• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başkent’te kartlı doğalgaz soygunu

Tüketicilerin yaz aylarında kartla alıp, kış için biriktirdiği doğalgaz için ek ücret isteyen firmalar, isyan ettirdi. Tüketici dernekleri yaşananları soygun olarak nitelerken, uygulamanın mimarı Başkent Doğalgaz, “Kartlı ile faturalı sayaç kullanan vatandaşlarımız arasında kış ayında oluşan farklar mağduriyet oluşturuyor” bahanesini uydurdu.

Yeniakit Publisher
2020-01-23 13:24:00 - 2020-01-23 13:24:59
Başkent’te kartlı doğalgaz soygunu

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Türkiye genelinde kartlı sayaç kullanan birçok vatandaş yaz aylarında aldıkları doğalgaz ile kış süresince yakıt masrafını azaltmayı planlarken doğalgaz firmaları tarafından gönderilen zamlı faturalarla mağdur ediliyor. Doğalgaz firmaları, kartlı sayaç kullanan vatandaşların yaz aylarında peşin para verip aldıkları doğalgaza, sonradan gelen zamları yansıtıp fatura göndermeye başladı. Gelen haksız faturalara vatandaşlar isyan ederken, yöneticilerle apartman sakinleri arasında kavgaya varan tartışmalar yaşanıyor.

Dünyanın neresinde var?

Akit’e konuşan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, doğalgaz dağıtım şirketlerinin, “Vatandaşlar arasında fiyat farkından oluşan mağduriyetleri gidermek için böyle bir uygulama yapıyoruz” ifadelerini eleştirerek şunları dile getirdi: “Bu ifadeler dağıtım şirketlerinin kendilerini haklı göstermek için uydurdukları bir söylemdir. Vatandaşlara ek fatura gönderiyorlar yetmezmiş gibi bir de eksik gaz veriyorlar. Daha önce peşin parayla alınan gazlara yansıtılan haksız zamlar ve arada el konulan gazlar vatandaşları mağdur ediyor. Bu konuda EPDK’nın çıkarmış olduğu yönetmelik yüzünden hakem heyetine giden vatandaşların dilekçeleri hâlâ bekletiliyor. Şu anda yeryüzünde böyle bir uygulamayı yapan başka bir ülke yok. Bu uygulama tamamen yasal soygundur. Milyonlarca doğalgaz kullanıcısı mağdur ediliyor.

Yönetmelik yasaya aykırı

Hukuk mücadelesi başlattıklarını belirten Çakar şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımıza, Enerji Bakanımıza ve milletvekillerimize gönderilmesi için başlattığımız kampanyamız bir ay devam edecek. Dilekçemizde, EPDK’nın yayınladığı yönetmeliğin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, Borçlar Kanunu’na, temel hukuk ilkelerine, tüketici haklarına ve diğer ilgili yasalara aykırı olduğunu ifade ederek, tüketicinin daha önce aldığı bir mala, daha sonra yapılacak bir zammın yansıtılamayacağını veya malın bir kısmına el konulamayacağını açıkça belirtiyoruz.

Bahaneye bak!

Gelen tepkiler üzerine Akit’in ulaştığı Başkent Doğalgaz yetkilileri ise, şunları ifade ettiler: “Doğalgaz kartı kullananlar ve faturalı sayaç kullanan vatandaşlarımız arasında eşitliği sağlamak amacıyla uygulanıyor. Doğalgaza zam geldiği zaman ya da indirim yapıldığı zaman aradaki alacağı ve vereceği dengelemek adına abonelerimize aylık olarak okuma yapılıyor ve fatura bırakılıyor. Yasal çerçevede yapılan bir işlemdir. Faturalı sayaçlar zam geldiği zaman dönem tüketimini nasıl ödüyorsa, kartlı sayaçlarda da zamsız alıp kullandığı zaman yapılan zam sayaçlarına işleniyor ve faturalandırılıyor. Amacımız eşitliği sağlamaktır. Her iki sayaç kullanıcısının da mağduriyetini gidermek amacıyla bu uygulamayı yapıyoruz. Biz aradaki eşitliği sağlamak ve mağduriyeti gidermek amacıyla bu işlemi uyguluyoruz.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Uçan turkiye

Az bile abi uçmaya devam

hizipsavar

ama biri peşin ödüyor adamda yollamıyorsun okumya kimi kandıryorsunuz 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23