti. Birçok sektörde yerinde incelemeler başlatılmıştı. Vergi beyanlarında gerçeği yansıtmayan maliyetlere yer veren veya hatalı maliyet hesaplaması yapan firmalar sürekli gözetimde olacak.” 

 

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yusuf can

vergi kaçırmak vatan hainliği ile aynı suç kaosamına alınmalı kasçıranların tüm ailesinin mal ve para parlıklarına el konularak çırılçıplak bırakılmalı bu şerefsizler
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23