• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bugün sokağa çıkma yasağı var mı? | Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor?

Sokağa çıkma yasağı saatleri | Koronavirüs salgınında tüm dünya gibi Türkiye'de de ikinci dalga korkusu yaşanıyor. Bu sebeple ülkemizde birtakım yeni tedbirler alındı. 20 Kasım'da uygulanmaya başlayan kararlarla hafta sonları 81 ilde kısıtlamalar uygulandı. Peki, bugün sokağa çıkma yasağı var mı? | Hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? | Sokağa çıkma yasağı var mı? | Sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlıyor?

Yeniakit Publisher
2020-11-28 08:58:00 -
Bugün sokağa çıkma yasağı var mı? | Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor?

Sokağa çıkma yasağı saat kaça kadar? | Koronavirüs salgınına karşı mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Vakalar ve vefat sayıları artıyor. Bu hususta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sık sık vatandaşları maske, mesafe ve hijyen hususlarına uymaları konusunda uyarıyor. Peki, sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?

Bugün sokağa çıkma yasağı var mı? | Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor?

Sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceği merak konusu. Sokağa çıkma yasağı 81 ilde 28-29 Kasım tarihlerinde belirli saatlerde uygulanacak. 28 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de başlayacak kısıtlama Pazar sabah 10.00’da sona erecek. 29 Kasım Pazar 20.00’de başlayan yasak ise pazartesi 05.00’te sona erecek.

Sokağa çıkma yasağının olduğu günler hangi dükkanlar açık?

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar şöyle:

"İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, kara yolları, huzurevleri, yaşlı bakımevleri, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, ­afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek birimleri, Göç İdaresi, PTT vb), doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğal gaz çevrim santralleri), yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar, oteller ve konaklama yerleri, sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, üretim ve imalat tesisleri, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, valilikler/kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir ve il sınırları içinden geçen şehirler arası kara yolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 kilometre için bir olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemiyle belirlenecek), sebze, meyve toptancı halleri."

Sokağa çıkma yasağından kimler muaf?

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli veya çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil) ile acil çağrı merkezleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar kısıtlamadan istisna tutulacak. 

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacaklar kısıtlamalardan muaf olacak.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23