• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Biden yönetimine seslendi: F-16'lar derhal Türkiye'ye verilmeli

ABD'nin Eski Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ben Hodges, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarını ve modernizasyon kitlerini derhal vermesi gerektiğini söyledi. Hodges, "F-16 meselesi derhal çözülmeli. İstense bugün bitmeden çözülebilir" diye konuştu.

Yeniakit Publisher
2022-05-15 18:19:00 -
Biden yönetimine seslendi: F-16'lar derhal Türkiye'ye verilmeli

ABD'nin Eski Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ben Hodges, Rusya'nın yaz sonuna kadar Ukrayna'daki savaşı kaybedeceğini söyledi.

CNN TÜRK'e konuşan Hodges, Washıngton'ın Türkiye'ye F-16'ları ve modernizasyon kitlerini derhal vermesi gerektiğini savundu.

"Türkiye bölgede önemli bir liderlik örneği gösteriyor"

Rusya-Ukrayna savaşı ve bölge ülkelerine etkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Hodges, "Bir kere Rusya'nın İsveç ya da Finlandiya'yı işgal edecek kapasitesi ya da imkanı yok. Zaten Ukrayna ile zar zor başa çıkıyorlar. Hatta Rusya Ukrayna'da yenilecek. Yaz sonuna, Eylül'e kadar Ukrayna Ordusu'nun Rus güçlerini 23 Şubat hattına geri püskürteceğini ön görüyorum. Bundan sonra uzun vadede Kırım ve Donbas da dahil Ukrayna topraklarının tamamen geri alınmasına odaklanmalıyız. Burada Türkiye'nin hiçbir zaman Rusya'nın Kırım'ın ilhakını tanımamış olması çok önemli. Bu, Türkiye'nin bölgede gösterdiği önemli bir liderlik örneği. Yani Rusya tabii ki Finlandiya ve İsveç'i tehdit edecektir. "Askeri karşılık vermemiz gerekebilir" dediler, Nükleer silahları olduğunu hatırlatmak için geçit töreninde gövde gösterisi yaptılar. Ama saldırmayacaklarından kesinlikle eminim. Ama, Birleşik Krallık çoktan iki ülkeyle karşılıklı savunma anlaşmaları imzaladı. ABD ve diğerlerinin de bir sorun çıkması durumunda destek vermeye hazır olduğunu düşünüyorum. Finlandiya on yıllardır olası bir Rus işgaline karşı hazırlanıyor. Dünyanın en iyi seferberlik sistemine sahipler. Çok güçlü bir kalıcı orduları var. Bence Rusya tehdit eder ama bu süreci durduramayacağını biliyor." dedi.

"F-16'lar derhal Türkiye'ye verilmeli"

Hodges, "Bence F-16 meselesi derhal çözülmeli. İstense bugün bitmeden çözülebilir. Biden Yönetimi harekete geçmeli, Senato ve Dış İlişkiler Komitesi ile çalışmalı. Direnişin bir kısmının bu komiteden geldiğini düşünüyorum. Yani bu konu net bir şekilde çözülmeli." dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yetmez

sadece f-16 asla yetmez: F.Gulen ve enikleri derhal Turkiyeye teslim edilmeli, 100 adet F-35 dehal gonderilmeli, THAARD sistemleri derhal verilmeli. PKK/YPG lagvedilmeli ve verilen silahar Turkiyeye teslim edilmeli. Dedeagac'daki abd

Çoban

Hayırdır bay joe? Birden Türkiyenin amigosu kesildin. Hangi dağda kurt öldü?  
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23